"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
Eğitim:
EĞİTİM-SEN'DEN AÇIKLAMA: GELECEĞİMİZ İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ!

Eğitim-Sen, AKP’nin son dönemde hızlanan dinselleşme adımları ve Diyanet kanalıyla laikliği hedef alan çıkışlarına karşı bir açıklama yaptı. Eğitim-Sen Bolu Şube Yürütme Kurulu adına Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici’nin sunduğu açıklamada "Siyasi iktidarın eğitim alanında yapmak istediklerine karşı halkımızın çağrımıza kayıtsız kalmayacağına yürekten inanıyoruz." denildi.

GÜÇ KAYBEDEN İKTİDAR ÇAREYİ MUHAFAZAKAR VE MİLLİ GÖRÜŞTE BULUYOR

 “Yaratılmak İstenen Karanlığa Teslim Olmayacak, Geleceğimiz İçin Mücadele Edeceğiz!” başlıklı açıklamada, “Yaşadığı güç kaybını durdurmaya çabalayan siyasi iktidar çareyi muhafazakâr ve milli görüş geçmişli tabanının hassasiyetlerini harekete geçirmekte buldu. Siyasi iktidar, 2023 hedeflerinden uzaklaşılmadığı ve bu hedeflerin hala gerçekleşebilir olduğu düşüncesinin güçlendirilmesini ve bu konuda oluşturulacak beklentiyi olası bir dağılmayı engelleyecek en önemli unsur olarak kabul etmektedir. Bu nedenle de Ayasofya’nın cami olarak kullanıma açılması başta olmak üzere ‘siyasal İslam’ı güçlendirme hedefi ile çeşitli adımlar atılmaktadır. Ayasofya ile beraber hilafet ve Latin alfabesi tartışmalarını ve İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına dair kamuoyunu ikna etme çabalarını, Mustafa Kemal Atatürk’e ve Cumhuriyet’in kazanımlarına dönük saldırılar izlemektedir. Tüm yaşananlar siyasi iktidarın geleceğini garanti altına almak için nafile şekilde yeni rejimi inşa etme çabalarından başka bir şey değildir.” denildi.

EĞİTİM, YENİ BİR REJİM İNŞASI İÇİN KULLANILIYOR

Siyasi iktidarın kendisini değişmez ve seçeneksiz kılacak yeni bir rejimi inşa etmek için eğitimi kullandığına dikkat çekilen açıklamada, “Bu nedenle de eğitim ve yükseköğretim alanına yönelik sürekli bir değişim, dağılma ve yeniden oluşturma süreci izlenmektedir.” denilerek eğitim alanında yaşanan adımlar şöyle sıralandı:

 • İmam hatip okulları temel okullar haline getirilmeye çalışılmaktadır. Okullaşma politikaları ve yerleştirme sistemi bu hedefe göre yeniden yapılandırılmaktadır.
 • Öğretim programlarının içerikleri bilimsellikten uzaklaştırılmakta, dini bir bakış açısıyla sürekli yeniden yapılandırılmaktadır.
 • Dini vakıf ve derneklerle yapılan iş birlikleri, imzalanan protokoller aracılığıyla eğitim hizmeti bu yapılara devredilmekte; devlet bu alanda bulunan görevlerini dini oluşumlara bırakmaktadır.
 • Eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde liyakat değil siyasi iktidara sadakat ve sendikal, siyasal yakınlık etkili olmaktadır.
 • Tüm okullarda mescit açılması başta olmak üzere örtük müfredat uygulamaları ile “din” referanslı bir yaşam normalleştirilmeye çalışılmaktadır.
 • Zorunlu din dersleri ve seçmeli derslerle ilgili düzenlemelerle öğrencilerin sürekli dini içerikli dersler alması sağlanmaya çalışılmaktadır.
 • Ders kitapları ve araçlarının içerikleri dini referanslarla oluşturulmaktadır.
 • Öğretmen alımında uygulanan mülakat sistemi ile siyasal iktidarın makbul görmediği öğretmenler elenmektedir.
 • Öğrenci yurtları ve pansiyonları tarikatlarca kuşatılmakta ve kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır.
 • Okul bahçelerinin namazlar için kullanılmaya başlanması, öğretmenlerin namazlarda görevlendirilmesiyle yeni rejim görünür hale getirilmeye çalışılmaktadır.
 • Eğitim yöneticileri başta olmak üzere kamu yöneticileri öğrencilerin imam hatip okullarına gitmesi için yoğun çaba göstermektedir.
 • Diyanet İşleri Başkanlığı adeta gölge eğitim bakanlığı gibi çalışmaktadır.
 • Yaşam şeklimiz, bilim, sanat, felsefe, laiklik, hayallerimiz, eşit ve özgür bir gelecek düşümüz dâhil hayatın her alanı tahrip edilmektedir. “Muktedir”, oluşturmaya çalıştığı korku iklimi ile bizlerin de derin bir sessizliğe ve suskunluğa girmesini beklemektedir. “Egemen” bizi susan, soru sormayan, eleştirmeyen, hakları ve özgürlükleri için mücadele etmeyen, itaat eden milyonlar olarak görmek istemektedir.

YARATILMAK İSTENEN KARANLIĞA TESLİM OLMAYACAK, GELECEĞİMİZ İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ!

Yaratılmaya çalışılan bu karanlık karşısında kimsenin umutsuzluğa kapılmaması gerektiği belirtilen açıklamada “Laikliğin kalan kırıntılarına karşı dozu artan bir şekilde dinselleştirme, piyasalaştırma saldırısını sürdüren siyasi iktidara karşı eğitim alanında gereken direnci, mücadeleyi dün olduğu gibi bugün de ısrarla sürdüreceğiz. Siyasi iktidarın eğitim alanında yapmak istediklerine karşı halkımızın çağrımıza kayıtsız kalmayacağına yürekten inanıyoruz.” denildi.

Açıklama, “Biliyoruz ki, laiklik mücadelesi geleceğimizi savunmak demektir. Eğitim yeni rejimin kurucu unsuru olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle, eğitim alanında yürütülecek mücadele de ortak geleceğimiz, aydınlık yarınlar içindir. Eğitim Sen olarak bulunduğumuz her yerde eğitim alanının mücadele alanına dönüştürülmesinin bugünün en acil görevi olduğunun farkındayız. Şimdi yapılması gereken yan yana gelmek, sözümüzü ortaklaştırmak ve geleceğimiz için ayağa kalmaktır.” ifadeleriyle son buldu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

ÖSYM'DE KILAVUZ SKANDALI: YÜZBİNLERCE...
2021 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Kılavuzu’nda 2 yıllık 9 bin 964 bölümden 1811’inin...

Haberi Oku