Gündem:
BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ'NDE DİRENENLERE BOLU'DAN DESTEK

Bolu Emek ve Demokrasi Güçleri, Boğaziçi Üniversitesi’nde devam eden Rektör Melih Bulu'nun protesto edilmesi gösterilerine ilişkin KESK Bolu binasında basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya birçok sendika, meslek odaları, siyasi parti ve dernek temsilcileri katıldı. Platform adına açıklamayı okuyan Gezici, "Ülkesine, ülkesinin değerlerine, üniversitesine sahip çıkan Boğaziçi Üniversitesi’nin birleşenlerinin mücadelesini buradan selamlıyoruz” dedi.
 

"HERKESİ DEMOKRATİK MÜCADELEYE DAVET EDİYORUZ" 

Emek ve Demokrasi Güçleri Platformu adına Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, açıklamalarda bulundu. Üniversitelere vurulan kelepçelere, atanan kayyumlara karşı herkesi demokratik mücadeleye davet eden Gezici, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin yanında olduklarını belirtti.
 

İLK İCRAATLARI KAMPÜS KAPILARINA KELEPÇE VURMAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Melih Bulu’nun AK Parti’ye sadakati ile bilindiğini kaydeden Gezici, “Söz konusu atamayı kayyum olarak niteleyen Boğaziçi Üniversitesi birleşenlerinin demokratik etkilerine polis sert müdahalesine geçildi. Atanan Rektör Melih Bulu ve polisin ilk icraatı ise kampüse girmek isteyen öğrencileri engellemek amacıyla kampüs kapılarına kelepçe vurmak oldu. Rektörlerin üniversite bileşenlerince seçilmesi yerine üniversiteye kayyum atanması tercih eden ve bu tercihte ısrarcı olan siyasi iktidar üniversitelerdeki demokratik muhalif eleştirel düşünceye karşı tavrını iki gün önce tüm açıklığı ile gözler önüne sermiştir” dedi.
 

“MUHALİF ÖĞRENCİLER GÖZALTINA ALINMIŞTIR”

Son günlerde sabah saatlerinde çok sayıda öğrencinin gözaltına alındığını ifade eden Gezici, “İki gündür erken saatlerde çok sayıda öğrenci gözaltına alınmıştır. Hatırlanacak olursa 2018 yılının Mart ayında Boğaziçi Üniversitesi’nde hükümetin politikalarına destek veren ve bu politikaları eleştiren öğrenciler arasında yaşanan gerginliğe Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘meydanı teröristlere bırakmayacağız’ açıklaması ile müdahil olmuş ve muhalif öğrenciler hızla gözaltına alınmıştır. Dolayısıyla bugün öğrencilerimizin gözaltına alınması siyasi iktidarın üniversitelerde özgür düşünceyi, bilimi, demokrasiyi, laikliği, barışı, eşitliği ve özgürlüğü savunan öğrencileri susturmak için yürüttüğü politikaların bir sonucu olarak görülmektedir” ifadelerini kullandı.
 

BU KAFTANI DEMOKRATİK MÜCADELE İLE YIRTABİLİRİZ!

Üniversitelerin siyasi iktidar karşısında el pençe durmaya zorlandığını vurgulayan Gezici, “Türkiye üniversiteleri AK Parti elinde cübbeleri polis postalları ile ezilen, kapılarına kelepçe vurulan, siyasi iktidar karşısında el pençe durmaya zorlanan akademisyenleri ihraç eden, emekçileri güvencesiz çalıştırmaya mahkum eden, öğrencileri gözaltına alınan yerlere dönüştürülmüştür. İşte tek adam rejiminin ve rektörlerin üniversite tabiri budur. Bizler bu ülkenin aydınlanmadan, bilimden, laiklikten liyakattan yana yurttaşları olarak rejimin ve rejime sadakati itaat eden rektörlerin üniversite biçtiği kaftanı hep birlikte demokratik mücadele ile yırtabileceğimizi biliyoruz” şeklinde konuştu.
 

GÖZALTINA ALINAN ÖĞRENCİLER DERHAL SERBEST BIRAKILMALI!

Akademisyeni, öğrencisi, idari ve teknik personeli ve taşeron işçileri ile üniversite birleşenlerinin demokratik talepleri etrafında yan yana gelmesinden umudu nasıl çoğalttığını da görüyoruz diye konuşan Gezici, “ Umudumuz arttıkça korkuya hükmettiğini sananların iktidarlarını bitirme korkularına da daha fazla tanık oluyoruz. Bu nedenle herkesi atanan kayyumu kabul etmeyen Boğaziçi Üniversitesi birleşenleri ile dayanışmaya insan, toplum ve doğa yararına üniversite mücadelesine destek olmaya davet ediyoruz. Demokratik haklarını kullandıkları için gözaltına alınan tüm öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” biçiminde konuştu.

“MÜCADELE HEPİMİZİN”

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin yanında olduklarını belirten Gezici, “Tüm örgütlü gücümüzle sesimizi çoğaltıyoruz. Karanlığınızda, şiddetinizde, kayırmacılığına, dayatmalarınıza alışmıyoruz. İtaat etmiyoruz. Öğrencilere şiddeti, üniversite kapılarına kelepçeyi, polis çağırmayı üniversiteyi yönetmek sanan kayyumların üniversitelerimizde istemiyoruz. Mücadele hepimizin. Bu ülkenin ortak geleceğinin mücadelesidir. Ülkesine, ülkesinin değerlerine, üniversitesine sahip çıkan Boğaziçi Üniversitesi’nin birleşenlerinin mücadelesini buradan selamlıyoruz” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

KORONAVİRÜS 248 CAN DAHA ALDI!
Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 248 can kaybı meydana gelirken, 52 bini aşkın kişi de koronavirüs vakası...

Haberi Oku