FLAŞ HABER
OKULLARDA GIDA GÜVENLİĞİ VE DENETİMİNE DAİR ÖNLEMLER ALINMALI

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği(TMMOB) Gıda Mühendisleri Odası(GIDAMO) Bolu İl Temsilcisi Cem Kösemeci, okul kantinlerindeki gıda güvenliği üzerine bir basın açıklaması yaptı. Kösemeci, okul kantinlerindeki gıda güvenliğine ilişkin önerilerde bulunurken, Gıda Mühendisleri Odası olarak tüm çalışmalara destek verebileceklerini belirtti.


HAYATINI KAYBEDEN ÇOCUKLARIMIZI RAHMETLE ANIYORUZ

Bir yıl önce iki çocuğun şırınga şeklindeki ambalaj içinde piyasaya arz edilen sıvı çikolata ürünü sebebiyle hayatlarını kaybettiğini belirten Kösemeci, “Şırınga şeklindeki ambalajın kapağının nefes borusuna kaçması sonucu yaşamlarını yitiren çocuklarımızı rahmetle anıyor ve bu acı durumun bir daha yaşanmamasını umut ederek konu ile ilgili tüm kurumları göreve çağırıyoruz.” dedi.

Gıdaya temas eden madde ve malzemelerin sağlık açısından oldukça önemli olduğunu vurgulayan Kösemeci, “Gıda ambalajları hem gıda ile temas açısından hem de tüketici grupları ve bu grupların tüketim sırasında ambalajlardan kaynaklı zarar görme risklerini önleyecek şekilde mevzuata uygun olmalıdır. Gıda ambalajı üreticilerinden bu ambalajı ve bu tür ambalajlı gıdaları kabul eden gıda işletmelerine, kantin işletmecisinden okul idarecilerine kadar herkes yasal olarak sorumludur.” dedi.


GIDA GÜVENLİĞİNE DAİR ÖNLEMLER ALINSIN, DESTEK VERMEYE HAZIRIZ
Gıda Mühendisleri Odası’nın basın açıklamasının tamamı şu şekilde:

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan ‘Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi’ konulu genelge gereği 2016 yılından itibaren tüm çikolata türleri eğitim kurumlarında satışı uygun olmayan gıda ve içecek grubunda yer almaktadır. Geçen süre zarfında yaklaşık bir yıl arayla yayımlanan ‘Okul Gıdası’ ile ilgili tebliğler umut verse de okul gıdası onayı alınması zorunluluğu ve Bakanlıktan okul gıdası onayı almamış gıdalarda Okul Gıdası Logosu kullanılamayacağına ilişkin hükümlerin 6 Eylül 2021`de yürürlüğe girecek olması tehlikenin ortadan kalkmayacağını göstermektedir.


Diğer taraftan, tüketiciye arz edilen ürünlerin etiket bilgileri arasında uyarıcı bilgilerin bulunması, hassas tüketici gruplarına uygun ambalaj kullanılması doğru ve anlaşılır etiket bilgilerinin gıda etiketlerinde yer alması gerekmektedir. Söz konusu uygulamalar sadece Okul Gıdası kapsamındaki ürünlerde değil, piyasadaki tüm satış yerlerinde uygulanmalıdır. Etiket okuma alışkanlığı kazandırılmadan ve özellikle çocukları cezbeden ambalaj, reklam ve sunumlarla sağlık riski olan ürünlerle ilgili gerekli yasal düzenlemelere uygunluk denetimi etkin bir şekilde yapılmalıdır. Özellikle çocuklara sunulan ambalajların özenle seçilmesi ve denetlenmesi gerektiği, gıdalar kadar gıda ambalajları yönünden de denetimlerin önemli olduğu unutulmamalıdır.


Bir daha bu acı olayların yaşanmaması için ilgili mevzuatlarda gerekli düzenlemelerin yapılması, yapıldıktan sonra denetimlerin sayısının artırılmasının yanı sıra "etkin ve kaliteli izleme, risk odaklı anlayış" politikaları üretilmelidir. Gıda denetimlerinin etkin ve düzenli olabilmesinin koşulu söz konusu resmi kurumlarda gıda mühendisi istihdamının acilen artırılmasıdır.


Daha önce Tarım ve Orman Bakanlığına sunduğumuz "Gıda Danışmanlığı Sistemi" ile denetimler daha da etkin hale getirilebilir.

Gıda Mühendisleri Odası olarak yapılacak tüm çalışmalara destek vermeye hazır olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner124
banner122

22. SAYIMIZ ÇIKTI
Medya 14 Gazetesi'nin 22. sayısı çıktı. 22. sayımızda yaptığımız çağrımızı sizlerle paylaşıyoruz....

Haberi Oku