KAMU EMEKÇİLERİNDEN EYLEM

İzzet Baysal Caddesi İzzet Baysal Anıtı önünde toplanan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri yetersiz maaş artışını protesto etti. Artan enflasyon nedeniyle kamu emekçilerinin maaşlarının eridiğini belirterek, maaş bordrolarını yaktı.
 

“HER GÜN GÖZÜMÜZÜ ZAMLARLA AÇIYORUZ”

KESK adına açıklama yapan Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, “Her gün gözümüzü iğneden ipliğe gelen zamlarla açıyor, derinleşen kriz ve pandemi nedeniyle nefes almanın bile zorlaştığı bir dönemden geçiyoruz. Gericilik, kutuplaşma, kayyum politikaları, OHAL uygulamaları, pandemi, hayat pahalılığı, geçim derdi, işsizlik ve daha saymakla bitmeyecek sorunlar yumağı ile kuşatıldık.” dedi.
 

“İKTİDAR ÇÖZÜM BULMUYOR, SORUNLARI BÜYÜTÜYOR”

Siyasal iktidarın halkın ve emekçilerin yaşadığı sıkıntıları çözmek yerine sorunları büyüttüğünü belirten Gezici, “Acı reçete yine emekçilerin, yoksullaştırılan halkın payına düşüyor. Milyonlarca kamu emekçisi, işçi, emekli çarşıda pazarda yaşanan gerçek enflasyonu TÜİK’in perdeleyen rakamlarıyla, sahte verilerle açlığa mahkûm edilmek isteniyor” şeklinde konuştu.” dedi.
 

HALKA ZAM, AÇLIK, İŞSİZLİK; ÇETELERE VE YANDAŞLARA VERGİ AFFI, İŞ İMKANI

Son bir yıl içinde doğalgaza %32, elektriğe %31, baklagillere %60, peynire %27, yumurtaya %80, ayçiçeği yağına %50, köprü ve otoyol geçiş ücretlerine %26 zam yapıldığını ifade eden Gezici; Açlık sınırının 2.600, yoksulluk sınırının 8.600 TL’yi aştığı bugünün koşullarında sıra emekçilere gelince ‘kaynak yok’ diyorlar. Ama 5’li çeteye vergi muafiyetleri ve istisnalar adı altında bütçeden devasa paralar aktarırken kaynak sıkıntısı çekmiyorlar. Saray’a günlük 59 milyon TL bütçe ayırırken işini kaybedene günlük 39 TL’yi reva görüyorlar. İşsizler ordusuna her gün yeni on binler katılırken eş, dost, akrabalarını işe yerleştirmede adeta birbirleriyle yarışıyorlar. ” dedi.
 

“BIÇAK KEMİĞE DAYANDI!”

“Biliyoruz ki ‘artık bıçak kemiğe dayandı’ diyorsunuz! Biliyoruz ki emekçilerin, yoksul halkın daha fazla dayanacak gücü kalmadı.” diyen Gezici KESK üyesi olan ya da olmayan herkese seslendi: “Adaletsiz Gelir Vergisi Tarifesi ile bu artışlar dahi cebine girmeden el konulan, sonuçta her yıl yoksulluk sınırından daha fazla uzaklaşıp açlık sınırına daha fazla yaklaşan beş milyonu aşkın kamu emekçisi ve emeklisinin daha fazla fedakârlık yapacak hali kalmadı.”
 

TOPLU SÖZLEŞME İPTAL EDİLMELİ, EK ZAM YAPILMALI

Gezici taleplerini sıraladı:

  • Çoktan hükmünü yitiren, kamu emekçilerine 2021 yılı için %3 +%3 maaş artışı dayatılan “TOPLU SÖZLEŞME” derhal yenilenmeli, yeni toplu sözleşme yapılıncaya dek yaşanan gerçek enflasyon, satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak EK ZAM yapılmalıdır.
  • Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır.
  • Birinci vergi dilimi %15 ten % 10’a düşürülerek, yoksulluk sınırına kadar olan maaşlardan yapılan kesinti birinci vergi diliminde sabitlenmelidir.
  • Emekçilerin sağlık, eğitim, gıda, barınma, giyim, elektrik, ısınma giderleri için ödediği vergiler gelir vergisi matrahından mahsup edilmelidir.
  • Yoksulluk sınırı altında geliri olan hanelerin elektrik, doğalgaz, su, internet giderleri pandemi tehdidi tamamen ortadan kalkıncaya kadar Hazineden karşılanmalıdır
  • Bebek maması, bebek bezi ve ekmek, süt ürünleri, elektrik, doğalgaz, su başta olmak üzere temel tüketim maddelerinde KDV sıfırlanmalıdır.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner124
banner122

TÜVTÜRK İŞÇİLERİ DİRENİŞİN İKİNCİ...
Araç muayene istasyonu TÜVTÜRK’ün Bolu şubesinde Nakliyat-İş’e üye oldukları gerekçesi ile işten...

Haberi Oku