İĞNEADA'DA KATLİAM PROJESİ

İğneada, Trakya'ya yaklaşık bir milyon yıl önce gelmiş ilk insanların yaşadığı ilk bölgelerden. Yaşayan 258 kuş türüne, 670 çeşit bitkiye, 668 tür yabani hayvana, 30 balık türüne; uzun kumsallara, göllere, yeşil çayırlara ve dünyada sadece 3 tane bulunan longoz* ormanlarından birine (diğerleri Amazon ve Afrika'nın Kongo Havzası'nda) sahip doğa harikası bir yer.

13.11.2007'de Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile milli park ilan edildi.
Gelelim nükleer santrale, kan emicilere... 
Nükleer santral, bir veya daha fazla sayıda nükleer reaktörün yakıt olarak radyoaktif maddeleri kullanarak elektrik enerjisinin üretildiği tesistir. Şimdiye kadar 4 nükleer santral kazası(!) yaşanmıştır. 1957'de İskoçya'da ve 1979'da ABD'de meydana gelen nükleer santral kazalarında(!) can kaybı olmamış, reaktör civarına az miktar radyasyon yayılmıştır.

Bilim, teknoloji konusunda en iddialı ülkelerden biri olan Japonya'da, 2011'de yaşanan Tohoku Depremi ve Tsunamisi sonrasında nükleer santral kazası yaşanmış, 2 kişi hayatını kaybetmiştir. Ve en acı, en dehşet nükleer patlama...

 26 Nisan 1986'da Ukrayna'da meydana gelen Çernobil reaktör patlaması tek kelimeyle "facia"dır. Patlamanın nedenleri operatörlerin güvenlik mevzuatına aykırı olarak santralde deney yapmaları ve reaktörü çevrelemesi gereken bir beton koruyucu kabuğun inşa edilmemiş olması olarak özetlenebilir. Çernobil nükleer reaktöründe meydana gelen patlama ve sonucunda yayılan radyoaktif madde Ukrayna, Beyaz Rusya ve Rusya'da yaşayan 336.000 insanın tahliyesine, 56 kişinin ölümüne, 4.000 doğrudan ilişkili kanser vakasına ve 600.000 kişinin sağlığının ciddi şekilde etkilenmesine sebep olmuştur. Nükleer kalıntıların ürettiği radyoaktif bulut patlamadan sonra tüm Avrupa üzerine ve Türkiye'de özellikle Karadeniz ve Marmara Bölgeleri üzerinde yayılmıştır.

Benim gibi Çernobil'den etkilenen bölgelerde yaşayanlar bilir ki o bölgelerde kanser grip gibi sıradan ama öldüren bir hastalıktır. Ben Trakyalıyım ve benim bütün akrabalarım kanserden öldü. Hâlâ kanser hastası akrabalarım var, annemde kanser belirtileri var. Tüm bunlar ışığında Enerji Bakanı Alaboyun'a ve onu destekleyenlere sormamız gerekenler şunlardır:
-Daha hızlı ve daha çok para için, birilerine ya da bazı ülkelere yaranmak için onca ölüm ve kıyım riski nasıl göze alınır?
-Viyadüğü bile sağlam olmayan Türkiye'de, deprem bölgesinde yapılacak nükleer santral ne kadar sağlam olacak?
-Nükleer santral inşa edilirken ya da aktif durumdayken katledilecek onca tarihi değerlere, hayvanlara, ağaçlara hiç mi acımayacaksınız? Yazımı, Çernobil'den gerekli dersleri almış Trakya'nın tüm şehirlerinin birleşerek kan emicileri topraklara sokmaması umuduyla bitirmek istiyorum. 
Yaşasın birleşik mücadelemiz! 
Halkız, haklıyız, kazanacağız!


 *Longoz ormanları: Subasar olarak da bilinen bir çeşit orman ekosistemidir. Derelerin önlerindeki kumullar nedeniyle denizle bağlantısı kesilmiş olan göl ve bunların bataklık alanlarında son bulması ve denize ulaşamaması sonucu doğar. Söz konusu göllerin suları, denize dökülemeyen dereler yüzünden özellikle bu derelerin taşıdıkları su miktarının arttığı ilkbaharda taşar. Araziyi kaplayan taşkın sular da longozların oluşumunu sağlar. Kış ve ilkbahar aylarında sularla kaplı olan, yaz ve sonbaharda ise suyu kısmen çekilen fakat taban su seviyesi yüksek olan longoz alanları organik madde bakımından çok zengindir. Tropikal ormanlara benzeyen longozlar taban su seviyeleri düştüğü takdirde kısa sürede özelliklerini kaybeden bir yapıya sahiptir. Bir başka ifadeyle kendilerini besleyen derelerin kuruması veya taban suyu seviyesinin herhangi bir nedenle düşmesi halinde yok olmaya mahkûm olan ormanlardır. Türkiye'de Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesinde Avrupa'nın da en büyük longoz ormanları olan İğneada Longozları bulunur. (ekşisözlük)

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

BAKANLIKTAN TAKSİ GENELGESİ
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine taksilerle ilgili genelge gönderdi. Genelgeye göre denetimler artırılacak.

Haberi Oku