Emek-Sermaye:
'ASGARİ ÜCRET NET 1750 LİRA OLMALIDIR'
CHP Bolu örgütü emekçilerin haklarını savunmak, işçi sınıfı ile ilişkiler tesis etmek ve emekçilere CHP iktidarında sorunlarının nasıl çözüleceğine dair partinin görüşleri açıklamak için “Emek Bürosu” adı altında il başkanlığına bağlı yeni bir yapılanmaya gitti.

Emek Bürosu H.Kazım KARSU Başkanlığında şu isimlerden oluşuyor, Niyazi KALFA “Ziraat Mühendisleri Bolu İl Temsilcisi”, O.Murat ATAMAN “TMMOB Bolu İl Temsilcisi”,Mehmet ÖZBEY, Mehmet KARAKAYA, Mehmet ERİŞMİŞ ve Sabri GÜLEÇ. 

Emek Bürosu ilk açıklamasında asgari ücretin tespiti için işveren örgütleri, işçi sendikaları ve hükümetin oluşturduğu “asgari ücret tespit komisyonu” çalışmalarını değerlendirdi.      

 

“YAŞANANLAR TAM BİR SKANDALDIR”

“Emek Bürosu”  Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerinde yaşananları emekçiler adına tam bir skandal olarak niteledi

 Açıklamanın tam metni şu şekilde:                    

     Hükümet, işverenler ve işçi sendikaları arasında asgari ücret ile ilgili üçlü görüşmeler devam etmektedir.
     

      Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerinde yaşananlar emekçiler adına tam bir skandaldır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı “asgari ücreti artırıp işvereni tedirgin etmeyelim” derken, işveren temsilcileri ise, aba altından sopa gösterip “asgari ücret artarsa, işçiler işsiz kalır” demektedir.

      14 yıllık iktidarlarında bir kere bile işçiden, emekçiden yana olmayanlar, bir kez daha emekçinin karşısında yer almaktadır.

      Ülkede işsizlik kol gezerken, üniversite mezunu işsizler ordusu oluşmuşken, vatandaş yoksullukla boğuşurken, AKP’nin derdi, tek bir kişinin hevesleri için rejimi değiştirmek ve bir tek adam diktası yaratmaktır.

      Dolayısıyla Türkiye’de işçinin hakkını savunan ve emekçinin sorunun çözümü için çalışan tek siyasi parti CHP’dir.

      AKP iktidarının yarattığı düzende, birileri ayakkabı kutularına milyonlar saklarken, emekçilerin ayakkabı alacak durumu yoktur. Birileri Kaçak-Saraylarında binlerce liralık çaylar içip keyif çatarken, emekçiler evlerini ısıtacak faturalar ödeyemez durumdadır.

 

      14 yılda emekçiler ‘’az ücret, çok iş’’ eksenli bir çalışma düzenine hapsedilmiştir. AKP iktidara geldiğinden bu yana 19 binden fazla insanımız iş cinayetlerinde hayatını kaybetmiştir.

 

      Yani Türkiye’de emekçiler ölüme, güvencesizliğe, taşeron denen kölelik sisteme ve sendikasızlığa mahkûm edilmişlerdir.

 

      Bugün asgari ücret 1300 Türk Lirası ise, bu Cumhuriyet Halk Partisi sayesindedir.

      CHP’nin asgari ücreti 1500 liraya çıkarma sözü olmasa, emekçiler AKP iktidarı tarafından hala 1000 lira ile geçinmeye zorlanacaktı.
     

      7 Haziran seçimlerinden hüsranla çıkan AKP, aylarca kaynak nerede diye sorarken bir anda o kaynağı bulmuştur ve asgari ücreti zoraki de olsa 1300 lira yapmak durumunda kalmıştır.
    

       Ancak dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.432 lira iken, yoksulluk sınırı 4.665 lira iken, asgari ücretin 1300 lira olması çok açık bir şekilde “insanlık dışı” bir durumdur.
      

      Bir kişinin geçim ücretinin 1.762 lira olduğu ülkede, asgari ücretin 1.300 lira olması, insanlara yeme, içme, giyinme, ısınma demektir.
     

      İktidar asgari ücretin diğer ülkelerle karşılaştırıldığında yüksek olduğunu söyleyerek gerçekleri çarpıtmaktadır. Halbuki önemli olan asgari ücretin ne kadar olduğu değildir, önemli olan asgari ücretin alım gücüdür.
     

      Asgari ücretin satın alma gücüne göre bakıldığında Türkiye 26 OECD ülkesi arasında 20. sıradadır. Şiddetli kur artışları da, vatandaşın alım gücünü alabildiğine düşürmüştür.
     

      AKP hükümeti ekonomideki beceriksizliğini emekçinin sırtına yükleyerek zamlarla ülkeyi yönetmektedir.
     Emekçiye büyük bir lütuf gibi gösterilen ve kaşıkla yapılan zam, kepçeyle geri alınmıştır.
    

     Benzinden, doğalgaza, elektrikten suya, meyveden sebzeye, en temel ihtiyaçlara kadar her şeye zam gelirken, asgari ücretin açlık sınırının altında tutulması kabul edilemez.

    CHP Emek Büroları, asgari ücret ile ilgili önerisini belirlemiştir.
   Cumhuriyet Halk Partisi, emekçilerin insani koşullarda yaşaması için, işçilerin yoksulluğa mahkûm edilmemesi için, hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi için, asgari ücretin en az 1,750 TL olması gerektiğini savunmaktadır.
 

    Bugün CHP iktidarda olsaydı, asgari ücret üzerindeki vergiler kaldırılacak ve 1 Ocak’tan itibaren asgari ücret 1750 TL olacaktı.

    Sözümüzü yineliyoruz;

    CHP iktidarında asgari ücret, açlık ücreti olmayacaktır!

 

 

CHP BOLU EMEK BÜROSU

 

H.Kazım KARSU                      Başkan   

 

Niyazi KALFA                          Üye 

 

O.Murat ATAMAN                   Üye  

 

Mehmet ÖZBEY                        Üye  

 

Mehmet KARAKAYA               Üye

 

Mehmet ERİŞMİŞ                      Üye

 

Sabri GÜLEÇ                              Üye

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
yorumcu 2 yıl önce

kazım karsu, il başkanı olarak chp il yönetimini çalıştıramıyor ki bir de kalkmış emek bürosu yapılanmasının başına başkan olmuş.değerli isimler var orada, kazım karsunun durağanlığında zarar görürler.partinin ilçe ve il yönetimlerinde görev alıp asıl çalışması gereken mekanizmaları çalıştırmalarına fırsat verilsin bu isimlere.yoksa basın açıklamaları yetersiz kalıyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner123
banner122

İŞKUR HUY MU KAPTI?
İŞKUR ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile gerçekleşen Toplum Yararına Çalışma Programları (TYÇP)...

Haberi Oku