"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
Eğitim:
EMEĞİMİZİ VE HAKLARIMIZI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Bolu’da Kardelen Meydanı’nında buluşan Eğitim Sen’liler, uzaktan eğitim sürecinde yaşanan sorunlar ve MEB’in sorunlara çözüm üretememesi dair bir açıklama yaptı. Derslerin başladığı 22 Eylül tarihinde uzaktan eğitim için kullanılan EBA’nın çökmesi, çocuk işçiliği veya internet ve tablet/bilgisayar eksikliğinden kaynaklı uzaktan eğitime katılımın %50’lerde seyretmesi, öğretmenlerin ek ders ücretlerinin gasp edilmeye çalışılması Eğitim Sen’in tepkisini çekti.

YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI, YENİ HAK GASPLARI

Açıklamayı Eğitim Sen Bolu Şube adına okuyan Zehra Kulalı Gezici, “Yeni eğitim öğretim yılının sadece eğitime ilişkin sorunlarla değil, aynı zamanda yeni hak gasplarıyla birlikte açılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından öğretmenlerin ek dersleri ile ilkokul ve ortaokullarda yapılacak canlı derslerle ilgili yayınlanan resmi yazılar üzerinden öğretmenlerin ek derslerine göz dikildiği, bir anlamda bir milyona yakın öğretmenin emeklerinden tasarruf yapılmak istendiği anlaşılmaktadır. MEB geçmişte defalarca yaptığı gibi yine emeğimizi yok saymakta, yasal haklarımızı keyfi uygulamalarla sınırlandırmaya çalışmaktadır. Eğitim Sen bu tür haksız ve hukuksuz girişimlere sessiz kalmayacak, emeğimizi ve haklarımızı korumak için bütün eğitim emekçileriyle birlikte sonuna kadar mücadele edecektir.” dedi.

PATRONLARA VE ÖZEL OKULLARA TEŞVİKLER SON BULMALI

Salgın koşullarında devletin emekçilerin hakkını gasp etmeyip koşullarını nasıl daha iyi yapabileceğini düşünmesi gerektiğini söyleyen Gezici, “Oysa MEB öğretmenlerin ek derslerinde kesinti yapmak için adeta kılı kırk yarmış ve kendince öğretmenlere ödenmesi gereken ek derslerden tasarruf etmeye çalışmıştır. Gerçekten tasarruf edilmek isteniyorsa eğitim emekçilerinin alın terinden, emeğinden ve haklarından değil yersiz yapılan ihalelerden vazgeçilmeli, patronlara ve özel okullara verilen teşvikler son bulmalıdır.” dedi.

Gezici, “Ülkenin kaynakları ‘garanti ödemeleri’ üzerinden kullanmadığımız köprüler, otoyollar üzerinden müteahhitlere, büyük patronlara aktarılırken, yıllardır büyük bir özveri ile çalışan öğretmenlerin emeklerinden tasarruf yapılmasını kabul etmemiz mümkün değildir.” diyerek telafi döneminde yapılan tüm derslere karşılık olarak ek ders ücreti ödemesi yapılması gerektiğini belirtti.ACİLEN, BÜTÜN TEDBİRLER ALINARAK YÜZYÜZE EĞİTİME GEÇİLMELİ

Ek ders ücretlerinin gasp edilmesine karşı hukuksal yollara başvurduklarını da belirten Eğitim Sen, yapılması gerekenleri sıraladı:  

  • MEB, acilen bütün tedbirleri alarak yüz yüze eğitime geçmelidir.
  • Uzaktan eğitimle ilgili olarak yaşanan erişim sorunlarına acilen çözüm üretilmeli, öğrenci ve öğretmenlerin teknik ve donanım eksiklikleri derhal giderilmelidir.
  • Öğretmenler, EBA dışında uzaktan eğitim için kullanılan canlı platformlara girmeye zorlanmamalıdır. Söz konusu canlı iletişim platformları ile bakanlık, il/ilçe milli eğitim müdürlükleri anlaşma imzalanmalı, öğretmenler ve öğrenciler ancak söz konusu anlaşmadan sonra bu platformları kullanmalıdır.
  • MEB Personel Genel Müdürlüğü ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğü yazıları en kısa sürede geri çekilmeli, uzaktan eğitimde öğretmenlerin canlı derse hazırlık için çok daha fazla emek ve zaman harcadığı düşünüldüğünde, derse hazırlık ücretleri arttırımlı olarak ödenmelidir.
  • Rehber öğretmenler kendi görevlerinin gerektirdiği iş ve işlemleri uzaktan da yapabildiklerinden ek ders için okula gelmek zorunda bırakılmamalıdır.
  • Uzaktan eğitimde bütün öğretmenlerin maaş karşılığı girmek zorunda oldukları ders sayısı düşürülmeli ve eşitlenmelidir.
  • Öğretmenleri mesai saatleri dışında ve hafta tatillerinde ders yapmaya zorlayan her türlü uygulamadan vazgeçilmelidir.

MUTSUZ İNSANLARIN MUTLU ÖĞRETMENLERİ OLMAYACAĞIZ

Mutsuz insanların mutlu öğretmenleri olmayacaklarını belirten Gezici, “Milyonlarca yoksul, emekçi halkın çocuklarına uzaktan eğitim fersah fersah uzakken, parası olanın parası kadar eğitim alıp sonucunda çocuklarımızın aynı sınavlarla gelecek kurmaya çalıştığı düzen adaletli değildir. Konuştuğumuz hepimizin bu ülkenin ortak geleceğidir. Bu geleceğin adil, eşit ve özgür bir gelecek olması için tüm yurttaşların en temel hakkı olan eğitim, kamusal bir sorumluluk olarak eşit bir şekilde verilmelidir.” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

ÖSYM'DE KILAVUZ SKANDALI: YÜZBİNLERCE...
2021 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Kılavuzu’nda 2 yıllık 9 bin 964 bölümden 1811’inin...

Haberi Oku