Gündem:
'16 YILDIR EN FAZLA MÜDAHALE EĞİTİM SİSTEMİNE YAPILDI”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı tarafından geçtiğimiz yıl 8.sınıf öğrenci ve velilerine TEOG sınavlarının kaldırıldığı haberi müjde olarak verilmişti.

MEB tarafından yapılacak olan merkezi sınavla öğrenci kabul edecek seçkin! Liseler açıklandı

Buna göre Türkiye çapında 1398 lise merkezi sınavla öğrenci kabul edecek. Ancak bu liselerin büyük çoğunluğu İmam Hatip ve Meslek Lisesi…

Bolu’da da isteğe bağlı olarak yapılacak  merkezi sınavla öğrenci kabul edecek okullarda açıklandı.

Liste şu şekilde

BOLU Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
BOLU Merkez Ankara Altındağ Belediyesi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi
BOLU Merkez Bolu Anadolu İmam Hatip Lisesi
BOLU Merkez Bolu TOOB Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

MTEGM Mesleki ve Teknik Anadolu L.
BOLU Merkez İzzet Baysal Mesleki ve Teknik
BOLU Merkez Mimar İzzet Baysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.
BOLU Merkez Bolu Fen Lisesi
BOLU Merkez Bolu Sosyal Bilimler
GEREDE Fen Lisesi

Bu listeden de anlaşılacağı gibi Bolu’da öğrencilere İmam Hatip Liseleri ve Meslek Liseleri dayatılıyor.

ANADOLU LİSELERİ MAHALLE MEKTEPLERİNE DÖNÜŞÜYOR

Bolu’nun seçkin Anadolu Liseleri ise mahalle mekteplerine dönüşüyor.

Üstelikte 8'inci sınıf öğrencilerine 2 Haziran'da yapılacak isteğe bağlı merkezi sınav başvuruları yapıldı. BU önemli konu  veliler ve  öğrencilerde  neler olabileceği konusunda belirsizliğini koruyor.

Bu çok önemli konuyu Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici’ye sorduk

Medya14: Sayın Gezici sizin başkan seçilmenizden bu yana eğitim ve bilim emekçilerinin kentimiz boyutunda gerek örgütlenme çalışmaları gerekse de gerici eğitime karşı mücadele ivmesi hız kazandı.  

Şimdi AKP 4+4+4 olarak bilinen sistemi, müfredata gerici müdahalenin dışında öğrencilerin tercihlerini İmam-Hatip Okullarına yönlendirmek için kullanılıyor. Bir gecede TEOG kaldırılıyor, yerine henüz ne getireceği bilinemezliklerle dolu yeni bir sisteme geçiliyor.

Bu konuda sendikanızın görüşünü ve planlamalarınızı ifade edebilir misiniz?

Zehra Kulalı Gezici:

Mevcut iktidarın 16 yıldır en çok müdahaleyi eğitim sistemine yaptığını biliyoruz.   Eğitim Sen olarak eğitimde yapılan bu değişiklikleri, iktidarın  ‘’Yeni Türkiye’’ inşa sürecinde bilimsellikten uzak, pedagojik referansla değil dinin ve sermayenin taleplerini referans alan ve eğitimin politik bir araç haline getirildiği tespitiyle mücadelemizi sürdürüyoruz.

 Eğitim sistemlerine bu kadar müdahale ancak yeni bir rejim inşasında ya da radikal siyasal, sosyal ve ekonomik dönüşümlerin yaşandığı dönemlerde olduğunu biliyoruz. Eğitimin doğası, yeniden üretim yeri olarak bu dönüşümü mümkün kılıyor. Bu nedenle de mevcut iktidarın 16 yıldır en fazla müdahaleyi yeni rejim iddiasıyla eğitim sistemine yaptığını görüyoruz.

Laik ve bilimsel eğitimden uzaklaşan müfredat değişiklikleriyle, 4+4+4 yapısal değişikliği ve kadrolaşma gayretiyle, liyakatin ortadan kalkması ve bir sürü düzenleme ile akademik eğitim veren okulların sayısı ve niteliği giderek azaltılmıştır. Eğitimin niteliksizleşmesi, ticarileşmesi ve gericileştirilmesi ile ülkemizin çocuklarına ucuz ve itaatkâr iş gücü olmak dayatılmaktadır. Bu nedenle, Teog yerine getirilen yeni sistemde de akademik başarısı yüksek olan öğrencilerimize gösterdikleri adres maalesef Meslek Liseleri ve İmam Hatip Liseleri olmuştur. Bu durum eğitimciler açısından da mesleki yönlendirme kriterlerini de altüst eden bir durumdur.

Dünyanın hiçbir yerinde akademik başarıyı ölçen bir sınavda, ülkenin en başarılı % 10 luk öğrenci dilimi, dini ve mesleki eğitime yönlendirilemez. Bu uygulama ülkenin akıl, bilim ve teknoloji üretecek potansiyelin heba edilmesidir. O ülkenin geleceğinin karartılması demektir.

Mevcut iktidar bu değişlikleri ideolojik ve ekonomik olarak kasıtlı planlamakta…

Ancak; bunların tamamını da veliye, öğrenciye ve eğitim bilimcilere rağmen yapmaktadır.

Medya14: Veliler bu konuda ne düşünüyor?

Zehra Kulalı Gezici: Bu ülkede son yıllarda velilerimizi okul önlerinde nöbet tutmaya mecbur bıraktılar. Veli, öğrenci ve öğretmenlerimiz okullarının dönüştürülmesine, İmam Hatiplere dönüştürülmesine karşı eylemler yaptılar.

2016 yılında ülkemizin en başarılı akademik liseleri proje okul adı altında okullarının talan edilmesine isyan ettiler. Gençlerimiz Hayatlarının en anlamlı gününde, mezuniyet törenlerinde bildiriler hazırladılar, mülakatla atanan  yandaş okul yöneticilerine sırtlarını döndüler. Türkiye Liseliler Birliği olarak  ‘’ Liselerde Gericiliğe Geçit Vermeyeceğiz ‘’ adlı bildiriye, aralarında iki Anadolu İmam Hatip lisesinin bulunduğu 365 lisemiz imza attı. Ve tüm topluma çağrı yaptı gençlerimiz;

‘’Karayeller başına indirmeden çatını;

Artık ses ol, ışık ol, yumruk ol!"dediler.

O süreçten buralara geldik. Bütün liseleri bizzat kendisi Anadolu Lisesi yapan ve sınavla öğrenci yerleştiren iktidar, liseye geçişte uygulayacağı yeni sistemle, ilimizde bütün Anadolu Liselerini  bakanımızın skandal  tabiriyle  ‘’niteliksiz’’ olarak tarif etti.

Medya14 :Tüm bu çerçevede ortaöğretime geçiş sistemine Bolu özelinde bakarsak

Gezici:

 “Yeni sistemde artık öğrencilerimiz sınav stresi yaşamayacak, isteyen sınava girecek ve sınavda ilk % 10’a giren öğrencilerimiz nitelikli okullara yerleştirilecek, diğer öğrencilerde adrese dayalı, eve yakın, istediği okula yerleştirilecek. “

Hiçbir alt yapısı olmayan bu açıklamadan sonra sınava dair güncellemelerle sınav hazırlık sürecine girmiş öğrencilerimiz ve velilerimiz ciddi kaygılara sevk edildi.

Biz bu süreçte ilk gün bir şey söyledik: bu değişiklik eğitimde genel dönüşümden bağımsız değerlendirilemez ve bu değişiklik  İmam Hatip Liselerine  ve Meslek Liselerine zorunlu kayıt demektir dedik.%10 ‘luk akademik başarı dilimine girip  bu okullara kayıt olmayan öğrencilerin, imkanları doğrultusunda akademik eğitim satın almaya zorlanması yani piyasalaştırılması, istediği okula kayıt yaptıramayan öğrencilerimiz içinde örgün eğitimin dışına çıkması gibi bir sonucu yaratacağı uyarısını yaptık.

Nitelikli okullar açıklaması yapıldığında bu öngörülerimizde ne kadar haklı olduğunu da gördük. Ve yine diyoruz; öğrencilerimiz‘’istediği okula yerleşecek‘’söyleminin hiçbir karşılığının olmadığını ve % 10 giren öğrencilerimizin sizin nitelikli diye belirlediğiniz okullara gitmeyeceğini ve o kontenjanların boş kalacağını belirtiyoruz.

Çünkü yıllardır bu başarı dilimindeki öğrencilerimizin ve velilerin bir tercih davranışı var. 1.Sırada fen liseleri , 2. Sırada İse Anadolu Liseleri , 3.Sırada Meslek liseleri ve daha sonra İmam Hatip Liseleri olduğunu görüyoruz. Bakanlığımızın da İl milli eğitim müdürlüklerinin de resmi verileri bu şekilde.

Medya 14:Peki, öğrenci ve velilerimizin tercihlerine rağmen İlimizde ki durum nedir;

Gezici: Akademik anlamda merkezde sadece 2 okul varken, 4 Meslek Lisesi ve 2 İmam hatip lisesi, Gerede ilçemizde de 1 Akademik lise belirlendiğini görüyoruz. Yani ilimizdeki sınav başarısı yüksek öğrencilerimizin çoğunluğu meslek liseleri ve İmam Hatip liselerine yönlendirilmiş durumda. Nitelikli okul olarak Anadolu Lisesi belirlenmiş 34 ilden birisi de Bolu olmuş oluyor.

Merkezde buralara gitmeyecek öğrencilerimiz adrese dayalı olarak Anadolu liselerine gitme koşullarını zorlayacak, şimdiden emlak piyasasında hareketlilik olduğunu, insanların Anadolu liselerine yakın ikamet alma telaşlarını biliyoruz.

Medya 14: Peki, ilçelerde ki öğrenciler ne yapacak?

 Eğitim Sen olarak bu süreçte ilçelerimize gidiyoruz.

Duyduğumuz tek şey; biz İmam Hatip ve Meslek lisesi dışında tercih bırakmadılar! Umudumuzu , hayallerimizi  elimizden aldılar !! Velilerimizden de ayrıca çocuklarının istemedikleri okul türlerine yerleşmesinden dolayı çocuklarının okulu bırakabilecekleri endişelerini duyuyoruz.

Kaldı ki ülke genelinde okul terklerine baktığımızda en çok meslek liseleri ve İmam Liselerinin  9. Sınıflarında okul  terki yaşandığını   MEB’in rakamlarında görüyoruz.

Bu açıdan vakit geç olmadan  yetkilileri uyarıyor  ,Bolu kamuoyuna sesleniyoruz, İlimizde  öğrenci ve velilerimizin talepleri için Anadolu lisesi istiyoruz.

İlçedeki başarılı öğrencilerimizin de tercih yapabileceği Pansiyonu da olan bir Anadolu Lisesi istiyoruz.

Bolu ‘ya sayısız eğitim kurumu ve kurumlar bağışlamış İzzet Baysal’ ı saygı ve şükranla anarak,  adına düzenlenen şükran günlerinde en büyük şükran ve vefanın onun gözbebeği okullarına sahip çıkmakla olacağını söylüyoruz.

Bolu kamuoyunu bu çağrıya ses vermeye, İzzet Baysal’ın emanetlerine sahip çıkmaya, okullarımıza, çocuklarımız, ülkemize ve geleceğe sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Gençlerimizin çağrısını hatırlatarak;

‘’Karayeller başına indirmeden çatını;

Artık ses ol, ışık ol, yumruk ol!"

Sevgi ve saygılar..

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner123
banner122

"BAZI ZAMAN TIRMALAMALAR ERKEN BAŞLAR!"

Haberi Oku