YENİ GELİŞMELER ve BİR PANEL

Türkiye halkı işçi ve emekçileri zor günlerden geçiyor. Bundan önce de çok mutlu ve huzurlu değildi elbette. Fakat yaşanan yeni gelişmeler halkımızın belini iki kat daha fazla bükecek cinsten. Kasım ayında en az 131 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Sadece bu veri bile insanın tüylerini ürpertiyor. Hangi ileri demokrasi bu katliamı açıklar.

            Bölgede yaşanan çatışmalarda hız kesmeden devam ediyor. Onlarca insanımız AKP'nin savaş politikaları yüzünden hayatını kaybediyor. Bu savaşta fatura gene yoksul halkımıza çıkıyor. Savaşların bedellerini ödeyenler hiçbir zaman egemen sınıflar olmamıştır. Bu savaşında bedelini Türk-Kürt her milliyetten emekçi halkımız ödüyor. Tahir Elçi'nin öldürülmesi de kanayan yaraya tuz basılması oldu.

            Ortadoğu'da bende varım diyen Rusya Suriye'de Esad'a karşı hangi güç varsa hedeflerini bombalıyor. Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesini ardından Rus ve Türk hükümetleri sidik yarıştırır gibi laf yarıştırıyorlar. Birisi Osmanlı padişahlarına diğeri Rus çarlarına özenen iki gerici odak savaş tamtamları çalıyor. İkisi de Rus ve Türk halkları arasında nefret söylemi geliştirerek şovenizmi kışkırtıyor. Ortamı fırsat bilen milliyetçilerde Rusya'da Türk konsolosluğuna yumurta atıyor. Bizim milliyetçilerimizde Rus konsolosluğu yerine Hollanda konsolosluğunu yumurtalıyor. İki farklı burjuva siyasetçi klik (Putin ve Erdoğan) halklarına sözler söyleyerek halkları birbirine kışkırtmaya, düşmanlaştırmaya çalışıyor. Rus ve Türk milliyetçileri de bezer reaksiyonlar gösteriyor. Burada hatırlatmak gerekir Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Rusya Emek Konfederasyonu ortak açıklama yaparak şöyle demiştir, “Şiddet ve ekonomik yaptırım değil barışçıl çözümler istiyoruz. Çok iyi biliyoruz ki; iki ülke arasındaki siyasal, ekonomik ve sosyal ilişkilerin bozulması, savaş tehdidinin ortaya çıkması öncelikle işçi ailelerini etkileyecektir. Bu gerilim sadece yoksulluk ve ölüm getirecektir. İşçi hareketi yüzyıllardır olduğu gibi bugün de savaşa karşı barışı ve kardeşliği savunmaktadır. Bu açıklama gerçeklerin görülebilmesi açısından çok önemlidir. Gerçekte Rus işçisi ile Türk işçisinin arasında ne gibi bir düşmanlık olabilir. Dünya işçi sınıfının farklı ülkelerde ki bölükleridir ve sınıf kardeşleridir. İki işçi sınıfı da patronlar tarafından sömürülmekte ve ezilmektedir. Burada işçi sınıfının savaşa karşı alacağı tutum önemlidir. Savaş egemenlerin savaşıdır. Rus ve Türk işçilerinin değil.

            Savaş hemen yanı başımızda uzakta değil. Savaş Ortadoğu'da bölgede sürüyor. Yüzlerce insan ölüyor yüzlercesi yaralanıyor, yüzlercesi göç etmek zorunda kalıyor. Cihadist örgütler başta IŞİD ülkemizde, Avrupa'da, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da katliamlar örgütlüyor. Diyarbakır, Ankara ve Suruç'ta yüzlerce insanımızı bir anda katlediyor. Savaş ve katliamların ortasında barış çığlığı demokrasi çığlığı da yükseliyor. Emek, barış ve demokrasi mücadelesi tüm saldırılara karşı devam ediyor, güçleniyor.

            Peki yeni gelişmeler yaşanırken, savaş tamtamları çalarken, bombalar patlarken emek, demokrasi ve barış güçleri mücadelelerine nasıl devam edecek. Tam da burada Abant İzzet Baysal Üniversitesinde faaliyet yürüten Kültür Edebiyat Sanat ve İletişim topluluğu "Savaşların ve Katliamların Ortasında Barış ve Demokrasi Mücadelesi" konulu bir panel düzenliyor. Konuşmacılar dikkat çekici Eski CHP Mv. Doç. Dr. Gökhan Günaydın öncesinde AİBÜ'de de çalışmış demokrasi mücadelesinde yer almış CHP'nin sol kanadından bir hocamız. ÖDP eş genel başkanı Alper Taş ve Emek Partisi MYK üyesi İskender Bayhan'da diğer konuşmacılar. Türkiye sosyalist hareketinin iki köklü partisinin temsilcileri. Panelde demokrasi güçlerinin birleştirilmesi mümkün mü, faşizme karşı bir cephe hareketi ihtiyaç mı, nasıl ve hangi ilkeler etrafında bir birlik? konuları masaya yatırılacağa benziyor. Buradan da bir çağrı yapalım panel 9 Aralık Çarşamba günü saat 14.00'da AİBÜ Kültür Merkezi Pembe Salon'da olacak.

            İş cinayetlerinin arttığı, esnek ve kuralsız çalışmanın yaygınlaştığı, kadın katliamlarının ve şiddetin devam ettiği,  Savaşın ve katliamların ortasında panelistlerimiz neler anlatacak neler tartışacak. Merakla bekliyoruz.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

BAKANLIKTAN TAKSİ GENELGESİ
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine taksilerle ilgili genelge gönderdi. Genelgeye göre denetimler artırılacak.

Haberi Oku