Eğitim:
EĞİTİM SEN BOLU ŞUBESİ, 'SALGINDA EĞİTİM VE SINAV ÇALIŞTAYI' RAPORUNU YAYINLADI

Haber: Ahin Aslan

Eğitim-Sen Bolu Şubesi, 20 Şubat 2020 tarihinde ‘Salgında Eğitim ve Sınav’ konulu çevrimiçi bir çalıştay düzenleyerek salgında gelinen aşama ve salgının seyri, sınavların gerçekleştirilme ısrarının nedeni  ve sınavların uygulanması durumunda  ortaya çıkacak sonuçlara ilişkin bir rapor yayımladı.

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE ORTAYA ÇIKACAK RİSKLER ELE ALINDI
Çalıştayda alanında uzman bilim insanları ve akademisyenlerle Dr. Gülgün Kıran ve Prof. Dr. Hasan Hüseyin Aksoy’ un katılımıyla salgında gelinen aşama ve salgının seyri, halk sağlığı açısından değerlendirilmiş, sınavların gerçekleştirilme ısrarının nedeni  ve sınavların uygulanması durumunda  ortaya çıkacak sonuçlar, alandaki  eğitim emekçilerinin, velilerin, ataması yapılmayan öğretmenlerin, özel öğretim kurumlarında çalışanlar eğitim emekçilerinin, yüz yüze eğitime devam eden okul öncesi öğretmenlerin  yaşadığı sorunlar, yüz yüze eğitimin ve sınavların gerçekleştirilmesi durumunda karşılaşacakları  riskler ele alındı.


ÖĞRENCİ VE VELİLERİN KAYGILARI ORTADAN KALKANA KADAR MÜCADELE SÜRECEK

İşte Eğitim-Sen Bolu Şubesi Yürütme Kurulu tarafından yayınlanan rapor:
“Raporumuzun Covid-19 koşullarında eğitim-öğretim alanında yaşanan sorunlara ilişkin mücadele hattımızı, tüm eğitim emekçilerinin, öğrencilerimizin, halkın hakları ve sağlık mücadelemizi güçlendireceğine inanıyoruz. Eğitim ve bilim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerin kaygılarını ortadan kaldıracak adımlar atılana kadar mücadeleyi sürdürme kararlılığımızı sürdürüyor tarihsel ve toplumsal sorumluluğumuzun gereğini yerine getiriyoruz."

COVİD19 SALGINI EĞİTİMDE KRİZE NEDEN OLDU
"Covid-19 salgını dünya çapında sağlık krizi ile birlikte eğitim krizine dönüşmüş durumdadır. Salgının başladığı günden itibaren dünya genelinde 150’ yi aşkın ülkede eğitim kurumları kapatılmış, yüz yüze eğitime ara verilmiş; 1,5 milyar öğrenci, 63 milyon öğretmen salgından olumsuz etkilenmiştir. Türkiye’ de de MEB’ e bağlı eğitim kurumlarında bulunan 18 milyonu aşkın öğrenci ve 1 milyonu aşkın eğitim emekçisi, yükseköğretim kurumları ile birlikte ülke nüfusunun üçte birini etkileyecek tartışmalar devam etmektedir. Başta Doğu Karadeniz illeri, Bolu, Konya, Aksaray olmak üzere vaka sayıları artarken ve tehlikeli seyir devam ederken yüz yüze eğitimin 1 Mart ile birlikte genişletilerek sürdürülmesi ve ortaöğretim kurumlarında yüz yüze sınav açıklamaları ile tartışmalar artarak sürmektedir.  MEB, sürecin başından itibaren alanın öznelerine rağmen antidemokratik bir süreç işletmeye devam etmektedir."

Çalıştayımızda gerçekleştirilen tartışmalar doğrultusunda;

1)YÜZ YÜZE EĞİTİM KARARI ERTELENMELİDİR!

"Yaşanılan tablo üzerinden bulaş riskinin yüksekliği bilimsel bir gerçekliktir. Dünya Sağlık Örgütü’nün 8 Şubat 2020 tarihli raporuna göre varyant 1 86, varyant 2 44 ve varyant 3 15 ülkede saptandı. Ülkemiz, her üç mutasyonun da saptandığı bir ülkedir. Bu varyantların dünyaya yayılmasının Varyantların ilk saptandığı İngiltere, Brezilya gibi ülkelerin salgında yeterli önlemler almamasından kaynaklı dünyaya yayıldığı bilim insanları tarafından ifade ediliyor. Bilim insanları Dünya’ nın 80 ülkesine yayılmış yeni varyanttan yola çıkarak ilk tespitten sonra 4-6 hafta içinde vakaların yüksek olabileceğini, mart, nisan aylarında yeni dalga oluşabileceğini, virüsler bulaştıkça mutasyonların kalıcı hale gelebileceğini belirtiyor. Sağlık Bakanlığı tarafından mutasyonlu virüs olan 23 şehir açıklandı. Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı tarafından mutasyon geçiren koronavirüsün Trabzon’ da da görüldüğü kamuoyu ile paylaşıldı.Ülkemizde geçtiğimiz haftalarda yapılan testlerde pozitiflik saptanma oranı artıyor. 14-20 Aralık haftasında %13,8’lere ulaşmış test pozitiflik oranı, 18-24 Ocak haftasında %3,8’e kadar düşmüştü. Kamusal önlemlerin yetersizliği nedeniyle test pozitiflik oranı 25-31 Ocak haftasında %4,2’ye, 1-7 Şubat haftasında %5,5’e, 8-11 tarihlerinde ise %6’ ya yükseldi."

SALGININ ARTIŞININ HIZLANACAĞI BİLİMSEL BİR GERÇEKTİR
"100 binde 100’ ün üstünde vaka seyri görülen illerin “çok yüksek riskli” yüz binde 36-100 arası vaka tespit edilen illerin ise “yüksek riskli” olduğu açıklandı. Samsun 171,29, Ordu 194,42, Giresun 184,34, Rize 202,44, Trabzon 228,02, Tokat 118,52 oranları üzerinden “çok yüksek riskli”, Amasya 96,06, Artvin 78,42 oranları ile de “yüksek riskli” iller kapsamındadır.Yaşanılan gerçeklik ve ortaya çıkan tablo üzerinden bilim insanlarının da uyarıları doğrultusunda kamusal hareketliliği azaltmak ve kamusal hareketliliği azaltmak için yeterli süre kapanma, yüksek etkinliği olan bir aşıyla herkesi hızla aşılama, test sayısını arttırma uygulamalarının bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor.Kamu yöneticilerinin temel sorumluluğu maske, mesafe ve hijyen önlemlerini bireylere bırakmak değil kamusal önlemler almaktır. Sermayenin çarklarının dönmesi uğruna gerekli önlemlerin alınmaması durumunda salgın artışının hızlanacağı bilimsel bir gerçekliktir. Gerekli koşullar alınmadan, yeterli önlemler alınmadan, tüm eğitim emekçileri aşılanmadan yüz yüze eğitim başlamamalıdır."

2)SINAVLAR İPTAL EDİLMELİDİR!

Salgından önce de eğitimde yaşanılan eşitsizlikler salgınla birlikte daha da derinleşmiştir. Sınav ve yüz yüze eğitim tartışması kamu yöneticileri tarafından aynı bakış açısı üzerinden sürdürülüyor. Türkiye’ de eğitim sistemi eşitsizliğin devamı üzerine kurulmuş durumdadır, eğitim sistemi sınav merkezli bir omurga üzerine inşa edildiği için sınavı çıkardığınızda özel okula, dershaneye, özel derse, test kitaplarına ihtiyaç kalmamakta, özetle seçmeye, elemeye, rekabete dayalı bütün sistem çökmektedir. Sınavsız eğitim mümkündür. Milyonlarca öğrencinin uzaktan eğitime ulaşamadığı, yoksul ailelerin çocuklarının ve dezavantajlı tüm kesimlerin eğitimden kopuş sürecinin hızlandığı, farklı işlerde çalışmak zorunda bırakıldığı bir durumda sınavların uygulanması yaşanılan eşitsizliği daha da artıracaktır. Salgında yapılması gereken sınav ısrarı değil; çocuğun eğitim hakkı aracılığıyla hayatında bir değişiklik yaratma olanağına, eğitim aracılığıyla sosyalleşmesine, ilgi ve yeteneklerini fark etmesine, bilişsel-duyuşsal-fiziksel yeteneklerini geliştirmesine, kendini gelecek dünyaya hazırlamasına, içinde var olduğu dünyayı algılamasına, bu dünyaya ve topluma karşı olan sorumluluklarını fark etmesinin sağlanmasına yönelik adımların atılmasıdır.  Gereksinimi olan tüm öğrencilere düzenli maddi eğitim desteği verilmeli, tüm öğrencilerin ihtiyacı olan cihazlar ve internet erişimi ücretsiz sağlanmalıdır. Sınavlar iptal edilmelidir.

3)YETERLİ SAYIDA ÖĞRETMEN ATAMASI ACİLEN YAPILMALIDIR!
Yarım milyonu aşkın öğretmen atama beklemekte, salgında düşük ücretlerde, güvencesiz koşullarda çalışmaya zorlanmakta, ataması yapılmasından umudunu kesmiş öğretmenler farklı işlerde çalışmak zorunda kalmaktadır. Salgında seyreltilmiş ve aşamalı eğitimle birlikte öğrencilerimizin öğretmen ihtiyacı daha da artmıştır. Sayıştay raporunda 138 bin öğretmen ihtiyacı belirtilmesine, salgından en olumsuz etkilenen kesimlerin başında gelen köylerde yaşayan çocukların eğitim sürecinden kopuşuna, kapalı 17 bini aşkın köy okulunun bulunduğu ve açılması gerekliliği ve köylerdeki öğretmen gereksinimine rağmen açıklanan 20 bin öğretmen ataması ihtiyacı karşılamaktan tamamen uzak, algı yaratmaya yönelik bir açıklamadır.Yeterli öğretmen ataması acilen yapılmalıdır.

4)EĞİTİM EMEKÇİLERİ ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER VE İÇ HUKUKTAN KAYNAKLI HAKLARINI KULLANACAKTIR!
Yüz yüze eğitim ve sınavların gerçekleştirilmesi  durumunda sağlık riskinin oluştuğu durumda eğitim emekçileri ILO’ nun 155 sayılı sözleşmesi başta olmak üzere uluslararası sözleşmeler ve iç hukuktan kaynaklı haklarını kullanacaktır.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

EĞİTİM-ÖĞRETİM KURUMLARI DİYANET'E...
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Nisan ayında yapılacak olan sınavlara sayılı günler kala Ziya Selçuk,...

Haberi Oku