NEOLİBERALİZMİN TOKADI…

Marks’ın “Kapital” adlı baş yapıtıyla erkenden  bir an önce halli hamur olmak  bizim kuşağın temel yanılgısı. Defalarca okudum. Askerden döndüğümde 33 yaşında son okuduğumda  anca anladım diyebilirim. Asıl olan kim ne derse desin bence Marks’ın 1844 felsefe yazıları. Emeğin yabancılaşması olgusu orada daha net   açığa çıkar.Yani Kapital ders kitabıysa felsefe yazıları öğretmenin el kitabı…Yani  “Kapital”i okumalı da mutlaka “felsefe yazıları” ile birlikte…Deyeceksiniz aynı şeyler yazılı …Doğrudur…Dedim ya öğretmenin el kitabı…

 

XX yılın özellikle ikinci yarısı  kapitalden yola çıkarak ve onu tahrif ederek  öğretiyi ve uzlaşmaz çelişkiyi unutan ve unutturmaya çalışan  Gramsci, Althusser, Adorno gibi sözde Marksist özde postmodernistlerin çağı olunca bugünlere geldik.Şunu demek isterim ki Euro komünizm müptelaları  Lenin’i inkar etmişlerdir.Mesele bu.

 

Peki Lenin’i sadece bu adamlar mı inkar ettiler. Uff ki ne uf …Sosyalizm davasında mangalda kül bırakmayan etnisiteciler ,mezhepçiler, Marks’ın Almanya’nın siyasal birliğini savunduğu günleri unutan anti ulusalcı  büyük sosyalistler, Mahir’in  Faşizme ve emperyalizme karşı diye bedenini koyduğu davayı “postmodernist sosyalizmin” etnisiteci, gizli mikromilliyetçi batağına saplayanlar, Amerikan think-tank kurumlarının ürettiği akıl almaz sosyalist teorilerin kulağı küpeli savunucuları,feminizmi öne çıkaranlar,eşcinsel haklarını hayvan haklarını,ilke edinenler.Ha hoca bunlara karşı mısın.Mümkün mü?...Hocanın bunlara karşı olmadığını herkes bilir de mesele eksene ne koyduğunuz…Maalesef  asıl sorun  olan  emek sermaye çelişkisini unuttuğumuz.

Bu arada Simon Bolivar’ı ,Ghandi’yi  ve İspanyol Cumhuriyetçilerini severken  Anadolu Cumhuriyetçilerini sevemediğimiz.Bu anlamda  da Lenin ,Stalin,Çavuşeşku ve Castro’yu unuttuğumuz.Kısacası emperyalizmin bu çocuk oyunu gibi yarattığı girdapda boğulduğumuz.

 

Daha komik olanı neyi unuttuğumuzu bize bir kapitalistin hatırlatması…Bakın Ali KOÇ ne dedi: “Mesele kapitalizm”…Evet yeşilciler,feministler,Kürt ulusal bağımsızlıkçıları, Gardrop Kemalistleri,sendikacılar,kitle örgütçüleri, hayvanseverler, dine imana özgürlük yaygaracısı materyalizmden bihaber sosyalistler,eşcinseller ve eşcinselciler vs…vs… ideolojilerimiz ne kadar güçlüymüş ki en az yüz yıl geçse bir daha zor yakalayacağımız  gezi gibi bir direnişi devrime  çeviremedik…

Tarih bir kez daha şunu öğretiyor: Asıl meselen ne ise onun kavgacısı ol…Konjonktür bugün çevreci ol der yarın , hayvan sever, öte gün ezilen halk savunucusu…Bırak geç…Mesele belli Bakkala elli kuruşa gelen ekmek dükkanın eşiğini geçince neden bir lira olur…Mesele bu…Hadi bana inanmıyorsun Marks’ı oku,o da olmadı, Ali Koç’a kulak ver…

Bütün bu yazdıklarım girizgahtı. Meselem son yarım yüzyıldır kapitalistlerin sosyalistleri biçimlendirdiğini anlatmaktı.

Gelelim Can Dündar’a…Dostumuz böyle yollardan geçti…Mesela “New established order” yani “yeni dünya düzenci” oldu.Kimi zaman Lenin  ona göre diktatördü…Dündar, yer yer sınırsız özgürlükçüydü…Liberalizmi savundu… “Sarı Zeybek” gibi bir belgeselin ardından “Mustafa”yı yaptı…Bunları yaparken de bugünkü siyasi iktidara çanak tuttuğunun farkında değildi…Ne zaman ki oğlu Gezi Direnişinde tomanın önünde durdu anladı bazı şeyleri… “Ben de gider dururum” dedi…Şimdi bedelini ödediği  “Mit tırları” haberi değil…Haber yaptığı şeyi  adamlar zaten kendileri  itiraf etti.Bedelini ödediği aklı başına geldiğinde gezi olaylarına dair sarf ettiği o laf: “Oğlum orada gerekirse ben de giderim”

  
Can Dündar 78 liler  üyesidir. Hemen hemen bütün kitaplarını okudum. En son “Kırmızı Bisiklet”…Hatırlamaz ama karşılıklı görüştüğümüz de olmuştur.Sonuna kadar davasının yanındayım.Ne kadar gücüm yeterse.Yalnız bütün bu yazdıklarımdan çıkan sonucu isterim ki bilsin: Neoliberalizm en ağır tokadı  kendine bir zaman ,bir şekilde meyl edenlere patlatıyor…Örnekleri çok….

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

BAKANLIKTAN TAKSİ GENELGESİ
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine taksilerle ilgili genelge gönderdi. Genelgeye göre denetimler artırılacak.

Haberi Oku