Eğitim:
MALİ MÜŞAVİRLİK MESLEĞİNDE KURUMSALLAŞAMAMA SORUNU
 Dünyanın tüm gelişmiş ve çağdaş ülkelerinde saygın bir meslek olan Mali Müşavirlik mesleği ne yazık ki ülkemizde istenen ve beklenen konumunu kazanamamıştır. Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren bir meslek yasası olması istenilmiş ancak TBMM ‘de çoğunluğu elinde bulunduran hukukçuların sürekli engeli ile karşılaşılmış ve yasa tasarıları defalarca kadük olmuştur.

Turgut Özal’ın ısrarı üzerine hukukçulara da “mali müşavirlik yapma “hakkı tanınmak şartıyla ilk meslek yasası olan 3568 sayılı yasa 01.06.1989 tarihli Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yasa gereği TÜRMOB ismiyle bir üst birlik ve değişik illerde de Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odaları ve Yeminli Mali Müşavir Odaları kurulmuştur. Odalar 27 yılını tamam lamıştır. Ancak mesleğin hala istenen saygınlığı kazanamadığı görülmektedir. Bunda mesleğin bir MUHASEBE FAKÜLTESİ olmamasının değişik alanlardan mezun insanların bu ünvanı alabilmeleri hakkının olmasının büyük rolü vardır.

Ülke ekonomisinin gelişiminde ve genel bütçe gelirlerinin toplanmasında temel taşın muhasebe mesleği olduğu açıktır. Ancak gerek devlet bürokrasisi ve gerekse Maliye Bakanlığı muhasebe mesleğine gereken önemi vermemekte adeta onu küçümsemektedir.

Mesleğin gelişmesinin yavaş olmasında kuşkusuz bu mesleği icra edenlerin ve meslek örgütlerinin sorumluluğu yadsınamaz. Sayıları yüzbini bulan meslek mensuplarının üst örgütü olan TÜRMOB ne yazık ki genel bütçe görüşmelerinde, vergi kanunlarında yapılan değişikliklerde söz sahibi olması gereken en önemli kurum iken söz sahibi olamamaktadır.

Son yıllarda ülkemiz ekonomisi bir girdaptan çıkıp diğer girdaba girmektedir. Yönetenleri ve yönetilenleri uyarması gereken bu üst örgüt(TÜRMOB) derin bir sessizlik içerisindedir. Bu derin sessizlik hem muhasebe mesleği açısından hem de ülke ekonomisi açısından olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

TÜRMOB ve Bağlı tüm odaların kabuklarından çıkıp silkinmeleri gereklidir. Bu ülke ekonomisi ve meslek açısından ciddi önem arz etmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
tarık tekkulaç 3 yıl önce

evet ne yazık ki meslek hak ettiği yere gelemedi

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner123
banner122

ÇOK ÖNEMLİ KAZANIM

Haberi Oku