"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
İHVAN

/

İHVAB

-"İhvan-ı Müslimin hareketi selefi davettir, Sünni tarikattır, sufi hakikattir, siyasi kuruluştur, sportif gruptur, ilmi ve kültürel demektir, ekonomik şirkettir ve sosyal düşüncedir."

 

Bu sözler İhvan-ı Müslimin ‘Müslüman Kardeşler’ örgütünün kurucusu Hasan El Benna’ya ait…

Bu sözlerin bir hecesinin dahi AKP Genel Başkanı başta olmak üzere hiçbir AKP’li tarafından red edildiğini zannetmiyorum.

Kuzey Afrika’dan Ortadoğu’ya emperyalistlerin türlü komplolarına alet olan bu coğrafya da, emperyalizmin elindeki en önemli silah İhvan-ı Müslimin Hareketidir.

25 08 2014 tarihli “İhvan’ı Müslimin” başlığı ile Bolu Gündem Gazetesinde yayınlanan yazımı Medya14 de tekrar yayınlamak üzere hazırlarken, Libya’ya askeri harekât ile mecliste henüz oylama yapılmamış, ellere indir kaldır komutu verilmemişti.

Ağustos 2014 ayında yazdıklarım okuyucu nezdinde çok ilgi görmüş AKP’lilerden kayda değer itirazda gelmemişti.

Hatta bazı AKP’liler kısaca ve derli toplu şekilde bilgilendirildik diyerek teşekkür dahi etmişlerdi.

Müslüman Kardeşler artık birçok Arap ülkesinde 2020 itibari ile yeraltına çekilmiş, örgütün coğrafya da hamiliğini yapan Türkiye ve Katar’dan başka bir devlet de kalmamıştır.

İşte 25 08 2014 tarihli “İHVAN- MÜSLİMİN” başlıklı yazımı bu ortamda tekrar yayınlama kararı aldım. Elbette görece değişiklikler olmuş Mısır’da mahkemesi öncesi Mursi ölmüş, Suriye’de sadece İdlip’de yuvalanmışlar v.s. v.s.

Benzeri gelişmeler elbette başka ülkelerde de olmuştur.  Ancak burada yazının orijinaline müdahale etmek istemedim.

Kelimesine dokunmadan tekrar yayınlıyorum

Süha Alparslan

               İHVAN-I MÜSLİMİN

Müslüman Kardeşler örgütü.

Arap dünyasında en örgütlü teşkilat…

Kuruluş 1928.

Lideri Hasan El-Benna.

Mısır’ın İsmailiye kentinde kuruldu.

Önceleri bir sivil toplum örgütü görünümündeydi.

Lakin kısa sürede amacının şeriat kanunlarını Arap ülkelerinde hâkim kılmak olduğu ortaya çıktı.

Müslüman Kardeşler Örgütü 1948 yılından sonra Mısır’da birçok bombalama, yangın ve suikast eylemlerinin sorumlusu olarak suçlandı.

Mısır Devlet Başkanı Nasır’a başarısız suikast teşebbüsünde bulundu.

Bir diğer Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat’ı ise öldürdü.

1970’ lerden sonra Mısır Müslüman Kardeşler Örgütünü yasakladı.

Lider Kadrosu içeriye tıkıldı.

Müslüman Kardeşler Örgütünün silahlı kanadı ”Gizli Aygıt”” adlı grubun üyeleri tespit edildi ve yakalandı.

Mısır’da bir dönem iktidara gelen Murside İhvan Hareketi üyesi ve yasaklı partisi Hürriyet ve Adalet Partisi İhvan Hareketinin devamıdır.

Müslüman Kardeşler Örgütü Mısır’la sınırlı kalmadı. Arap Dünyasında da süratle örgütlendi.

Bahreyn’de Islah Hareketi adı altında örgütlendi.

Bahreyn Parlamentosunda 8 üye ile temsil ediliyorlar.

Suriye’de Müslüman Kardeşler adı altında siyasallaştı.

Baas Partisi Suriye’de iktidara geldikten sonra Hafız Esat ve oğlu Beşar Esat Müslüman Kardeşler’i yasakladı. İhvan Suriye iç savaşında su sıralar tekrar örgütlenmeye çalışıyor.

Ürdün Müslüman Kardeşleri Ürdün Parlamentosunda İslami Çalışma Cephesi adı altında örgütlenmişlerdir.

İran Şia İslam yolunda olan bir din devleti olduğu için Sünni Müslüman Kardeşler İran’da tutunamamışlar İran’da da önemli suikastlardan sorumlu tutulmuşlar CIA ile işbirliği yapmakla suçlanmışlardır.

Filistin’de ise Müslüman Kardeşler Teşkilatı bizzat liderleri Hasan El Benna tarafından kuruldu sonraları İzzettin Kassam Filistin’de örgütlenmeyi geliştirmiş, Gazze şeridinde 1987 yılında HAMAS İslami Direniş Örgütü adını almışlardır.

Irak’ta Irak İslam Partisi adını alan İhvan üyeleri Kasım döneminden bu yana yasaklı hale gelmişler Saddam Hüseyin’de aynı baskıyı sürdürmüştür.

Liderleri İstanbul’da AKP iktidarının himayesinde olan Tarık El Haşimi’ dir.

Tarık El Haşimi Irak’ta idama mahkûm edilmiş Türkiye İçişleri Bakanlığı ise kendisine oturma izni vermiştir. Haşimi örgütünü Türkiye’den yönetmektedir.

Irak Kürdistan’ında da örgütlülerdir.

IŞID,El Nüsra vs. örgütlenmelerin önceleri İhvan Hareketi içinde yer alan unsurlardan oluştuğu bilinmektedir.

Suudi Arabistan’da Vahhabilik düşüncesi hâkim olduğu için yasaklılardır, etkili olamamışlardır.

Yemen’de Yemen Yenilik Hareketi adını alan İhvan üyeleri, Umman’da etkili değillerdir.

İhvan sadece Ortadoğu ile sınırlı değildir.

Tunusda En Nahda, Cezayir’de İslami Selamet Cephesi, Fas ve Libya da Adalet ve Kalkınma Partisi, Sudanda Şeyma-i Nur, BAE’de İslam Reformu ve İslami Sosyal Rehberlik Derneği, , Lübnan’da Müslüman Kardeşler adıyla faaliyet göstermektedir.

Gelelim Türkiye’ye

Arap Baharı aldatmacası ile Ortadoğu’da ivme kazanan İhvan HareketiMısır’da Mursi ile kısa süreli iktidara gelmesine rağmen tutunamamış dönemin Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ise devrik Mursi’ye dünyada en çok sahiplenen lider olarak dikkatleri üzerinde toplamıştı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın bu Mursi aşkı nerden ileri geliyor.

Önce onu biraz açalım isterseniz,

İhvan Hareketi ile AKP, İhvan hareketi ile Milli Görüş, bu üçlü birbirini etkileyerek, örnekleyerek yürüyor.

Kimi zaman İhvan Hareketinin silahlı kanadının görüşleri öne çıkıyor, kimi zaman ise AKP’nin parlamenter nizamı restore etmeye yönelik siyasi kararları.

Ortak payda örgütlü olunan ülkelerde İslami esaslara dayalı iktidarlar oluşturmak.

Kısacası şeriat.

Şeriata uzanacak yol nasıl olacak?

Bir zamanlar Erbakan Hocanın dediği gibi “Kanlı mı, Kansız mı?”,şimdilerde Başbakan Davutoğlu nun açıkça dillendirdiği restorasyon yöntemi ile mi?

İhvan Hareketi özellikle Mısır’da şeriata düzenine ulaşmayı silahlı kanadı“Gizli Aygıt” örgütü ile denedi olmadı ardından Hürriyet ve Adalet partisi adı altında legalize olarak Mısır’da iktidarı ele geçirdi.

Ama Mısır’da Kurulu Nizam ile bağlaşık olmayan Mursi ve Hürriyet ve Adalet Partisi askeri darbe ile devrildi.

Tekrar illegal yapıya büründü.

Mursi ve sürgündeki İhvan hareketi liderleri Mısır’da sanıyorumrestorasyon sürecini AKP gibi yıllara yaymadığı için sanırım pişmandırlar.

İhvan Hareketi Kurucusu Hasan el-Benna davaları hakkında şöyle demiştir"İhvan-ı Müslimin hareketi selefi davettir, Sünni tarikattır, sufi hakikattir, siyasi kuruluştur, sportif gruptur, ilmi ve kültürel demektir, ekonomik şirkettir ve sosyal düşüncedir."

Herhalde bu tanımlama AKP içerisindeki ideologlar tarafından tamamen paylaşılan altına imza atılabilecek bir metin.

Bu tanımlamanın başına “ihvan-ı Müslimin hareketi” kelimelerini kaldırıp“Ak Parti hareketi” yazsak AKP tabanında tahminim bir yadırgama olmaz.

Eylül ayında Katar’a ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı RTE’ nin uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken İhvan Hareketinin Mısır’dan kaçan Katar’da sürgünde bulunan iki yüz civarındaki militanının Türkiye’ye gelmeleri konusunda verdiği cevap bir tesadüf değildir.

İnsani amaçlı bir çabada değildir.

Gazetenin haberine göre RTE uçakta;

İhvan (Müslüman Kardeşler) yöneticilerinin Türkiye'ye gelmesine de yeşil ışık yakarken “Türkiye'ye gelmek gibi bir talepleri olması durumunda incelenir, bakılır” demişti.
Bu sözlerin hemen ardından 200 İhvan üyesi Katar’dan ayrılma hazırlıklarına başladı. Hazırlık yapan İhvancılar arasında Interpol emriyle arananlar da var.
Türkiye diğer ülkelerin aradığı yasadışı isimlere ev sahipliğine hazırlanıyor.

Sürgündeki İhvancıların Katar dan ayrılma nedeni de ilginç çünkü Katar Müslüman Kardeşlere ülkelerinde sadece oturma izni veriyor.

Siyasi faaliyet izni vermiyor.

Sürgündeki İhvan liderleri kendilerine siyasi faaliyet yapabilecekleri bir ülke arıyorlar.

Türkiye’den uygunu var mı?

Yazıyı sonlandırırken ilerleyen ay ve yıllarda Müslüman Kardeşler (İhvan) ve AKP, Recep Tayyip Erdoğan ilişkisi ve Davutoğlu’nun  restorasyon süreci diye tanımladığı süreç çok tartışılacak..

25.08.2014

“Yaklaşık 9 aydır yazmıyorum. Yazmama sebeplerim çok farklı nedenlere dayanıyor. Ama 2020 yılında periyodik olmamakla birlikte görüşlerimi Medya14 ve sosyal medya da ifade etmeye devam edeceğim.

Tekrar görüşmek üzere”                    Süha Alparslan

/

İHVAB

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

AKP, ENFLASYONU KONTROL ALTINA ALAMIYOR!
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'nun Ar-Ge birimi Kamu-Ar'ın araştırmasına göre, dört kişilik...

Haberi Oku