'EN HAFİF DEYİMİYLE VİCDANSIZLIK!”

Bugün saat 16:00 da SES Bolu Şubesi’nde açıklama yapan Üstün sağlık alanında büyük bir kıyımla karşı karşıya olduklarını belirterek;

“Köroğlu ünitesi ve kadın doğum hastanesi 2. basamak adı altında faaliyet gösterip merkez ünite ve tıp fakültesinin 3. basamak olarak devam etmesi kararı alınmıştır. Biz sendika olarak 2. basamak hastanesinin kamu yararı açısından Bolu’da olması gerektiğini afiliasyon yapılırken savunmuş ve afiliasyona karşı çıkmıştık. Şimdi görmekteyiz ki bu ayrımla afiliasyon fiilen bitmiştir” dedi.

 

İtirazlarını sıralayan Üstün;

“-Bu ayrımla afiliasyon fiilen bitmiş ve yıllardır yönetimin ısrarla kapatmak istediği, bir yük olarak gördüğü merkez ünite adeta üniversiteye yıkılmış ve bu ayrışmayı planlayanlar yıllardık kurtulmak istedikleri merkez üniteden kurtulmuştur.

 

Haberleri Yok

-Afilasyon çift taraflı bir uygulama olup gördüğümüz ve basından takip ettiğimiz kadarıyla; afiliasyonun tarafı olan üniversitenin dahi bu olaydan tam manası ile haberi olmadığı ve memnun olmadığı. Ve daha önce ki beyanlarda hastane ayrımı bu şekilde olmamasına rağmen neden ve kimin isteği ile böyle bir değişikliğe gidildiği kimse tarafından bilinmemektedir.

-Bu şekil bir ayrışmayla ne hedeflendiği ve amacının ne olduğu belli olmayıp burada kamu yararı olup olmadığı tartışmalıdır. Çünkü afilasyon yapılırken tıp öğrencilerinin eğitim almasının hedeflendiği iddia edilirken şimdi bunun göz önüne alınmadığı görülmektedir.

Kıdemli Çalışanlar Sürgün Ediliyor

-Bu ayrım yapılıp sağlık çalışanlarının yerleri belirlenirken kanunlar hiçe sayılmış ve keyfi atamalarla sağlık çalışanları adeta kıyıma uğramıştır. Atamalarda gönüllülük esası alınmamıştır. Hizmet puanı tersten okunmak suretiyle yıllarca hastanelere hizmet vermiş sağlık çalışanları adeta cezalandırılmıştır. Daha önceki beyanlarında ben yaşlılarla çalışmak istemiyorum diyerek insan hakkı ihlali yapanlar bu atamalarla amacına ulaşımı, kıdemli ve tecrübeli sağlık çalışanları sürgün edilip aşağılanmıştır. Bu en hafif deyimiyle vicdansızlıktır.

Kriterler Belli Değil

-Atamalarda kendi koydukları kurallara bile uymamışlar, yaptığımız görüşmelerde doktorlarda bu kriterlerin uygulanıp uygulanmadığını sorduğumuzda; Siz kendi işinize bakın doktorlarda insiyatif kullandım deyip kendi deyimiyle hukuksal olduğunu iddia ettiği kurala bile uymadığını itiraf etmiştir. Ayrıca sağlık çalışanlarında da kendi belirlediği kurallara uymamıştır. Gelen tepkiler üzerine mağdur olan sağlık emekçilerinin bir bölümüne geçici görevlendirme yapılmıştır. Bu görevlendirmeler mağdur olan arkadaşlar için bir çözüm değil sadece 3 aylığına ağzına bir parmak bal sürmektir.Ayrıca bu görevlendirmelerin hangi kriterlere göre yapıldığı belli değildir.

-Bu keyfi usulsüz atamalarla sağlık çalışanlarının ruh sağlığı bozulmuştur. Sadece çalışanların değil ailelerinin ve çocuklarının dahi ruh sağlığı bozulma aşamasına gelmiştir. Büyük fedakarlıkla yıllardır sağlık hizmeti veren çalışanların sağlığını bozan bu uygulamada ısrar etmenin kime ne yararı vardır. Ruh sağlığı bozulmuş sağlık emekçilerinden nasıl güler yüz ve iyi hizmet beklenecektir. Ortaya çıkabilecek sorunlarda halkımız mağdur olacaktır. Bu mağduriyetin sorumluları bu dayatmada inatlaşanlar ve dur deme şansı olup dur demeyenler olacaktır.

-Daha önce sendikalarla ve çalışanlarla yer değiştirme kriterlerini belirlemek için çalıştay düzenlenmiş olup SES ve Türk-Sağlık Sen 1 ay emek harcayıp ortaya bir sonuç çıkmıştı. Bu sefer yangından mal kaçırır gibi hukuksuz şekilde bu dayatmanın amacı nedir.

Acil Adım Atılmalı

Talebimiz çok net,açık ve basittir. Bolu’daki kamu idarecileri öncelikle bu hukuksuz ve keyfi atamaları, kamu yararı bulunmayan uygulamayı durdurmalıdır. Daha sonra afilasyonun tarafı olan üniversitenin, sendikaların, Bolu’daki  sivil toplum örgütlerinin taleplerinin göz önünde bulundurulduğu kamu yararının esas alındığı yeni bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Düzenlemeden sonra yapılacak atamalarda öncelikle gönüllülük esası daha sonra hizmet puanı kriterleri alınarak kanunlara uygun yapılması gerekmektedir.Bu hukuksuz uygulamaların çalışanlara ve halkımıza bir katkısı olmadığı açık ve nettir.

Biz bu hukuksuz uygulamaların bir an önce durdurulmasını talep ediyoruz. Bu hukuksuzlukta ısrar edilirse mücadelemiz hukuki olarak da eylemsel olarak da  sonuna kadar devam edecektir. Sağlık hizmetinde bir aksama olmaması ve halkımızın mağdur olmaması için acil olarak kamu idaresinin adım atmasını bekliyoruz
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

KAZA DEĞİL CİNAYET:10 AYDA EN AZ BİN 853...
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin aylık raporuna göre 2021’in ilk 10 ayında...

Haberi Oku