"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
İŞSİZLİK SİGORTA FONU,İŞÇİYE AİT BİR FONDUR!

Koronavirüs salgınının en ciddi toplumsal tahribatı işsizlik ve gelir kaybı olmaya devam ediyor. Salgın ve krizin etkisi nedeniyle ekonomi yeni iş yaratamıyor, istihdam azalıyor, işletmeler kapanıyor veya üretime ara veriyor. Sigortalı işçiler ücretsiz izne çıkarılıyor. Dolayısıyla Covid-19’un yarattığı derin toplumsal tahribatla birlikte İşsizlik Sigortası Fonu (İSF) daha da yaşamsal hale geliyor. İSF sigortalı işçilerin salgına karşı korunmasında temel araçlardan biri.

İŞSİZLİK SİGORTASI İLK OLARAK İNGİLTERE’DE UYGULANMAYA BAŞLANDI
Dünyada 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında uygulamaya konmaya başlayan işsizlik sigortası, modern anlamda ilk olarak 1911 yılında İngiltere’de zorunlu bir nitelik kazandı. Birinci Dünya Savaşı ve 1929 Krizi’nin sebep olduğu işsizlik patlaması ve sonrasındaki sosyo-ekonomik problemlere çare olması için özellikle diğer Avrupa ülkelerinde de faaliyete sokuldu. İkinci Dünya Savaşından sonraki dönemde diğer dünya ülkelerinde de işsizlik sigortası yaygınlaşmaya başladı.

TÜRKİYE’DE İLK ÇALIŞMALAR 1959 YILINDA BAŞLADI
Çalışanların sosyal güvenceye kavuşturulmasına yönelik Türkiye’de işsizlik sigortası çalışmaları 1959 yılında başlamış olup ve 1999 yılında 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunun kabul edilmesine kadar geçen 40 yıllık uzun bir sürecin sonunda yürürlüğe girdi. Türkiye’de işsizlik sigortası ile ilgili yapılan çalışmalar temel olarak iki kuruluş tarafından gerçekleştirildi. Bunlar İş ve İşçi Bulma Kurumu ve Devlet Planlama Teşkilatı’dır. İşsizlik sigortası ile ilgili çalışmalara İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun öncülüğünde 1959 yılında başlanılmış ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu çıkartılıncaya kadar 30’a yakın kanun tasarısı ve teklifi hazırlandı.

İŞVERENLERE TEŞVİK VE DESTEK DEVASA BOYUTLARA ULAŞTI
Ancak Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) tarafından yayımlanan rapora göre İşsizlik Sigortası Fonu’nun Covid-19 ile mücadele sürecinde etkin ve işçi lehine kullanıldığını söylemek mümkün değil. DİSK- AR raporu ile İŞKUR’un Aralık 2020 verileri esas alınarak İşsizlik Sigortası Fonu’nun Covid-19 döneminde nasıl kullanıldığı ortaya konuldu. DİSK-AR tarafında Ocak 2021 tarihinde yayımlanan ‘Covid-19 Döneminde İşsizlik Sigorta Fonu’ raporuna göre, çeşitli düzenlemelerle fonun giderleri ilgisiz konularla çeşitlendirilerek giderleri içinde işsize ödenen pay azaldı ve amaç dışı bir biçimde işverenlere teşvik ve destek kapsamı altında kaynak aktarımı devasa boyutlara ulaştı.

Raporda yer alan tespitler şöyle:

İSF,İŞVEREN DESTEK FONU OLDU
“17 Nisan 2020’de Resmî Gazete’de yayımlanan yasa değişikliği ile işverenlerin işçileri zorunlu ücretsiz izne çıkarmasına olanak tanındı ve ücretsiz izne çıkarılan işçilere İSF’den nakdi ücret desteği ödenmesi kararlaştırıldı. İşçilere ödenecek nakdi ücret desteği günlük 39,24 TL, aylık net 1.168 TL olarak saptandı. Öte yandan 17 Nisan 2020 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 7244 sayılı Yasa ile işten çıkarma yasağı uygulaması nedeniyle salgın döneminden İSF’den yapılan işsizlik ödeneği uygulaması sınırlı düzeyde kaldı. İSF’den salgın döneminde esas olarak kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği yapıldı. Salgın döneminde ücretsiz izne çıkarılan 2,3 milyon işçiye toplam olarak 6,5 milyar TL ödeme yapıldı. Ancak çarpıcı olan 2020 yılı içinde işverenlere bu miktarın 3 katı tutarında, 18 milyar TL destek ve teşvik ödemesi yapılmasıdır. 2020 yılında İSF yine işveren destek fonu olarak kullanılmaya devam etti.”

2020 YILINDA İŞVEREN PRİMLERİ MİKTARI GERİLEDİ
“2020 yılında Fon’un toplam gelirleri bir önceki yıla göre 2,1 milyar TL azalarak 40,4 milyar TL’den 38,3 milyar TL’ye geriledi. İşsizlik sigortası fonuna işçilerden yüzde 1 ve işverenlerden işçiler adına yüzde 2 prim kesintisi yapılmaktadır. 2019 yılında işveren primlerinin toplamı 11 milyar TL’nin üzerinde iken 2020 yılında işveren primleri miktarı 10,8 milyar TL’ye geriledi. İşsizlik Sigortası Fonu giderleri ise işsizlik ödeneği, kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği (2020), yarım çalışma ödeneği, ücret garanti fonu ödemesi, aktif işgücü programları, işbaşı eğitim programları, işverenlere teşvik ve destek ödemeleri ile diğer giderlerden oluşmaktadır.”

İSF,İŞÇİYE AİT BİR FONDUR!
“İşsizlik Sigortası Fonu’ndan salgın döneminde de işverenlere büyük destek sağlanmaya devam etti. Oysa İSF’nin işverenlere destek sağlamak gibi bir işlevi yoktur. İşverenlerin İSF’ye ödedikleri primlerin onlara teşvik ödenmesi işsizlik sigortasının temel felsefesine aykırıdır. Çünkü İSF bir işveren destek fonu değildir, işçiye ait bir fondur. Buna rağmen 2020 yılında işverenlerce İSF’ye yapılan işveren prim ödemeleri 11 milyar TL civarında iken işverenlere yapılan teşvik ve destek ödemeleri 18 milyar TL’yi aşmıştır. İşveren teşviklerinin işveren prim ödemelerine oranı 2019 yılında yüzde 145,6 iken 2020 yılında bu oran yüzde 167,2’ye yükseldi. Böylece pandemi döneminde de işverenlere İSF’den devasa bir destek sağlanmış oldu.”

İŞÇİLERE YAPILAN NAKDİ ÜCRETİN 3 KATI İŞVERENE YAPILDI!
“İşçilere yapılan nakdi ücret desteğinin 3 katı ödeme destek ve teşvik ödemeleri olarak işverenlere yapıldı. Covid-19 döneminde işsizlik sigortası fonu işverenlere destek için değil, işçiler için kullanılsaydı salgın boyunca işçilere yapılan toplam nakdi ücret desteğinin miktarı işçi başına 2.852 TL değil; 5.041 TL daha fazla, 7.893 TL olacaktı. Böylece işçilere ayda 1.168 TL değil bunun iki veya üç katı nakdi ücret desteği yapılabilecekti.”

İŞSİZLERİN YÜZDE 94’Ü İSF’DEN YARARLANAMIYOR!
“İşçilerin ezici çoğunluğu bir bölümü İSF’den yararlanamamaktadır. Fon salgın döneminde işsizlerin derdine derman olmadı, giderek daha az oranda işçi işsizlik ödeneği almaya başladı. Salgın öncesinde Şubat 2020’de 4 milyon 228 bin işsizin 592 bini (yüzde 14) işsizlik ödeneği alırken, salgın dönemini kapsayan Ekim 2020’de 4 milyon 5 bin işsizin 255 bini (yüzde 6’sı) işsizlik ödeneği almıştır. Ekim 2020 itibarıyla işsizlik sigortasından yararlanan işsizlerin sayısı yalnızca 255 bin 424 kişidir. Aynı dönemde TÜİK’in açıkladığı dar tanımlı (resmi) işsiz sayısı ise 4 milyon 5 bindir. İşsizlerin yalnızca yüzde 6’sı İSF’den yararlanabilir iken yüzde 94’ü yararlanamıyor.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

TÜRKİYE'DE ÇOCUK İŞÇİ SAYISI 720...
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Direktörü Numan Özcan, Türkiye'de çocuk işçilerin...

Haberi Oku