ALAADDİN Y.  ZARAR VERMEYE DEVAM EDİYOR!

Bolu Belediyesinin başında iken yüzlerce tartışılır icraata imza atan Alaaddin Yılmaz son yerel seçimlerde partisi tarafından aday gösterilmeyince, Bolu rahat bir ohh çekmiş ve seçimlere bu rahatlıkla gitmişti.

Bir yıllık suskunluktan sonra Betonist Alaaddin Yılmaz bu kez Yeniçağa’da ortaya çıktı.

Görevi süresinde yaptığı kümeslerden verim alamayınca “ben tavukçu değilim, beni bu işe Necip (Çarıkçı) ile Hamdi (Beypiliç’in Yön Kur.üyesi) zorladı. Alsınlar kümeslerimi” diyerek tavukçuluk sektöründen şikâyet eden Alaaddin, Yeniçağa’da 500 binlik kümes yapmak üzere kolları sıvadı.

Alaaddin Y. yöneticisi olduğu Bolparsan A.Ş. vasıtası ile Yeniçağa Çamlık Köyüne tepkilere aldırış etmeden önce kümes yapımı için ön izin ve idari işlemleri halletmek üzere yoğun bir faaliyet yürütüyor.

Betonist Alaaddin Y. Bolu İl Genel Meclisinden Yeniçağa’yı temsil eden 2 AKP’li ve CHP’li üyelerin muhalefetine rağmen “olur” kararını aldı.

Son duyumlara göre de Bolu Valisi, Alaadin Y’nin talebini geri çevirmedi, İl Genel Meclisinin olur kararına okeyi verdi.

HALK PROJEYE KARŞI BİRLEŞTİ

Ancak, Yeniçağa halkının farklı siyasi partilere gönül vermiş bütün yurttaşları, bu projenin Yeniçağa ve Yeniçağa Gölüne tarifsiz zararlar vereceğini biliyor. Ve kümeslerin yapılmasına karşı...

İl Genel Meclisi Yeniçağalı üyeleri karşı…

Yeniçağa Belediye Başkanı utangaç ifadelerle de olsa projeye karşı çıkıyor.

Çamlık Köyü sakinleri karşı…

Yeniçağalı siyasi, gazetemizin yazarı Özer Özcan konu hakkında, öteden bu yana sosyal medya hesabından yazıyor, çiziyor halkın tepkilerini dillendiriyor.

İşte Özer Özcan’ın 2 Mayıs tarihli yazısı

YENİÇAĞA GÖLÜ VE HAVZASINDA KÜMES BELASI !..

Yeniçağa Gölü ve havzası, çevre sağlığı ile beraber ekosistem ve küresel ısınma açısından çok önemlidir. Bilinçsizce tüketilecek bir miras değildir. Onu yaşatmak bizim insanlığa ve gelecek nesillere borcumuzdur.

Bardağı taşıran son damla olan ve yapılmasına asla razı olmayacağımız Yeniçağa’nın Çamlık Köyünde kurulmak istenen 500 000 kapasiteli tavuk kümesleri için düğmeye kimlerin, ne zaman bastıkları, olayın süreç içindeki gelişimi, muhtarlarımız başta olmak üzere ilçe halkı tarafından ayrıntıları ile bilinmektedir. Hükümette etkili konuma gelmekle birlikte, birden ticari zekaları tavan yapanlar, Bolu merkezli bir şirket kurmuşlar. Bunlar yerelde etkili olduklarını düşündükleri, konu hakkında pratiği olanlar ile ekonomik ve sosyal açıdan güç katacaklarına inandıkları kişilerle dayanışarak Çamlık Köyündeki bu arsayı ehven fiyata satın alarak şirketlerine tapulamışlar. Bu tapu üzerinden yapılan projelendirme ve ruhsatlandırma çalışmaları ile şirket kadrolarındaki değişimler, konuda yetkin arkadaşlarımız tarafından mücadele sürecinde değerlendirilmek üzere çalışılmaktadır…

İşin başında bu şirket sahiplerine tavsiyemiz, edinmiş oldukları arsanın değer bulabilmesi için, kanatlı hayvan kümesleri yerine, büyükbaş hayvancılık tesislerine yönelerek, çevre kirliliği yaratmadan çevre halkına yararlı olmalarıdır. Çevre köylerimizin rahmetli Sn. Şerafettin Erbayram’ın hayvancılık modelindeki gibi ortak hareket edecek beşeri kaynağı ile boş meraları bulunmaktadır. Her Yeniçağalı bölgesine yarar sağlıyacak yatırımlar için işi kolaylaştırıcı beraber çalışmalara katılacaktır. Bu tür bir hayvancılığın ve mandıracılığın ekosisteme zararı, hava ve su kirlenmesine katkısı olmaması da tercih nedenidir..

Bölgemizde doğal yapının korunmasının öneminin farkında olan devletimiz büyük projeler ve yatırımlar yapmıştır.

Göçmen kuşların konaklama, yaşama ve üreme bölgesidir Yeniçağa gölü ve etrafındaki turbalık alandaki kuş çeşitliliği kayıt altına alınmıştır. Kuş gözlem kuleleri yapılmıştır, hiçbir masraftan kaçınılmamış, doğayı sevenler için. Göl üzerine iskeleler tekneler konulmuş, arıtma tesisleri yapılmıştır.

İnsan, bitki, hayvan bütün canlıların, verimli topraklarda, temiz sularda, uygun atmosferde yaşaması için doğanın korumasına yönelik büyük projeler yapılmıştır. Bu bölgedeki ekosistemin korunması için, bilim adamlarımız büyük emek harcamış, devletimiz hiçbir masraftan kaçınmadan uluslararası proje çalışmalarını raporlar ve uygulamalar halinde halkımız ile insanlığın hizmetine sunmuştur.

Yeniçağa Gölü ile çevresindeki turbalık ve sulak alanlar çok duyarlı olmamız gereken bir ekosistemdir. Hayvancılık veya sanayi başta olmak üzere her türlü imar hareketlerinde, bilimin gösterdiği yoldan gidilerek doğal çevreye zarar verilmemelidir.

Göçmen kuşlara, çeşitli canlılara ve endemik bitkilere ev sahipliği yapan göl ve havzası Türkiye'nin de taraf olduğu uluslararası RAMSAR SÖZLEŞMESİ kapsamındadır.

Dolayısıyla dünyanın, bilim adamlarımızın ve halkımızın gözü bu topraklar üzerindedir. Hiç kimse rant için yanlış işlere kalkışmamalıdır... “Kurt ile yiyip, kuzu ile meleşen…” sinsi azınlık teşkil edenler, olaylara sessiz kalmazlar da tez zamanda halkının ve isteklerinin yanında yer alabilirlerse, biz yaşayanları mutlu, rahmetli atalarımızın ruhlarınıda şad edeceklerdir...

Etrafındaki torf ağırlıklı topraklar, onları besleyen akarsu ve yeraltı suları ile havza "Karbon Yutağı" görevi gördüğünden dolayı "Küresel İklim Değişikliği" ni önlemek için doğal yapının korunması gerekmektedir. Bu gereklilik, toprakları üzerinde halkın geçim için yapacağı her tür üretim için de söz konusudur..

En nihayet, memleketimizin güzel çevre, temiz hava, verimli toprak, yaşanılası bir yerleşim yeri olarak kalması hepimizin ortak ve vazgeçilemez arzusudur. Çiçek kokan, yosun kokan memleketimizin tavuk gübresi kokmasını istemeyiz...

Havzada tavuk, civciv ve yumurta olarak üretimde bulunan kanatlı kümesleri, dar bir alanda çok yoğun kurulduğundan ekosistemi tehdit hali çoktan oluşmuştur. Gölü besleyen yer üstü ve yeraltı suları gölü besleyememe noktasına erişmiştir.

Göl ve tarım suyunun azalması ve kirlenmesinin zararları yazımın sonunda eklediğim, konusunda uluslararası söz sahibi akademisyenlerin özenle hazırladığı ve bilim dünyasında önemli bir yeri olan projede, göl ve havzasının hava, su ve toprak rejimi irdelenerek anlatılmıştır.

Geçerli bir "Çet Raporu" olmamasına rağmen, korona ile mücadele günlerinde olağanüstü toplanan Bolu İl Genel Meclisinde, Yeniçağa Çamlık Köyünde 500 000'lik bir Tavuk Üretim Çiftliğinin kurulmasının bir oldubitti ile oylatmasını anlamak mümkün değildir...

Konu hakkında çevre incelemesi yapmadan ve araştırmada bulunmadan, doğanın artık tahammül edemeyeceği bu devasa tesisin kurulması için, korona salgını koşullarında, başka nedenlerle olağanüstü toplanmış heyetin başkan ve üyelerinin oy çokluğu ile evet kararı çıkması ne büyük gaflettir… Alelacele oldubitti ile karar oluşturmak ne kadar hazindir… Bolu'nun hiç bir yerine çok ufak kapasiteler için dahi izin verilmez iken, bilemediğimiz herhangi bir tesir ile oy çokluğu sağlayarak evet denmesi ne büyük haksızlıktır…

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Seben 2 yıl önce

AY görevi boyunca bir sürü alengirli işe imza attı. O dosyalar nerde. Kümes falan boş iş. Görevi sürecince verdiği torpilli ihaleler, komisyonlar neden araştırılıp haber yapılmıyor. Kümes işi ile üstü mü örtülüyor sadece?

Misafir Avatar
Emin Öztürk 2 yıl önce

Her geliş geçişte köyün üstündeki tepede bir barakam olsa ( çadıra da razıyım ) diye hayal kurduğum güzellikte bir göl ve köy.
İnsanlar zamanla kanıksıyor ve elinde bulunan değerin kıymetini bilmiyor.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

DİSK,HAYAT PAHALILIĞINA KARŞI SOKAĞA ÇIKIYOR
DİSK, 24 Kasım'da hayat pahalılığına karşı iş yerlerinde bildiri okunacağını, 25 Kasım'da...

Haberi Oku