Gündem:
BARO BAŞKANI REFERANDUM İSTEDİ

Geçici hükümetin bakanlar kurulu kararı ile Bolu Karacasu Termal bölgesi ile Kartalkaya Kayak Merkezi arasındaki 51 bin 450 hektarlık yeşil alan  “Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma Bölgesi ve Gelişim Bölgesi” ilan edildi.

ÖNCESİNDE MUSİAD KEŞFE ÇIKTI

Kararın çıkması öncesinde MUSİAD heyetinin bölgede haritalar, projeler eşliğinde incelemeler yapması Bolu kamuoyunda tepki ile karşılandı.

TANJU ÖZCAN “MUSİAD’A PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR”

Bolu milletvekili Tanju Özcan yaklaşık 52 bin hektarlık alanın AKP tarafından MUSİAD’a peşkeş çekilmek istendiğini iddia etti.

Bolu Barosu gelişim bölgesi ilan edilme kararının iptali için hukuki yollara başvurulacağını ilan etti.

KONU TÜRKİYE GÜNDEMİNDE

Ardından Ankara Mimarlar Odası “Köroğlu Dağlarında Ranta Geçit Yok” başlığı ile yaptığı basın toplantısında konu ile ilgili yasanın iptali için derhal Danıştay’a dava açılacağını bildirdi.

Oda TV, Birgün başta olmak üzere ulusal basın yayın organları geçici hükümetin kararını ülke kamuoyuna taşıdı.

Ayrıca Bolu’da sivil toplum kuruluşlarının da gelişim bölgesi ve ardındaki gerçekler konusunda çalışmalar yürüttükleri biliniyor.

BARO, “TEMKİNLİ VE ŞÜPHE İLE YAKLAŞIYORUZ”

Baro Başkanı Ferit Atalay konuya şüpheli ve temkinli yaklaşılması gerektiğini ifade eden bir açıklama yaptı.

Atalay “istemezükçü” bir anlayış içerisinde olmadıklarının altını çizerek “bu teşviklerle Türkiye tarihini, doğasını, sit alanlarını turizme açtı sonunda Türkiye kaybetti” dedi.

Bolu halkının mini bir referandumla ne düşündüğünün sorgulanması gerekir diyen Atalay açıklamasına

“Turizm bölgesi kapsamına alınan Bolu’da ormanların, endemik bitkilerin ve yaban hayatın akıbetinin ne olacağının sorgulanması gerektiğini söyleyen; köylülerin yaylalarını, Kartalkaya ve Karacasu düzlüğüne kadar olan alanı korumak için nasıl bir tedbir alınacağının öğrenilmesi gerektiği” şeklinde devam etti.

Atalay açıklamasını şu görüşlerle sürdürdü,

 “YAPILACAK YATIRIMLA İLGİLİ SORGULANMASI VE YANITLANMASI GEREKEN BİR SÜRÜ SORU VAR”

“Türkiye’de imara açılan alanlarla ilgili yaşananlar hep aynı şeyler. Bunlar bizi ürkütüyor. Turgut Özal zamanında yürürlüğe kondu Turizm Teşvik Yasası. Özal’la birlikte Antalya, Bodrum, Marmaris gibi kıyılarımızda müthiş bir yapılaşma başladı. Bu yapılaşma sonucu 5 yıldız dev gibi oteller, dev gibi tesisler kuruldu. Kıyılarımızı kaybettik ve kıyılarımız vatandaşın uzanamayacağı, ayağını bile denize sokamayacağı hale geldi. Bu turizme gölge göreceli bir kazanç sağladı ama Türkiye tarihini, doğasını, sit alanlarını turizm diye açtı ve sonunda Türkiye kaybetti. Bolu’da böyle bir olgu yaşanmasın diliyorum. “

“ENDEMİK BİTKİLER NE OLACAK, ATIKLAR NE OLACAK?”

“İmara açılan yerlerle ilgili olarak Sayın Valimizin açıklamalarını dinledim. Bir ağaca karşı 3 ağaç dikileceği, otopark, golf sahaları, helikopter pistleri yapılırken doğaya zarar verilmeyeceği açıklamalarını izledim.

 Ancak Bolu ormanları Türkiye’nin 2. 55’ine hakim olan gerçekten genetik yapısıyla tohum üretim merkezi olan ormanlar.

Bu ormanlar Bolu’nun akciğeri.

 Bu oranlarda inanılmaz çeşitlilik ve endemik bitkiler var, bir yaban hayatı var bu ormanlarda. Köylülerin yaylaları, göletimiz var.

Kartalkaya’dan Karacasu düzlüğüne kadar olan bir bölge burası. Nasıl bir koruma tedbiri alınacak?

 Ormanın akıbeti ne olacak?

Atıklar ne olacak? “

“SAĞLIKLI BİR SORGULAMA ŞART”

“ Dava açacağız derken her şeyi istemezük anlayışıyla hareket etmiyoruz. Biz bir toplum kuruluşuyuz. Anayasa ile kurulan bir organız.

 Araştıracağız.

 Bilim adamları ile, çevrecilerle, ormancılarla konuşacağız, yatırımcılarla, işadamlarıyla konuşacağız.

Bir değerlendirme yapacağız. Bunun sonunda gerçekten Bolu’da gelecek kuşaklara bırakabileceğimiz yaşanacak bir çevreyi kaybedeceksek tereddüt etmeden dava açarım.

Ama eğer gerçekten yapılacak yatırım ÇED raporlarıyla, dünyada örnekleri görülen turizm yatırımlarıyla 5 yıldızlı bir yatırım olup, çevreye ve Bolu ekonomisine katkıda bulunacaksa, Bolu ciddi bir istihdama kavuşacaksa, sosyal, siyasal ve ekonomik durumunu dönüştürecekse bunun karşısında durmanın da doğru olmadığını biliyorum.

 Bu nedenle öncelikle sağlıklı bir sorgulama yapılmalı, halkın tercihlerinin ortaya çıkarılması lazım”

“HALKIN BUNU MİNİ REFERANDUMLA OYLAMASI LAZIM”

“Halkın istekleri değerlendirilip oylanabilir. Bu yatırım salt para kazanmak amacıyla, birilerine rant, yağma kültürünü getirerek Bolu’yu ve yaylalarını talan edecek bir sonuç doğuracaksa belki bu istenmiyor ama bu sonucu yaratacaksa bu yatırımın karşısına stk’lar nasıl çıkıyorsa biz de bunu bir görev biliriz.

Yani gelecek kuşaklara doğru, güzel ve yaşanabilir bir çevre mi bırakacağız, yoksa 5 yıldızlı bir tesislerden gelecek kuşakların ulaşamayacağı bir ortam mı bırakacağız?

Bunun tercihini yapmak durumundayız.

Yönetim Kurulumuzla görüşeceğiz, danışacağız sık’ları, ehil ve uzman kişilere danışıp tavrımızı belirleyeceğiz”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

BOLU'DA ÇEKİCİLER KONTAK KAPATTI!
Bolu'da, akaryakıt zamlarını protesto etmek için bir araya gelen çekici sahipleri anahtarlarını bırakarak...

Haberi Oku