10 EKİM MİTİNGİ YETERLİ Mİ?

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabibleri Birliği(TTB)'nin çağrısıyla bu hafta sonu cumartesi günü "Savaşa İnat Barış Hemen Şimdi" şiarıyla Ankara'da büyük bir miting gerçekleşecek. Türkiye'nin içinden geçtiği sürece baktığımızda insanları barış için buluşturmak, barış için seferber etmek yapılacak en acil, en onurlu ve mücadelenin ihtiyaçlarına uygun bir davranıştır. Bu durumu tartışmaya gerekte yok.

                Şöyle bir şeyi daha rahat tartışabiliriz, tartışmalıyız. Barış mücadelesi için bir miting tertip etmek yeterli midir? Önümüzde bir seçim var ve savaş konsepti ağırlaşarak devam ediyor. Cumartesi günü miting sonrası nasıl bir mücadeleye çağrı yapacak mitinge çağıran konfederasyonlar. Demokrasi mücadelesini, emekçilerin hak alma mücadelelerini az uz takip eden insanlar bilir ki bu 4 konfederasyon ne zaman bir hak gaspı olsa, emekçilerin aleyhine bir yasa çıkartılsa, demokrasi ve özgürlüklerin genişletilmesi için yana yana gelerek ya da tek başına çağrılar yaparak Ankara'da merkezi bir miting yapar. Mitingten sonra ise uğruna mücadele edilen şeyin unutulma süreci başlar ve yavaş yavaş gündemimizden çıkar.  Maalesef yakın dönemde mücadele geçmişimizde bu durumlar sıkça yaşandı.

                Cumartesi günkü eyleme çağrıcı olan 4 konfederasyonun ve aynı zamanda ülkede demokrasiden, barıştan, özgürlüklerden yana olan tüm halk güçlerinin varını yoğunu katarak çalışması Ankara mitingini en kitlesel şekilde yapması gerekir. Türk-İş, Hak-iş, Memur-Sen, Kamu-Sen gibi sendikalar ki bu sendikalar sendikadan başka her şeye benzeyen yapılardır. Aslında sendika değil AKP ve Sarayın çıkarlarına göre hareket eden kurumlar "Teröre Lanet Mitingleri" adı altında Sarayın savaşını meşrulaştırmaya girişmiş kendilerine üye olmuş emekçileri bu mitinglere götürmeye çalışmışlardır. Halk düşmanı bir çizgiye geçmiş olan iktidarın sırtını sıvazlamaya devam etmişlerdir. DİSK,KESK,TMMOB,TTB bir yandan emekçileri barış için taraf olmaya çağırırken bir yandan da isminde sendika geçen iktidar yanlısı güçleri de emekçilere teşhir etmeli, o "sendikalara" üye emekçilere de çağrılar yapmalıdır.

                                  BARIŞ MÜCADELESİ BİR GÜNE SIĞDIRILMAZ

                Cumartesi Ankara'da ki Barış mitingi barış mücadelesi için bir milat olması önemli olacaktır. Ankara'da merkezi bir miting düzenleyerek AKP ve Sarayın savaş konseptinden vazgeçeceğini sanmak ahmaklık olur. Bu yüzden daha miting biter bitmez Barış mücadelesi nasıl yükseltilir. Ulaşamadığımız kesimlere nasıl ulaşılır. AKP ve MHP'nin politikalarından etkilenen emekçileri barış mücadelesi mevzisine nasıl kazanırız gibi sorulara cevap aramak, sadece cevap aramakta değil bulduğumuz cevapları uygulamaya başlamak durumundayız. Başka türlüsü AKP ve Sarayın savaşının daha da can yakarak devam etmesi olacak.

                Bu yazının yazıldığı saatlerde Bolu'dan kaç tane ve kaç kişilik otobüs kaldırılacağı belli değildi. Ama şunu açıkça söylemek gerekir ki yeterli düzeyde bir çalışma yapılsaydı (bildiri dağıtımları, afişleme, okul okul dağıtılan çağrı metinleri, küçük toplantılar, ev ziyaretleri...)Bolu'dan yüzlerce insanla Ankara'ya gidilebilirdi.Yani geç kalınmış bir durumun olduğunu da söylemek lazım. Bolu'da barış fikrine kazanılacak binlerce insan var yeter ki özverili, planlı, disiplinli bir çalışma yapılsın.

                Şimdi önümüzde üç gün var bu üç gün içinde barışı, kardeşliği, eşitliği anlatmaya elimizden geldiğince devam edelim. 10 Ekim'de Ankara'ya Barışı haykırmaya

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

BAKANLIKTAN TAKSİ GENELGESİ
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine taksilerle ilgili genelge gönderdi. Genelgeye göre denetimler artırılacak.

Haberi Oku