Gündem:
ATAMAN'DAN CTP BORU AÇIKLAMASI

Ataman CTP borulara ilişkin zamanında çözüm sundukları zaman Belediye Başkanı tarafından siyasi polemik yapmakla suçlandıklarını ancak artan patlamalardan sonrada yeni yapılacak olan çelik boru hattının yeni bir projeymiş gibi sunulmasını eleştirdi.

 İşte ataman’ın açıklaması;
“Değerli Bolu halkı ve basın mensupları;

 23.10.2015 tarihinde Bolu gazetelerinde Bolu Belediye Başkanlığının  Gölköy-Arıtma tesis arasına yeni çelik boru hattı döşeneceği  açıklamaları yer almaktadır. Sayın Belediye Başkanının boru patlamalarını iyileştirici çözümler sunan bizleri siyasi polemik yapanlar olarak görmesi, boru patlamalarını ise komploya kadar vardıran açıklamaları Bolu halkı ile nasıl dalga geçildiğini göstermektedir. 6 yıldır 80 kez patlayan bir boru hattına şimdiye kadar bir şey yapmayan yetkililere söylenecek başka bir söz bulamıyoruz.


ÖZÜR DİLENMELİ

 Patlamalar yaşandıktan sonra çelik borudan yeni hat yapılacağını büyük bir proje sunumu gibi, büyük boy afişlerle reklam yapılması, siyasi otoritelere teşekkürler sunulması nasıl bir görev anlayışıdır. Eğer çelik boru ile yeni su hattı  yapılacaksa, öncelikle 6 yıl süre ile maruz kalınan eziyetin ana sorumluları olarak özür dilenmeli, sonra reklama gerek duyulmaksızın ivedilikle bu problem  çözülmelidir. Yeni hat yapıldıktan sonra mevcut hattın kullanım amacına yönelik açıklamanın ise araştırılmadan sadece iş olsun diye yapıldığını düşünmekteyiz.

 
25.09.2012, 03.12.2012 ve 19.08.2013 tarihlerinde çözümlere yönelik önerilerimiz tarafımızdan basına paylaşılmıştır. Kamuyu aydınlatma  ve  kamu kaynaklarının doğru kullanılması adına mesleki uzmanlıklarımız  doğrultusunda yapılması gerekenler yapılmıştır.

 
CTP BORULARI ALAADDİN YILMAZ SEÇTİ

 Su isale hattının 2004 yılında çelik boru olarak tasarlandığı dönemde, Sayın Başkan tarafından değiştirildiği kamuoyu tarafından bilinmektedir. (İller Bankasının beyanında Bolu Belediyesi’nin 21.06.2004 ve 25.06.2004 tarihlerindeki dilekçeleriyle çelik borunun CTP boru olarak değiştirilmesini istediğini belirtmiştir.) Sayın Belediye Başkanı CTP boruyu seçme  nedeni olarak kamu kaynaklarını düzgün kullanma adına ucuz boru seçtiğini   basın ile  paylaşmıştır.


 LÜTFEN TERFİ İSTASYONU KURUNUZ!

Kamu kaynaklarının düzgün kullanılması konusunda bu kadar hassas olan yönetim, bizim önerilerimizi değerlendirme yerine çok daha maliyetli yeni çelik boru hattının reklamını yapmaktadır.

 Tekrar ediyoruz, lütfen gerekli araştırmaları uzmanlarınıza yaptırarak, mevcut hattı basınçtan arındırıp, kanal yolundan yükselişe geçen bölüme terfi istasyonu kurunuz.

  Suyun geldiği Gölköy  ile kanaldan arıtmaya yükselişin başladığı yerde yaklaşık 25 mt kot farkı (0.3 % eğim) vardır. Cazibeyle burada su toplanabilir, daha fazla debi için düşük basınçlı pompa yeterli olacaktır. Düşük basınçlarda  mevcut sistemde patlama problemi de olmaz. Böylece terfi istasyonundan arıtmaya (yaklaşık 125 mt kot farkı) yaklaşık 1.4 kmlik basınçlı  çelik boru hattı çekerek daha düşük maliyetli bir proje yapılabilir. Bu şekilde  pompalama enerji-bakım-yenileme giderleri de azalacaktır. Toplam 11 km yeniden çelik boru hattı, kamu kaynaklarının düzgün kullanılmadığı bir proje olarak tarihte yerini alacaktır

 Önceki tüm beyanlarımızda problemin kaynağı ve çözüm yolları defalarca açıklanmıştır. Boru hattı patlamaları sonrası yapılan tamiratlarda borunun çevresinde kullanılan malzemeler yerinde incelenerek, fotoğraflanmıştır. Ayrıca boru tedarikçisi firmanın 21.08.2008 tarihli bir raporunda boruların  döşeme kurallarına uyulmadan döşendiği detayları ile belirtilmektedir.

 Kamuya yapılan işlerde önce işin uygunluğunu gösteren hat kabul tutanakları olmalıdır. Bu tutanaklara ulaşmadığımızdan, boru hattının uygunluğuna onay veren kurum veya kurumlar (Belediye, İller Bankası) bu işin sorumluluğunun farkında olarak en ekonomik çözüm yolunu uygulamaları gereklidir.

 Kamuoyuna saygı ile duyurulur”

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

BOLU'YA YENİ AİLE VE SOSYAL HİZMETLER...

Haberi Oku