ULUSLARIN  DÜŞÜŞÜ  ( A.Gül'ün Övdüğü Kitap)

  Kitaplar Arasında-2- yazımı bu kitaba ayırmayı düşünmüş, okumalarım sırasında kitaptan altını çizdiğim satırların notlarına son şeklini vermeye çalışıyordum. Biraz tembellik yapıp geç kalmıştım ki kitap NTV de 17.Eylül.2015 günü yapılan mülakatta 11. Cumhurbaşkanı  Sayın Abdullah GÜL’ ün bu kitabı  ve Yazarları Daron ACEMOĞLU- James A. ROBİNSON hakkında  övgüler yağdırdığına,  bir bakıma eleştirilerinin içini sanki bu kitapta yazılan-anlatılanlarla doldurmaya çalıştığına şahit oldum/olduk.

 

  Ancak NTV  mülakatı sonrasında, Sayın GÜL’ ün dedikleri- demedikleri, başka deyişle eleştirilerine dair gazete HABER / YORUMLARINDA  bu kitaptan, yani “ ULUSLARIN DÜŞÜŞÜ “  kitabından bahsedildiğine dair bir nota, bilgi yada yoruma rastlamadım. Ola ki vardır da ben rastlamamışımdır. Yazan-yorumlayanlara selam olsun der, altını çizdiğim notları sizlerle paylaşarak kitabı size tanıtma gayretine bende katılayım. Kim bilir, bu notlardan alınacak çok ders vardır ve Sayın GÜL belki bu nedenlerle kitabın okunmasını tavsiye etmiş ve de yazarlarını övmüş olabilir..

 

   Kitabın yazarlarından Daron ACEMOĞLU, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü İktisat Profesörü ve 2013 yılında Cumhurbaşkanlığımızca KÜLTÜR ve SANAT ÖDÜLÜ’ ne değer görüldü. Sayın Abdullah GÜL  döneminde  bu ödüle layık görülen ACEMOĞLU, Dünyanın en çok alıntı yapılan 10 Ekonomistinden biri olarak gösteriliyor.  ULUSLARIN DÜŞÜŞÜ adlı ve alt başlığı “ GÜÇ, ZENGİNLİK ve YOKSULLUĞUN KÖKENLERİ” adını taşıyan bu kitabın diğer yazarı ise Prof. James A.ROBİNSON  Harvard Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Ekonomisttir. Latin Amerika ve Afrika konusunda dünyaca ünlü bir uzmandır.

 

  Kitap DOĞAN KİTAP tarafından Aralık /2013 de  1. baskısını yapmış. Elimdeki kitap ise 7.baskı olup Kasın /  2014 tarihini taşıyor.Yazarlar kitaplarını “ SİYASAL İKTİSAT HAKKINDA “ biçiminde tanımlamışlar.Ben bu açıklamayla yetinerek, sizleri sıkmamak için altını çizdiğim satırlardan seçmelerimi aşağıda sunuyoru;

 

“ Ülkelerin ekonomik başarıları kurumlara,ekonominin işleyişini belirleyen kurallara ve bireyleri motive eden teşviklere göre farklılık gösterir.Kuzey ve Güney Kore’deki gençleri ve hayattan neler beklediklerini bir düşünün.” ( Syf ; 74 )

 

“1688 Görkemli devrimi’nin ( İNGİLTERE ) hayati önemdeki temel ilkesi parlamentoda temsil edilen çıkarların çoğulcu doğasıydı.Ne tüccarlar, ne eşraf ve ne de .... hanedan ve hükümdarlarıyla ittifak içindeki aristokrasi, isteklerini tek taraflı olarak dayatabilecek güçteydi.” ( Syf; 295)

 

“İç savaşın (ABD) sona ermesi Kuzey’de ani bir hızlı ekonomik büyüme çıkışı başlattı. Demiryolları, sanayi ve ticaret büyürken küçük bir azınlık büyük servetlere kavuştu. Ekonomik başarılarından cesaret alan bu adamlar ve şirketleri giderek ahlakı hiçe sayar hale geldiler.İşlerindeki çıkarcı faaliyetleri tekellerini birleştirmeyi ve tüm potansiyel rakipleri piyasa dışında tutmayı ya da eşit şartlarda iş yapmalarını  engellemeyi hedeflediği için ‘ HIRSIZ BARONLAR ‘ olarak anılmaya başladılar.En kötü şöhretlilerinden biri meşhur,”HUKUKU NE DİYE UMURSAYACAKMIŞIM? GÜCÜM YOK MU?” sözlerinin sahibi Cornelius Vanderbilt’di.” ( Syf; 309 )

 

“Piyasalar kendi mekanizmalarına bırakıldıklarında KAPSAYICI  olmaya son verebilir,giderek ekonomik ve siyasal bakımdan güçlü kişiler ve şirketler tarafından kontrol edilir hale gelebilirler. Kapsayıcı ekonomik kurumlar yalnızca piyasalara değil, halkın çoğunluğuna eşit şartlar ve ekonomik fırsatlar yaratan kapsayıcı piyasalara ihtiyaç duyarlar......KAPSAYICI EKONOMİK KURUMLAR kapsayıcı siyasal kurumların filizlenebileceği temeller oluştururken kapsayıcı siyasal kurumlar da  kapsayıcı ekonomik kurumların dışındaki sapmaları sınırlandırır.” ( Syf; 313 )

 

“ 20.yüzyılın ilk yarısında Birleşik devletler’de ÖZGÜR BASININ sağladığı bilgilerin önemi çok açıktı. Bu bilgiler olmaksızın ABD halkı ‘ HIRSIZ BARONLAR’ın sahip olduğu gücün ve yaşanan suiistimallerin gerçek boyutlarını bilemeyecek ve tekellerine karşı harekete geçemeyeceklerdi.”( Syf; 314 )

 

Kapsayıcı ekonomik  ve siyasal kurumlar kendiliğinden ortaya çıkmazlar.Genellikle ekonomik gelişime ve siyasal değişime direnen elitler ile onların ekonomik ve siyasal güçlerini sınırlamak isteyenler arasındaki ciddi bir mücadelenin ürünüdürler.

..... Gücün bir bireyin ya da dar bir gurubun elinde yoğunlaşması her iki durumda da  çoğulcu siyasal kurumların temellerine zarar verir ve çoğulculuğun gerçek ölçütü tam da bu tür girişimlere karşı direnç gösterme kabiliyetindedir.Ayrıca ÇOĞULCULUK hukukun üstünlüğü nosyonunu, yani yasaların herkese eşit uygulanması gerektiği ilkesini yüceltir; bu bir mutlak monarşide doğal olarak imkansız bir şeydir.Fakat öte yandan HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ de yasaların basitçe bir grup  tarafından bir başka grubun haklarına tecavüz etmek için kullanılamaması demektir...”( Syf;321 )

 

Yukarıdaki  alıntı notlarımda görüleceği gibi, kitapta en çok önemsenen ve yazarların kuramlarının esasını KAPSAYICI EKONOMİK  ve SİYASAL KURUMLAR ile ÇOĞULCULUK ve de HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ kavramları oluşturmaktadır.  Yazarlar bu kavramlara ilaveten ÖZGÜR BASININ ve ÇOKLU PARLAMENTONUN varlığı olmadan ULUSLARIN ZENGİNLEŞEMİYECEĞİNİ aksine DÜŞÜŞÜ yaşayacaklarını ,birçok ülkenin yaşanmış tarihlerinden ve halen yaşananlardan örneklerle açıklamışlardır.

 

Son bir güncel haberle, Sayın GÜL’ün  kitaba yaptığı övgünün  nedenini çok daha iyi anlamak mümkün olacaktır sanırım.

 Haber şöyle;

“ Ekonomiden sorumlu Eski Başbakan Yardımcısı Ali BABACAN, büyümenin KAPSAYICI OLMADIĞINI söyledi.Boğaziçi Üniversitesinde Sivil Toplum 20 zirvesinde konuşan BABACAN; ‘büyüme parasaldan geliyordu, reformdan değil. Yeteri kadar dikkat gösterilmiyordu’ dedi.”( Gazeteler, 18.EYLÜL.2015)

 

Evet efendim, zor bir kitabı, zor bir dönemde böylece anlatabildimse ne mutlu bana...Ama  anlaşılan o ki; Sayın GÜL’ün   bu kitabı, Kızılderililerin duman işareti misali , ciddiye alınacak manada kamuoyuna duyurmuş  olduğunu düşünüyorum.Okumanız dileğiyle...

 

SEVDİKLERİNİZİN VE SİZİN BAYRAMINIZI KUTLAR,

 

BOL KİTAPLI GÜNLER DİLERİM.

 

Kemal ALEMDAR.22.09.2015/ BOLU

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

BAKANLIKTAN TAKSİ GENELGESİ
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine taksilerle ilgili genelge gönderdi. Genelgeye göre denetimler artırılacak.

Haberi Oku