Eğitim:
EĞİTİM SEN PROJE OKULLARINI ANAYASA MAHKEMESİNE TAŞIDI
 Proje okulları isyan ettiriyor, veliler endişeli, öğrenciler tedirgin, birçok lisede eğitim öğretime başlanılamadı. Bu konuda toplumsal muhalefet giderek derinleşiyor. Eğitim Emekçileri Sendikası Eğitim Sen, proje okulları ile siyasi iktidarın sinsi amaçlarını deşifre eden hukuk mücadelesi sürdürüyor.

Bolu Eğitim Sen Hukuk Şubesi Sekreteri Zehra Kulalı Gezici Eğitim Sen Genel Merkezinin proje okulları konusunda Haziran ayından bu yana sürdürdüğü hukuk mücadelesi hakkında bilgi verdi. 

GEZİCİ’NİN AÇIKLAMALARI ŞU ŞEKİLDE;

“Yeni bir eğitim öğretim yılına kaoslarla başladık. 14 yıldır eğitimde yapılan yıkım ve sonuçları en sıradan yurttaşlar tarafından bile gözle görülür bir hal aldı.

Yapılan tüm değişikliklerin tek bir amacı var. Laik eğitimi hedef alan bu değişiklikler, dinselleşme ve dindar bir nesil yetiştirme adına cumhuriyetin eğitim alanında ne kadar birikimi varsa hepsinin ortadan kaldırılmasını amaçlıyor.

Hedef, anaokullarından itibaren dinselleşme ekseninde ayrıştırılan çocuklarımız, gençlerimiz ve nihayetinde tüm toplum.

Kısaca artık laik eğitimden bahsetmemiz imkânsız hale gelmiş durumda. Bu uğurda yapılacak tüm yapısal değişikler gerçekleştirilmiş, kadrolaşma tamamlanmak üzere. Aslında bu değişiklikler tüm okullarda yapılmaktayken veli, öğrenci ve okullardan tarafından bir yıkım projesi olarak tam manası ile algılanmadı.

Ta ki ülkemizde TEOG sınavında ilk % 5 ‘e giren öğrenciler ve yönetici ve öğretmenlerinin atanmasında genel koşulların yanında özel koşullarda gerektiren köklü ve tarihi liselerimize MEB’nın müdahalesine kadar.

PROJE OKUL

Anımsanacağı gibi Milli Eğitim Bakanlığı’nca, 2015 yılı Haziran ayında Milli Eğitim Bakanlığı Doğrudan Merkez Teşkilatına Bağlı Kurumlara Yönetici Görevlendirilmesine ve Öğretmen Atamasına İlişkin Yönerge yayımlanmıştı. Yukarda  bahsi geçen 155 köklü okulumuz proje okul olarak adlandırılmıştı.

Yönergede, yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel ve özel koşullar ile duyuru ve başvuru koşullarına yer verilmemişti.

MEB İLGİLİ YÖNERGE İLE TARİHİ OKULLARA MÜDAHALE ETTİ

Yönergenin geçici 1. Maddesinde yer alan “(1) Bu kurumlarda halen görev yapan yönetici ve öğretmenler, bu yönergenin 6 ncı ve 7 nci maddeleri kapsamında görevlendirme/atama yapılmasından itibaren durumlarına uygun eğitim kurumlarına görevlendirilir/atanır” hükmü uyarınca da öğretmen ve yöneticilerin görevden alınmasının yolu açılmıştı.

Eğitim Sen olarak; aşağıdaki gerekçelerle Danıştay’a dava açtık.

Yönergede yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel ve özel koşullar ile duyuru ve başvuru koşullarına yer verilmediğini yine öğretmen atamalarında duyuruya yer verilmediğini, Yönergenin geçici 1. maddesi uyarınca bu kurumlarda görev yapan yönetici ve öğretmenlerin tamamının başka kurum ve okullara atanmasının yolunun açıldığını gördüğümüzden, yasanın iptalini istedik.

 Danıştay İkinci Dairesi E.2016/1125 sayılı kararla yürütmenin durdurulması isteğimizin reddine karar verdi.

DANIŞTAY’IN KARARINA EĞİTİM SEN İTİRAZ ETTİ

Danıştay İkinci Dairesi’nin bu kararına, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na başvurarak itiraz ettik. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, yönergenin dayanağını oluşturan 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 37. Maddesine 6528 sayılı Kanunla eklenen 9 ve 10. fıkralarının Anayasa’ya aykırı olduğu görüşüne varmış ve EĞİTİM SEN’ in talebini haklı görerek iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştur.

DANIŞTAY DİDD İSE EĞİTİM SEN’İ HAKLI BULDU

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu Kararda:

‘652 sayılı KHK’da yapılan değişiklikle Bakana, doğrudan Bakanlık merkez teşkilatına bağlanan kurumları belirleme ve bu kurumlara yapılacak öğretmen atamaları ve yönetici görevlendirmeleri konusunda sınırları belli olmayan, herhangi bir ölçüte dayanmayan çok geniş bir yetki verildiği, yine bu kurumlara yapılacak atamalarda ve görevlendirmelerde 652 sayılı KHK, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve diğer mevzuatın sınavlar ve atamaya ilişkin hükümlerinin uygulanmayacağı kuralına yer verilerek Milli Eğitim Bakanı’na tanınan yetkinin genel ve sınırlarının belirsiz olduğunun açıkça vurgulandığı, bu şekilde Yasama organı tarafından, temel ilkeleri koyulmadan, çerçevesi çizilmeden, sınırsız, belirsiz, geniş bir alanı düzenleme yetkisinin yürütme organının bir parçası olan Milli Eğitim Bakanı’na bırakılmasının, “memurların ve diğer kamu görevlilerinin nitelikleri, atanmaları, görev ve yetkileri, hakları ve yükümlülükleri, aylık ve ödeneklerinin ve diğer özlük haklarının kanunla düzenlenmesi” gerektiğini öngören Anayasa’nın 128. maddesine, yasama yetkisinin devredilemeyeceğine ilişkin Anayasa’nın 7. maddesine, sonuçta da Anayasa’nın 2. maddesindeki hukuk devleti ilkesine açıkça aykırı olduğu’  kararına  varmıştır.

EĞİTİM SEN OLARAK KONUNUN TAKİPÇİSİYİZ

 Proje okullarla ilgili dava süreci henüz ANAYASA MAHKEMESİNDE GÖRÜŞÜLMEYİ BEKLEMEKTE ve EĞİTİM SEN olarak davanın tarafı ve takipçisi olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÖĞRENCİLERE MECBURİ İSTİKAMET İMAM-HATİP
“Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2018 Yılı Merkezî Sınav Başvuru...

Haberi Oku