CHP SEÇİM    BİLDİRGESİ  ( 6 Ok'tan- 10 Ok'lu bayrağa mı..!? )

Görüp, okuyanlarımız biliyorlardır. CHP’ nin “ ÖNCE TÜRKİYE “ başlığı ile sunulan Kasım 2015 seçim bildirgesi toplam 227 sayfadan oluşuyor. Güzel ve sade bir küçük kitapcık. Öyle de; içeriğini okuma ve anlama konusunda kim ne kadar çaba gösterir orasını kestirmek zor.

 

Ben bu yazımda çok beğendiğim ve de  6 Ok’ a   ARTI  4 Ok ilave edilerek   10 Oklu bayrağa doğrumu...!? sorusunu sorarak düşüncelerimi yazmak istedim.

 

Önce,  ATATÜRÇÜ olduğuna  ve Büyük  Öndere tüm içtenliğiyle inanan insanlara ve de sevgili okurlara, “O”nun şu  ünlü sözünü bir kez  daha hatırlatarak işe başlamalıyım. Böyle başlamalıyım ki  “ Nerden çıktı bu  10  Ok/ Temel İlke meselesi ..? “ diye eleştiri getirecek dostların ÖNYARGILI YAKLAŞIMLARINA bir gerekçem olsun...

 

Evet, Büyük MAREŞAL ve  Devlet adamı M.K.ATATÜRK şöyle diyor;

 

“Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim MANEVİ MİRASIM BİLİM ve AKILDIR... Zaman süratle ilerliyor, milletlerin, toplumların, kişilerin mutluluk ve mutsuzluk anlayışları bile değişiyor. Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve bilimin gelişimini inkâr  etmek olur... Benim Türk Milleti için yapmak istediklerim ve çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve bilimin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar.”

 

Fazla uzatmayayım, benim  yeni  4  ok diye adlandırarak,  beğendiğim ve  bir  manada dikkatleri çekmek için  10 oklu Bayrağa mı..!? dediğim 4  TEMEL  İLKE ,  BİLDİRGE nin hemen başında, 14 ve 15. sayfalarında aşağıda sunduğum biçimde kaleme alınmıştır:

 

1- CHP  ÖZGÜRLÜKÇÜDÜR :

CHP’ nin anlayışına göre özgürlük, insan kişiliği ve düşüncesinin, insan yetenekleri ve yaratıcılığının  gelişebilmesi için temel koşuldur.İnsanın toplumda kendini gerçekleştirebilmesinin, yurttaş haline gelebilmesinin gereğidir.

 

2-CHP EŞİTLİKÇİDİR ;

Ülkemizde farklı sosyal katmanlar arasında sosyal adaleti sağlamak, refahın paylaşımında adaleti gözetmek, gelir dağılımındaki eşitsizlikleri, bölgesel kalkınmadaki dengesizlikleri azaltmak, CHP’ nin öncelikli hedefleridir.

 

3-CHP  DAYANIŞMACIDIR:

Sosyal demokrasinin toplum ve insan anlayışında, sorumluluk ortaktır; DAYANIŞMA bu sorumluluk anlayışının gereğidir.CHP’nin dayanışma anlayışında, dengeli ve hakça gelir dağılımı, herkese sosyal güvenlik, tüm sahipsizleri koruma, tüm korunmaya muhtaç olanlara destek öncelikli hedefleridir.

 

4-CHP ÇOĞULCUDUR :

Farklı sosyal sınıfların, inançların, kültürlerin ve etnik kimliklerin  yaşadığı ülkemizde demokrasiyi derinleştirmek, iç barışın ve gelişmenin ön koşuludur.

 

Evet, çok beğendiğimi ifade ettiğim bu 4 konu, ALTI OKLU bayrağı 10  oklu bayrak yapacak kadar önemli ve ÜLKEMİZİN YAŞADIĞI SÜRECİ  iyi kavramış yaklaşımlar olarak dikkat çekici...                                                                                                                                        

 

Bayrak’taki oklar değil ama  6  TEMEL İLKE  yerine  10 TEMEL İLKE   demek bence bundan böyle doğru bir yaklaşım olacaktır.                                                                                

 

( TARİHİ AMBLEMİ VE 6 OKLU BAYRAĞI DEĞİŞTİRMEK NE MÜMKÜN...! VE HİÇ SÖZ KONUSU BİLE OLAMAZ... EFENDİM... )

 

Yukarıda yazdım. Ne diyor  Koca MAREŞAL;

 

“...milletlerin, toplumların, kişilerin mutluluk ve mutsuzluk anlayışları bile değişiyor...”

 

Günümüzde bu gerçeğin ayırdın da olan, Ortadoğu bataklığını anlayan, ÇOĞULCULUĞUN bir zaaf değil tam aksine BİR GÜÇ ve ÖZGÜRLÜKÇÜLÜK  olduğunu kavrayan , EŞİTLİKÇİLİĞİN  bu meselelerin temel alt yapısını oluşturduğunu gören bir  CHP, umuyorum  1 Kasım 2015 seçimlerinden  daha da büyüyerek çıkacaktır.

 

Sevgiyle ve kitapla kalınız efendim.

 

Kemal ALEMDAR 24.10.2015/BOLU

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

BAKANLIKTAN TAKSİ GENELGESİ
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine taksilerle ilgili genelge gönderdi. Genelgeye göre denetimler artırılacak.

Haberi Oku