Eğitim:
SALGINDA OKULLAR EĞİTİME HAZIR MI?

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, sendika üyeleri ile bir araya gelerek Türkiye’de okulların fiziki donanım ve alt yapısının yetersiz olduğunu belirtti. Gezici, “Yeni derslik ve okul ihtiyacı ortadayken, öğretmen açığı giderilmemişken seyreltilmiş sınıf uygulamasını nasıl yapacaksınız?” diyerek Milli Eğitim Bakanlığına seslendi.

SÜRECİN OLUMSUZ ETKİLERİ SÜRMEKTEDİR

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, Covid-19 salgınının yaşamın tüm alanlarını olumsuz etkilediğine dikkat çekerek, “Kovid-19 salgını dünyada ve ülkemizde bütün hızla yayılmaya devam ederken, sağlık, eğitim ve çalışma yaşamı başta olmak üzere toplumsal yaşamın bütün alanlarını olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Dünya genelinde bütün eğitim kademelerinde bir buçuk milyarın üzerinde öğrencinin eğitim yaşantısı pandemiden kaynaklı olağan akışının dışına çıkmış, eğitim alanında da bir kriz yaşanmaya başlanmış, geleneksel yüz yüze eğitim ortamlarından zorunlu olarak uzaklaşılmıştır. 2020-2021 eğitim öğretim yılında okul öncesi ve birinci sınıf öğrencileri için yüz yüze gerçekleşecek eğitim seyreltilmiş olarak 21 Eylül tarihinde başlayacaktır. Diğer kademelerdeki eğitim “uzaktan eğitim” yolu ile sürdürülecektir. Eğitim sürecinde yaşanan zorunlu boşluk ‘uzaktan eğitim’ uygulamaları ile kapatmaya çalışılsa da, yaşanan sürecin eğitim emekçileri, öğrenciler ve veliler üzerindeki olumsuz etkileri artarak sürmektedir. Bugün okulların açılıp açılmaması ile ilgili yürütülen tartışmaları takip eden herkes, ülkemizde salgının geldiği aşamayı ve eğitim-öğretim süreçlerine yönelik olası etkilerini kaygıyla takip etmektedir” diye konuştu.

UZAKTAN EĞİTİM VAR OLAN EŞİTSİZLİKLERİ DAHA DA DERİNLEŞTİRECEK

Gezici, uzaktan eğitim ile öğrenciler arasındaki ekonomik eşitsizliğin daha da artacağını ifade ederek, “Eğitim Sen olarak sürecin başından itibaren eğitimin gerekli tedbirlerin alınarak bir an önce yüz yüze devam etmesi gerektiğini ısrarla vurgularken, salgının başlamasından 6 ay geçmesine rağmen hala her hangi bir somut tedbir alınmadığını görüyoruz. Yine; uzaktan eğitimin var olan eşitsizlikleri daha da derinleştireceğini, uzaktan eğitim araçlarına sahip olmayan, internet erişim sıkıntısı yaşayan öğrencilerimize uzaktan eğitimin çok uzak olduğunu ve eğitim hakkından mahrum olduklarını biliyoruz. Sendikamızın gerçekleştirdiği Uzaktan Eğitim Çalıştay raporunda; öğretmenlerin % 93,8‘nin uzaktan eğitimi verimli bulmadığını, öğrencilerin de ancak % 15’nin canlı derslere katıldığı belirtilmiştir. Uzaktan eğitim araçlarına sahip olmayan öğrencilerimizin sayısı MEB ‘ e göre 1 milyonun üzerinde. Ancak UNİCEF’e göre rakam çok daha yüksek her üç çocuktan biri uzaktan eğitime ulaşamıyor. EBA alt yapısının yetersizliği, içeriklerin uygunsuzluğu, uzaktan eğitime uyarlanmayışı ve hazırlıksızlık bu vahim tabloyu ortaya koyuyor maalesef." dedi.

BİRLİKTE MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ

Gezici, öğretmenleri ve eğitim çalışanlarını birlikteliği davet ederek, “Bizler; Türkiye’nin dört bir yanında fedakârca görev yapan öğretmenleri, eğitim ve bilim emekçileri olarak; mesleğine ve haklarına yönelik saldırılarla birlikte, eğitim emekçilerinin ve öğrencilerimizin başta sağlık hakkı olmak üzere tüm öğrencilerimizin kamusal eğitim hakkı için tüm topluma çağrı yapıyoruz. Çocuklar bizim ortak geleceğimizdir. Nitelikli eğitim bu ülkenin ortak geleceğine yapılan en büyük yatırımdır. 80 milyonun yarattığı tüm değerlerin, ülkenin yeraltı, yer üstü zenginliklerinin bir avuç yandaşa, sermaye peşkeş çekilmesine, ekonomik krizin faturasının sırtımıza yıkılmasına karşı birlikte mücadele etmeye, haklarımıza ve geleceğimize birlikte sahip çıkmaya çağırıyoruz. Yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen mesleğimize, ekmeğimize, geleceğimize ve öğrencilerimizin eğitim hakkına yönelik saldırılara, eşitsizliklere, hukuksuzluklara karşı; eşit özgür ve onurlu bir gelecek mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi tüm kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz” ifadelerine yer verildi.

YAPILMASI GEREKENLER

Eğitim Sen tarafından pandemi döneminde eğitim alanında yapılacaklarlar şu şekilde sıralandı:

 • Öğrencilerin eğitim ve yaşam hakkı bir bütündür. Öğrencilerin, eğitim ve bilim emekçilerinin sağlığını, yaşamını güvenceye almadan eğitim hakkının güvenceye alınması mümkün değildir.
 • Öğrencilerin okula gelip giderken kullandıkları ulaşım araçları önemli oranda sağlık riski oluşturmaktadır. Bu riski ortadan kaldırmak için öğrencilerimiz ve bütün eğitim emekçileri için  ücretsiz servis olanağı sağlanmalıdır.
 • Okullar açılmadan önce fiziksel mesafe ve hijyen planlaması yapılmalıdır. Devlet okullarında bir sınıfta en fazla 12 öğrenci olacak şekilde düzenleme yapılmalıdır.
 • Taşımalı eğitime son verilerek, köy okulları yeniden eğitime açılmalıdır.
 • Atıl kamu binalarında düzenleme yapılarak buralardan derslikler oluşturulmalıdır.
 • Okulların çoğunda temizlik ve hijyen sorunu yaşanmaktadır. MEB’ nın bu sorunları ortadan kaldırmak için kaynak ayırmaması ve okulların da kendi bütçesi olmadığı için bu konularda sorunlar yaşanması kaçınılmazdır. Eğitimin ihtiyaçlarının karşılanması için ek bütçe oluşturulmadan atılacak her adımın riski daha da büyütmekten başka bir sonuç vermeyeceği bilinmelidir. Eğitim kurumlarının bütün ihtiyaçları salgın koşullarına göre yeniden güncellenmeli ve bu ihtiyaçların giderilmesi için ek bütçe oluşturulmalıdır.
 • Bütün eğitim kurumlarında sağlık birimleri oluşturulmalı, yeterli sayıda doktor ve hemşire  görevlendirilmelidir.
 • Bütün eğitim kurumlarının maske, dezenfekten, temizlik ve hijyen malzemeleri ücretsiz karşılanmalıdır.
 • Okullarda temizlik ve hijyen işlerinde çalışacak personel açıkları kadrolu atama ile karşılanmalı,  hijyen ve salgınla mücadele konusunda eğitim almaları sağlanmalı ve salgına karşı koruyucu ekipmanla donatılmaları sağlanmalıdır.
 • Bilim insanlarının önerileri doğrultusunda okulların yüz yüze açılmasına karar verilmesi durumunda eğitim emekçilerine ve öğrencilere ücretsiz test ve aşı yapılmadır.
 • Uygun koşullar sağlandığında yüz yüze eğitim için önemli oranda öğretmen ihtiyacı olacaktır. Yeterli sayıda öğretmen ataması kadrolu, güvenceli olarak yapılmalıdır.
 • Öğrencilerimize ve öğretmenlere uzaktan eğitim için gerekli internet, teknik destek, bilgisayar veya tablet ücretsiz olarak verilmelidir.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner124
banner122

BAKAN SELÇUK, OKULLARIN AÇILACAĞI TARİHİ...
Katıldığı bir televizyon programında konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitimle ilgili,...

Haberi Oku