Gündem:
BİRLEŞİK HAZİRAN HAREKETİ SEÇİMLERDE NE YAPACAK?

Açıklamada, “Birleşik Haziran Hareketi delegasyonu, yaklaşan seçim gündemini de ele almış ve dün olduğu gibi bugün de Haziran’ın bağımsız siyasal hat ve gücünün bu seçimlerde de hayata geçirilmesi kararını teyit etmiştir” denildi.

Toplantıların ardından açıklanan sonuç bildirgesinde “Bugün, ülkemizin kaderi Saray’ın iki dudağı arasındadır. 7 Haziran seçiminde ağır bir yenilgiye uğrayarak tek başına iktidarını kaybeden AKP, Saray darbesiyle seçim sonuçlarını geçersiz kılmaya çalışmaktadır” değerlendirmesine yer verildi.

“7 Haziran sonrasında ortaya çıkan bu siyasi tablo, bir halk muhalefeti olmaksızın salt seçim ve parlamento düzlemindeki mücadeleyle Saray rejiminin yıkılmasının mümkün olmadığını göstermiştir” denilen açıklamada, 8 maddeye dikkat çekildi.

Birleşik Haziran Hareketi, ÖDP, KP, TKH, HTKP, Emekçi Hareket Partisi, TKP 1920 ve bazı CHP Milletvekillerinin yanı sıra çeşitli dergi çevreleri, sol bağımsız isimlerin bir araya gelmesiyle oluşturulmuştu.  İŞTE BİRLEŞİK HAZİRAN HAREKETİ’NİN ‘MECLİS TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI’ SONUÇ BİLDİRGESİ:

1. 12 Eylül 1980 askeri faşist darbesinin yanısıra 12 Eylül 2010 Anayasa Referandumu olarak tarihimizde yerini alan gerici darbeye karşı mücadele de Haziran Hareketi'nin öncelikleri arasındadır. Bu bağlamda Haziran Hareketi, 12 Eylül 2015'de meydanları faşizme ve gericiliğe karşı mücadele şiarıyla dolduracaktır.

2. "Savaşı Durduralım Saray Rejimini Yıkalım"! Halkın isteği budur! Sarayın savaşı karşısında, Birleşik Haziran Hareketi ülkede ve bölgede barış için mücadelesini güçlendirecektir. Suriye’nin geleceğinin emperyalistlerin ve bölgesel-yerel işbirlikçi güçlerin ve cihatçı çetelerin elinde yok edilmesine izin vermeyecektir. İncirlik başta olmak üzere ABD ve NATO üslerinin kapatılması için mücadeleyi yükseltecektir. Ülkemizde barışı ve kardeşliği asla AKP’nin insafına bırakmayacaktır. Türk ve Kürt halklarının özgür, eşit ve birlikte yaşaması için Saray rejimine karşı direnecek; barış, kardeşlik ve birlik mücadelesini toplumsal zeminde büyütecektir.

3. Birleşik Haziran Hareketi’nin siyasal ve örgütsel belgeleri ışığında, yerel meclisler, çalışmalarına kaldıkları yerden devam edecek ve bu doğrultuda örgütlenme atağı başlatacaktır.

4. Ülkemiz 7 Haziran Seçimleri’nden sonra iktidarın “tekrar seçim“ olarak nitelendirdiği gayrı meşru bir dayatma ile karşı karşıyadır. 1 Kasım’da halkın önüne koyulacak sandık ve seçim süreci, bir önceki seçimden farklı olarak, AKP’nin gerici faşizan programını zor yoluyla hayata geçirme müdahalesidir.

5. Birleşik Haziran Hareketi delegasyonu, yaklaşan seçim gündemini de ele almış ve dün olduğu gibi bugün de Haziran’ın bağımsız siyasal hat ve gücünün bu seçimlerde de hayata geçirilmesi kararını teyit etmiştir. Bu doğrultuda Hareketimiz halkımızı, AKP’ye,faşizme, gericiliğe, emperyalizme ve işbirlikçilerine, Soma'da olduğu gibi iş cinayetlerinde yüzlerce işçimizin canını alan sömürü odaklarına hem oy vermemeye hem de bunlara karşı Haziran Meclisleri’nde birleşerek mücadele etmeye çağırır. Birleşik Haziran Hareketi adına, parlamentoda temsil edilmek için bir seçim ittifakı arayışında olmadığını ilan eder. Varlık gerekçesini, bugüne kadar yapılamayanı yapmak, AKP’nin asıl olarak yenileceği alanlarda mücadeleyi yükseltmek olarak tarif eden Birleşik Haziran Hareketi, başlangıç ilkeleri temelinde yoluna devam edecektir. Bu görevlerimizin hakkından gelmek, AKP’nin geriletilmesinin ve yenilmesinin tek yolu olarak önümüzde durmaktadır.

6. Önümüzdeki 1 Kasım seçimlerinde seçim güvenliğinin sağlanması için komisyonlar kurulacak, dost örgüt ve platformlarla çalışmalarımız birleştirilecektir.

7. Başta Suriye olmak üzere dünyadaki emperyalist savaşlar göçü artık bir sorun olmaktan çıkarmış, insanlığa karşı işlenen suçlar aşamasına getirmiştir. Ülkemizin kara ve deniz sınırları binlerce göçmenin katledildiği ölüm sınırlarına dönüşmüştür. Hareketimiz, göçmenlerin sadece yaşam haklarının savunulmasının değil aynı zamanda onların insanca yaşaması için elindeki tüm olanakları seferber edecektir.

8. Birleşik Haziran Hareketi, emekçilerin, gençlerin ve kadınların birleşik mücadelesini geliştirmek için inisiyatif alacaktır.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

MOTORİNE BÜYÜK ZAM!

Haberi Oku