M Ü N E K K E R..!!

Seçimden sonra geçen , HAZİRAN,TEMMUZ,AGUSTOS aylarının adı tarihimize, Başbakan DAVUDOĞLU’ nun ünlü ifadesi “ İSTİKŞAF” kelimesi ile kazınmış olarak kalacak sanırım.Bende yüksek müsaadelerinize  sığınarak gelecek günler ve halkımızın bugünkü durumunu anlatmak isterken “MÜNEKKER“ kelimesi ile yola çıkmayı uygun buldum. Özetle Osmanlıca başlayan modacı yaklaşıma bende uydum diyelim ve önce şu İSTİKŞAF kelimesini bir halledip “MÜNEKKER” i sonraya bırakalım.

Evet, 2015 yılının 6.7.8.nci ayları  Anadolu  Topraklarında Osmanlıca bir tabir olan ve hem genel anlamda hem de askeri literatürde kullanılan  İSTİKŞAF ile geçirilmiş boş ve amaçsız bir dönem olarak  ( NE ACIDIR Kİ.!!! ) tarihe kaydedilecektir.

Biz yine de hem okurlarımız için, hem de tarihçilerimize kolaylık olsun diye bu kelimenin tam anlamlarını KUBBEALTI sözlükten aktaralım:

İSTİKŞAF; ( Arapça, KEŞF :”Perdeyi kaldırarak meydana çıkarmaktan” tan  İSTİKŞAF )

 1. Anlamı: Keşfetmeye çalışma, ayrıntısını, ne olup bittiğini anlamak için araştırma,yoklama. 2.anlamı askeri manada kullanılıyor: Düşmanın bulunduğu mevzii, araziyi ve alınan tertibatı öğrenme.

 

Gelelim bizim yazının başlığı olan  “MÜNEKKER” kelimesinin anlamına. Yine aynı sözlükte MÜNEKKER  şöyle anlatılıyor:

 MÜNEKKER: Arapça, TENKİR : “belirsiz duruma getirmek” ten  münekker.)

 1.anlamı:  Tanımlanmamış, tarif edilmemiş.  

2.anlamı:  Bilinmeyen, belli olmayan, belirsiz.

 Dedim ya mademki Osmanlıca kelimelerle yola çıkacağız, onlarla düşünüp, onlarla karar vereceğiz, eh amaç halkı bilgilendirmek olmalıyken, böylesi zor ve halkın anlamasının önüne engeller koyan yaklaşımları moda haline getireceğiz. Bizde yaşananları, yaşanacak olan gelecek günleri TAMI TAMINA bu kelimeyle tanımlamayı uygun gördük efendim. Evet Ülkemizin geleceğini,  BİLİNMEYEN, BELLİ OLMAYAN, BELİRSİZLİKLERLE  dolu bir yola sevk edilmiş (MÜNEKKER ) olarak düşünüyorum.  Sadece ben değilim böyle düşünen, inanın insanlarımızın çoğunluğu bu TANIMLANMAMIŞ, TARİF EDİLMEMİŞ; Yani şu Münekker ifadeden   ister kabul edilsin ister edilmesin,Türkiye’nin yönetim sistemi bu anlamda değişmiştir” şeklinde dile getirilen ifadeden çekiniyor, tedirgin ve belirsizliğin sarmalında endişeli bir yaşam sürdürüyor.

Gelin; HALKIMIZIN   durumunu, bu ve daha nice düşüncelerini, sizi biraz yoracağım ama Osmanlıca deyişlerle sürdürerek -BİRAZ ZORLANARAK-   yazımıza devam edelim .

 

Halkımız ME’YUS ( Ümitsiz ve karamsar ). 

Halkımız  MİHNET ( Sıkıntı,zahmet, dert,bela,afet ve musibet) içerisinde.

Halkımız MÜŞTEKİ  ( şikayet eden) durumda, MÜSTEŞFİ ( şifa arayan) günlerden geçiyor. Halkımız yaşananları MUVAZAA ( danışıklı iş, şike) olarak nitelendiriyor.

Halkımız  güzel ülkemizin MÜNSELİB ( huzuru kalmamış, rahatı ve emniyeti kaçmış ) halini içi kan ağlayarak izliyor. 

Halkımız her partinin olayları  MÜTELAKKİ ( kendince yorumlamasından) yorgun ve bezgin durumda.

 Halkımız partiler arasındaki MÜNAFERET ( karşılıklı nefret etme, sevgisizlik ) ten şikayetçi ve bu durumu MÜPTEZEL ( değersiz, itibarsız ve de bayağılık) olarak nitelendiriyor 

Halkımız MÜR ( acı ) ler içerisinde ama, ülkesi ve millet i için MÜSALEMET ( barış,huzur ve güven ) için  siyasetin sağır kulaklarına haykırıyor.

Halkımız  KAVLİYATTAN ( Boş ve kuru laflar)  ve MAVALDAN  bıktı, usandı. 

Efendim , yazımın başlığı MÜNEKKER, bilinmeyen, belirsiz demek. Bunun karşıt kelimesi de MÜSEMMA ( isimlendirilmiş, belirlenmiş ) anlamını taşıyor.   Buradan yola çıkarsak ;

Halkımız MÜSEMMA’yı ( demokrasinin ve rejimimizin temelleri olan Cumhuriyetin belirlenmiş, tarif edilmiş, bilinen çağdaş demokrasi kurallarını) istiyor.

Halkımız  KAVAİD’in ve KAVANİN ‘in ( Kaidelerin ve kanunların ) hüküm sürmesinden yana.  

Evet efendim, halkımızın çok şeyi bildiğini, her şeyin farkında olduğunu bir kez daha  hatırlatmış  olalım, okurlarımızı  Osmanlıca  kelimelerle  biraz  yormuşsak da  iyilikler ve MÜSALEMET ( barış, huzur ve güven ) dolu günler dileyerek  bitirelim.

Okumanız ve kitabınız bol olsun. 

Kemal ALEMDAR , 31.08.2015/ BOLU

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

BAKANLIKTAN TAKSİ GENELGESİ
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine taksilerle ilgili genelge gönderdi. Genelgeye göre denetimler artırılacak.

Haberi Oku