KAMU EMEKÇİLERİNDEN EK BÜTÇE TALEBİ

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu(KESK) Bolu Şubeler Platformu, ek bütçe taleplerini basın açıklaması ile duyurdu. Açıklamayı KESK Bolu Şubeler Platformu adına Dönem Sözcüsü Zehra Kulalı Gezici iletti.
 

“GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMIYOR”

İktidarın sunduğu tablonun güllük gülistanlık olduğunu belirten Gezici, “Güneç balçıkla sıvanmıyor. İşçiler, emekçiler, işsizler, emekliler, küçük esnaf, kısacası ülkenin tüm yoksulları, pandemi ve pandemi ile gittikçe derinleşen kriz koşullarında hem sağlıklarını hem de işlerini ve gelirlerini kaybediyor.”  dedi.

Ülkeyi yönetenlerin pandemi tehdidi karşısında tüm sorumluluğu vatandaşlara yıkmaya devam ettiğini belirten Gezici, “Bir taraftan ‘Maske, Mesafe, Hijyen’ nakaratları, ‘evde kalın’ çağrıları, ‘evde hayat var’ kampanyaları tam gaz sürdürülüyor. Diğer taraftan binlerce kişinin çalıştığı fabrikalarda, iş yerlerinde ter döken işçilere, emekçilere ‘Siz evde değil, işte kalın. Fiziksel mesafeyi korumanız imkânsız da olsa otobüsle, minibüsle, metroyla her koşulda işe gidin. Çalışmasanız size hayat yok’ deniliyor.” dedi.
 

“PANDEMİ AÇIKLAMALARI, CUMHURBAŞKANININ SEÇİM MİTİNGİ OLUYOR”

Pandemiye ilişkin alınacak önlemlerin açıklanacağı söylenen canlı yayınların AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim mitingine döndüğü belirtilen açıklamada “Büyük şirketlerin vergi borçlarını sıfırlayanların açtığı her paketten bizim payımıza sadece borç yükümüzü daha da ağırlaştıracak krediler düşüyor.  Hepimizin geleceğini yakından ilgilendiren bütçenin parlamentodaki görüşmeleri devam ediyor. Hem bütçe yasa tasarısının içeriği hem de şu ana kadar kamuoyuna yansıyan tablo ülkeyi yönetenlerin pandemi koşullarında bile sermayenin çıkarlarını halkın sağlığının, emekçilerin haklarının önüne koyduğunu göstermektedir.” denildi.
 

“2021 BÜTÇESİ KURU EKMEK BÜTÇESİDİR”

Gezici, “Milyonlarca çalışana ‘ücretsiz izin desteği’ adı altında günlük 39, aylık 1.167 TL’nin reva görülüyor. Kişi başına gelir on yıl önceki rakamların altına düşmüş, açlık sınırı 3 bin, yoksulluk sınırı 8 bin TL’ye dayanmış bulunuyor.  Halk ekmek kuyrukları her gün biraz daha uzuyor. Tüm bunlara rağmen bu ülkenin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Türkiye'de yoksulluğun sorun olmaktan çıktığını söyleyebiliyor.  Hızını alamayan bir başka iktidar milletvekili ise Millet kuru ekmek yiyorsa demek ki aç değil diyebiliyor. Aklımızla dalga geçen bu sözler ülkeyi yönetenlerin halkın, emekçilerin sorunlarına ne kadar yabancılaştığını tüm açıklığı ile ortaya koymaktadır.” dedi.

Gezici ayrıca “2021 yılı bütçesi emekçi kesimler ve dar gelirliler için bir acı reçete, kuru ekmek bütçesidir. Bütçenin tüm yükü her 100 TL’nin 65 TL’si dolaylı vergilerden karşılanacak olan adaletsiz vergi sistemiyle yine ücretli kesimlere yıkılmıştır. Buna karşın bütçenin asıl kaynağı olan işçi ve emekçiler olarak bizlerin yaşadığı iş ve gelir kaybını giderecek, acil ekonomik ve toplumsal ihtiyaçları karşılayacak tek bir önleme yer verilmemiştir.” dedi.
 

“RANT, SAVAŞ, YAĞMA BÜTÇESİ BİZİM BÜTÇEMİZ DEĞİLDİR”

Gezici açıklamanın devamında şunları söyledi:

“Varlık Fonu ile kurduğu paralel bütçesi-hazinesi, nereye, kime, ne kadar kaynak aktarıldığı ‘devlet sırrı’ gerekçesi ile denetlenemeyen kapalı bütçesi olduğunu bilmeyen yoktur.

Pandemi ile derinleşen işsizlik, hayat pahalılığı, yoksulluk cenderesinde sıkışan emekçilerin, halkın sırtına yıkılan yükü daha fazla büyüten bu sermaye, rant, savaş ve yağma bütçesi bizim bütçemiz değildir.

Toplumun %99’na karşı %1’nin çıkarlarını, ihtiyaçlarını temel alan bu bütçe bizim bütçemiz değildir.

TBMM genel kurulunda görüşülen emekçilerin, dar gelirlilerin ihtiyaçlarını gidermekten uzak, toplumsal eşitsizlikleri derinleştiren bu bütçe geri çekilmelidir.

Kamusal hizmetleri geliştirecek, salgın süresince iş ve gelir kaybına uğrayan kesimleri destekleyecek halktan, emekten yana bir bütçe oluşturulmalıdır.

Salgın hızla devam ettiği koşullarda bütçe kaynakları halkın sağlığı ve geçimi için kullanılmalı, sosyal devlet uygulamaları için şirketler ve büyük servetler vergilendirilmeli, dolaylı vergilerin vergi gelirleri içindeki payı azaltılmalıdır.

KESK olarak Halktan-Emekten Yana Bütçe mücadelemizi her şart altında sürdürmeye devam edeceğiz.

Pandemi koşullarında bile işsizliğe, yoksulluğa, hayat pahalılığına terk edilen, eğitim- sağlık başta olmak üzere kamu hizmetlerinden yararlanma hakkı piyasalaştırma ile engellenmek istenen toplumun %99’unu oluşturan milyonları bir kez bütçe hakkına sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

TÜİK ŞUBAT AYI İŞSİZLİK VERİLERİNİ...
TÜİK, Şubat ayı işsizlik istatistiklerini açıkladı. ‘İşsizlik oranı’ bir önceki aya göre 0,7...

Haberi Oku