Eğitim:
ÇOK ÖNEMLİ KAZANIM

Danıştay 8.Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı ile Hizmet Vakfı arasında imzalanan “değerler eğitimi” işbirliği protokolü ile ilgili, Eğitim Sen Genel Merkezinin açmış olduğu “yürütmeyi durdurma” talepli davasına olumlu yanıt verdi.

Danıştay’ın “Eğitim Kamusal Bir Hizmettir ve Kamu Eliyle Yürütülmelidir” başlığı ile özetlenebilecek kararını Bolu Eğitim Sen Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici kamuoyuna duyurdu.

KARARLA İLGİLİ EĞİTİM SEN’DEN YAPILAN AÇIKLAMA

Hizmet Vakfı İle Milli Eğitim Bakanlığı Arasında İmzalanan Protokolün Yürütmesi Durduruldu.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Hizmet Vakfı Arasında Değerler Eğitimi Verilmesine Dair 15.07.2014 tarihli işbirliği protokolünün değişiklikler ve ilaveler yapılarak 15.07.2017 tarihinden geçerli olmak üzere üç yıl süreyle uzatılmasına ilişkin 17.07.2017 gün ve 10828164 sayılı davalı yönetim işleminin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığımız davada Danıştay 8. Dairesi 13.09.2018 gün ve E: 2017/7712 sayılı yürütmeyi durdurma kararıyla söz konusu protokolün örgün eğitime ilişkin kısmı yönünden yürütmesini durdurdu.

DANIŞTAY KARARI

Kararda protokolün örgün eğitimdeki öğrencilere yönelik bir kısım etkinliklerinin doğrudan diğer kurum, kuruluş ve bireyler tarafından yürütüleceğinin kabul edilmesi, örgün eğitim kurumlarını kanuni idare ilkesine ve genel idare ilkesine aykırı olarak diğer kurum, kuruluş ve bireylerin faaliyet alanına dönüştüreceği, bir kamu hizmeti olan eğitim-öğretim hizmetinin devletin hizmet alanı içerisinde ancak genel idare esaslarına göre memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle yürütüleceği  belirtilmiştir.

EĞİTİM KAMUSAL BİR HİZMETTİR

Uzunca bir süredir, eğitimin kamusal bir hizmet olduğu ve kamu tarafından kamu görevlileri eli ile yürütülmesi gerektiğine dair uyarılarımıza kulak tıkayan MEB’in, yargı kararının gereğini yerine getirmesi gerekmektedir.

SÜRECİ YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ

Bu kararın gereğinin yerine getirilip getirilmediğini yakından takip edeceğimizin bilinmesini isteriz. Ayrıca anılan kararda protokolün yaygın eğitim yönünden yürütmeyi durdurma istemi reddedildiğinden, karara bu yönden de itiraz edilecek, bir kamu hizmeti olan eğitim-öğretim hizmetinin üçüncü kişilere devrine olanak sağlayan işlem ve eylemlere karşı mücadelemiz sürecektir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner124
banner122

EMEĞİMİZİ VE HAKLARIMIZI SAVUNMAYA DEVAM...
Eğitim Sen Bolu Şubesi, uzaktan eğitim sürecinde yaşanan sorunlara dair bir basın açıklaması yaptı.

Haberi Oku