Eğitim:
EĞİTİM SEN'DEN İSME VE ADRESE TESLİM KADRO İLANINA TEPKİ

Gazetemizin yaptığı, Bolu AİBÜ’de kişiye özel kadro haberine ilişkin Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici bir açıklama yaptı. Gezici, BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’yı hedef alan açıklamasında, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde mevcut akademik personele, gereken koşulları sağlamasına rağmen yıllardır kadro unvanı verilmediğini ifade ederek, BAİBÜ tarafından yapılan Akademik Personel Alım İlanlarının “belirli bir adayı tarif eder bir şekilde” olduğunu iddia etti.

İSME ADRES KADROLAŞMA HIZLA DEVAM EDİYOR

AKP iktidarında sadece liyakatsizlikle açıklanamayacak bir kadrolaşma sürecinin olduğundan bahseden Gezici, “Üniversite Rektörlerinin atanmasından başlayarak bu silsile devam etmekte, öyle ki bazı üniversitelerimizde rektörlerin yedi sülalesi, eşi dostu, siyasi çevresi, objektif kriterleri dahi yerine getirmeden üniversitelere istihdam edilmektedir. BAİBÜ Rektörünün kamuoyunun da takip ettiği gibi bu tartışmalı uygulamalara imza attığını görüyoruz. Mevcut akademik personelin nesnel ve denetlenebilir koşulları sağlamasına rağmen son derece ‘keyfi’ nedenlerle yıllardır kadro unvanlarını verilmediğini, isme adres yeni kadro ilanlarıyla da kadrolaşmanın hızla devam ettiğini görmekteyiz.” dedi.

Konuyla ilgili Bolu AİBÜ Rektörü Mustafa Alişarlı’dan defalarca Eğitim Sen’in randevu talep ettikleri halde, rektörün randevuya cevap vermediğini belirten Gezici, “ 'Sosyal seçim teorisi, kooperatif oyun teorisi, mekanizma tasarımı konularında çalışmalar yapmış olmak' iktisat bölümü için verilen kadronun adrese teslim olduğu açıktır. Bu niteliklerin İktisat Bölümüne ne tür katkısı olacağı ciddi merak konusudur. Bu açıktan bir özgeçmiş tarifidir ve bu kadroya bölüm içeresinden başka bir öğretim elemanın başvuru hakkını ortadan kaldıran bir durumdur. Dolaysıyla bu bir kadrolaşma hamlesi ve ciddi bir hak ihlalidir. Ayrıca söz konusu bölümün ilgili anabilimdalında; 2 profesör, 3 doçent, 2 doktor öğretim üyesi olmak üzere toplam 7 hocamız bulunmaktadır. Bu bölümde öğrenci kontenjanlarına yeterli tercih yapılmadığı için İkinci Öğretimin programının kapatılmış olduğunu ayrıca hatırlatmak isteriz. Hal böyleyken bu kamu zararı değil midir?” dedi.


İSME VE ADRESE TESLİM KADRO

Gazetemizin de haberini yaptığı, kişiye özel kadro konusuna ilişkin Gezici, “24 Ağustos 2020 tarihinde Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi(BAİBÜ) Akademik Personel Alım İlanı’nda bir bölümde ‘dijital hikâye anlatımı ve okuma becerisi ile ilgili çalışma yapmış olmak. Değerler eğitimi ve drama konusunda iş tecrübesi sahibi olmak’ şartı koyuldu. İlanda yer verilen öğretim görevlisi kadro örneğinde yer alan şartlara baktığımızda, doğrudan belirli bir adayları tarif ettiği ortadadır. Sertifika, özel çalışma alanları, sınırlı ders verme tecrübeleri gibi kriterler başvuran aday sayısını sınırlandırmış, alınması düşünülen kişilerin özgeçmişlerine göre belirlenmiştir.” dedi.

REKTÖRE SORUYORUZ

Gezici, “Eğitim Sen olarak soruyoruz” diyerek rektöre şu soruları sordu:

  1. Halen mevcut öğretim elemanlarından kadro talebi olmasına rağmen kadrosu verilmeyen kaç kişi bulunmaktadır.
  2. Kadro verilmeyen öğretim elemanları norm kadro sıkıntısı olmamasına rağmen kaç yıldır bekletilmektedir.
  3. Bekletilen öğretim elemanları hangi unvanlardadır.
  4. Mevcut öğretim elemanlarının unvan değişikliği talepleri dikkate alınmazken, aynı kadrolara dışarıdan atamalar nasıl bir kamu yararı sağlamaktadıKAYNAKLAR TOPLUM YARARINA KULLANILMALIDIR
Eğitim ve bilim emekçileri ile öğrencilerin haklarını savunmaktan geri adım atmayacaklarını dile getiren Gezici, yapılması gerekenlerle ilgili şunları söyledi:

  1. BAİBÜ Rektörüne hatırlatmak isteriz, Üniversitelerimiz 80 milyonun emeğiyle, kamunun var ettiği, ülkenin yarınlarının akılla, bilimle inşasını sağlayacak kurumlarımızdır. Kaynakların tüm toplumun ve kamunun yararı için kullanılması temel hedef olmalıdır.
  2. Üniversitemizde objektif, nesnel kriterleri tamamlamış yıllardır emeğinin karşılığını alamayan, kadrolarını bekleyen bütün öğretim elemanlarının kazanımları olan kadro ve unvanlarının ayrımsız bir şekilde verilmelidir.
  3. Öğrencilerimizin eğitim hakkı için de yaşanan mağduriyetlerin ivedilikle giderilmelidir.
  4. Başta İzzet Baysal Vakfı ve Bolu halkının katkı sunduğu üniversitemizi itibarsızlaştıran, emek veren hocalarımızın katkılarını yok sayan, kurumsallaşmanın, iş barışının ve çalışanlarının motivasyonunu olumsuz etkileyen, üniversitenin şehirle bağını koparan haksız, hukuksuz bu uygulamalarınızdan vazgeçin.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner124
banner122

EĞİTİMİN YENİ ADRESİ:DİYANET İŞLERİ!
Milli Eğitim Müdürlükleri çoğu ilde olduğu gibi Bolu’da da yeni eğitim öğretim dönemine il müftülükleri...

Haberi Oku