Gündem:
ANKARA'NIN TOZUNU YUTMUŞ BİR ŞAİR/YAZAR ÖZGEN SEÇKİN
 1990’lı yıllarda  Ankara’da oldukça etkin olan,yazar ve şairleri bünyesinde toplayan toplumsal sorunlarda duyarlı Edebiyatçılar Derneği vardı.Gerçi Dernek şimdi de var ama ne yapar bilinmez.Özgen Seçkin’i bu dernek çalışmaları esnasında tanıma fırsatım oldu.Sert bakışları arasında sıcak kanlı bir kalp vardı aslında.1992 yılında Edebiyatçıları ve yazarları bir çatı altında toplama çabasını göstererek Edebiyatçılar Derneğinin kurulmasına öncülük etti ve dernekte değişik dönemlerde aktif görevler aldı.

Özgen Seçkin, 1951’de Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı Yavuz Köyü’nde doğdu. İlkokulu köyünde; ortaokulu Şavşat’ ta ve Ardanuç’ta okudu; liseyi değişik illerde tamamladı. Bir zaman kendi kurduğu YABA (Yayın Basın Ajansı) adlı yayınevini yönetti. O günlerde Soluk ile Gündeş Kırkbinler adlı iki derginin çıkmasında katkıda bulundu ve yazı işleri müdürlüklerini üstlendi. Daha sonra Gazi Eğitim Türkçe Bölümünü bitirdikten sonra değişik  liselerde edebiyat öğretmenliği ve yöneticilik yaptı. 1982’den sonra AYKO’da  Eğit/Bilim dergisinin çıkmasını sağladı. 12 Eylül Askeri Darbesinin hüküm sürdüğü, 1983’ün mayıs ayında, yayımlanan Dört Mevsim Türküleri-II adlı şiir kitabından ötürü gözaltına alındı.Seçkin darbeden de nasibini alarak 1402’ye göre öğretmenlikten uzaklaştırıldı. Kitabı toplatıldı,uzun süren yargılamadan sonra aklandı ve beş yıl sonra öğretmenlik mesleğine dönebildi.İşsiz kaldığı süre boyunca geçimini sağlamak için değişik işlerde çalışma zorunda kaldı.

Karadeniz’in bu “hırçın” delikanlısını askeri darbelerde sulandıramadı.Devrimci Sanatçılar Derneği,  AYKO (Ankara Yayın Üretim Kooperatifi), Edebiyatçılar Derneği ile Cumalı-Seferis Gökyüzü Kültür ve Sanat Derneği kurucularından oldu, yönetimlerinde bulundu.
Orta öğretim için Türkçe, edebiyat ders kitapları yazdı. Şiir Coğrafyamız, Toplumsalcı Şiirler Antolojisi gibi yıllıkların çıkmasına katkıda bulundu; birçok derleme yaptı.  Eğitim dergileri ile antolojiler hazırladı.Ankara merkezli yayınlanan uzun soluklu edebiyat dergisi olan Damar Edebiyat Dergisini on yedi yıl (201 sayı) aralıksız yayınlayarak parasızlığa da meydan okudu. ve merkezi Ankara da bulunan Damar Yayınlarını yirmi yıl yönetti.

Seçkin’in ilk ürünleri Varlık,Tarla ve Sanat,Damar,Kavram/Karmaşa,Evrensel Kültür ve İnsancıl  Dergilerinde yayınlandı.

İlk şiir kitabı olan Böldüm Yüreğimi Avuçlarına 1976’da Tekyol Yayınlarından; Dört Mevsim Türküleri-I 1978’de Yöneliş Yayınlarından; Dört Mevsim Türküleri-II 1983’te AYKO’dan; Dört Mevsim Türküleri 1993’te, (1993 yılı Çocuk Hakları Derneği En İyi Çocuk Kitabı Ödülü) Damar Yayınlarından; Sevmekten Başka, Öğretmen Yayınlarından 1986’da; Bugünü Yaşayan Kalır, Ayko’dan 1986’da; Onyıl 1991’de, Kırkbeşlik Aşk Yalnızı 1997’de, Hayatla Ufalanmış Şiirler 1999’da, Efendilik Yollarında 1999’da Damar Yayınlarından çıktı... Yaşadığımız Kimi Saatler (2004) adlı dosyasıyla 2004 yılı Ş. Avni Ölez şiir ödülünü aldı ve Damar Yayınları tarafından kitaplaştırıldı. Şivan, 2010’da Kanguru Yayınlarından, Kâğıt Kesiği 2011’de Kurgu Yayınlarından çıktı.Daha sonra  Her Zerrem Bastilivri adlı şiir kitabı yayınlandı.İnsan Arıyorum şiiri 1992 de Kültür Bakanlığı ödülünü aldı.

Düzyazıları: Geleceğe Yazılmıştır (2003),  Şairin Hayat Eğrisi (2004), Damarımıza Basıldıkça (2005)  Damar Yayınlarınca basıldı. Kendilik Sürecinde Şair/Şiir-Vicdan Doruk Yayımlarından Nisan 2013’te çıktı.

Seçkin çağdaş dünya ile barışık insanların sorunlarını dışlamayan onları felsefi bir bakış açısı ile yorumlayan eserler verdi.Toplumcu bakış açısını sürekli ön planda tuttu.

Ankara’nın tozlu yollarında yorulmuş olacak ki. O da terk etti artık Ankara’yı kendisini İzmir’in serin sularının dibine attı.Ankara bir şair ve yazarını kaybetti ama İzmir kazandı.

 Özgen Seçkin’den bir şiir

İÇTEN DEĞİLSE BUNCA ŞEY

Bir kül yığınıdır içten değilse söz 
içten değilse, sırsız bir aynadır dostluk 
sevgi değilse içten, bir yüzüdür ölümün 
renk içten değilse, ezgi içten değilse 
karanlığıdır huzursuz bir aydınlığın 
içten değilse şiir 
çarpar bir tezgah gürültüsüyle 
yüzümüze bir şamar yankılanır. 

Yaşamak içten olmaktır her uyanışa 
acılar kaygılıdır ve korkak 
sevinçler kaygılıdır ve kaypak 
nedensiz değildir barışla başlamak güne 
her yorgunluk, dilimize varmayan dilek 
her kargış, her feryat 
nedensiz değildir içerde 
ve dışarda akan bir hayat. 

İçten değilse saat, kapı tokmağı 
balarısı, köpüren kahve, savrulan sağnak 
intiharlar, esriklik, bir tutam başak 
susturulan rotatif, konuşan bu kız; 
yaşamaki sevmek ve acı çekmek 
bir günde bin parçaya bölünmek 
bir boşlukta sallanmaktır 
o zaman...

Yararlanılan kaynaklar;

Necmettin Yalçınkaya internet Sitesi

Vikipedi

 

Anahtar Kelimeler
AnkaraFarukÖzgenşiir
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Gökhan Dede 1 yıl önce

Özgen Seçkin hocamızla/şairimizle Artvinliler olarak gurur duyduk hep, kıymetini tam bilemesek de...

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Meral Akşener Bolululara mesaj gönderdi
AKŞENER BOLU'YA GELİYOR

Haberi Oku