"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
Gündem:
BOLU BELEDİYESİ VE BANKALAR ARASINDAKİ KRİZ BÜYÜYOR!

Bolu’da faaliyet yürüten bankalar ile Bolu Belediyesi arasındaki ‘bankamatik’ krizi devam ediyor. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın bazı bankalara ait bankamatiklerin faaliyet gösterdiği konumları nedeniyle belediyeye kira ödememesine karşı başlattığı çalışmalar neticesinde İl Sağlık Müdürlüğü yakınında bulunan üç adet bankamatik mühürlendi.

OY BİRLİĞİ İLE KARAR ALINDI
Konuya ilişkin Bolu Belediyesi Meclis Salonu’nda basın açıklaması düzenleyen Başkan Özcan, “10 Temmuz 2019 tarihinde Bolu Belediye Meclis toplantısında alınan karar doğrultusunda vatandaşların rahat ulaşabilmesini sağlamak, şehir planlamasına uygun hale getirmek için Bankamatik konulabilecek alanlar belirlenmiş ve imar planına işlenmiştir. İşbu Belediye meclis kararı 20.03.2020 tarihinde yani bir yılı aşkın süre önce krokisi ile birlikte 20 banka müdürlüğüne yazılı olarak tebliğ edilmiştir” dedi.

TEKRARDAN TEBLİĞ EDİLDİ
İlgili bankaların belediye meclis kararına karşı, verilen süre içerisinde ne itiraz ettiğini ne de dava açtıklarını kaydeden Özcan, “Böylelikle belediye meclis kararı aylar önce hukuken kesinleşmiş, yerel bir yasa haline gelmiştir. Bolumuzda faaliyet gösteren bankalar itiraz veya dava açmaksızın zımnen kabul ettikleri kararı uygulamamışlardır. Karar doğrultusunda hareket etmeyen banka müdürleri iki kez toplantıya çağırılmış, şifahen durum izah edilmiş, talepleri üzerine ikinci kez 29.01.2021 tarihinde karar ve yapılması gerekenler süre verilerek yeniden tebliğ edilmiştir” ifadelerini kullandı.

MÜHÜRLEME İŞLEMİ KALDIRILDI
Yaşanan gelişmelerin ardından belediyenin yanında bulunan ve belediye ile irtibata geçmeyen iki ayrı bankaya ait bankamatiklerin imar mevzuatına uygun olarak, bankamatiklerin projeye aykırı olarak imal edildiği gerekçesi ile mühürlenerek ve faaliyetlerine son verildi. İlgili bankalar, yaşanan gelişmelerin üzerine belediyeye müracaat ederek proje tadilatı yapmayı kabul ve taahhüt etti. Taahhüt sonrasında, mühürleme işlemi kaldırıldı, ilgili bankalar ise proje tadilatı için müracaatta bulundu.

“BANKAMATİKLER MÜHÜRLENEREK FAALİYETLERİNE SON VERİLDİ”
Belediye Meclis kararı doğrultusunda imar planında bankamatik alanı olmayan yerlerdeki bankamatiklerin, planda gösterilen alanlara taşınması veya mevcut olanların plana işlenmesi için Encümene başvurulması gerektiğini ifade eden Özcan, “Defalarca hatırlatıldığı halde bu durumda olan bazı bankalar konuya ilgisiz kalmış, idaremize müracaat dahi etmemişlerdir. Bu sebeple İl Sağlık Müdürlüğü çevresinde bulunan 3 adet ( 3 Ayrı bankaya ait ) bankamatik, anılan gerekçe ile mühürlenerek faaliyetlerine son verilmiştir” şeklinde konuştu.

“BOLU HALKININ İRADESİNE SAYGISIZLIKTIR”
Bolu halkına çağrıda bulunan Özcan, “Mühürleme işlemlerine konu belediye meclis kararı, Bolu halkı tarafından seçilen belediye meclisi üyelerinin oybirliği ile alınmıştır. Karar alınır iken Bolu ve Bolu halkının menfaatleri ve şehircilik ilkeleri gözetilmiştir. Bankalar imtiyazlı işyerleri değildir. Ben Bolu Belediye Başkanı olarak pazarcı esnafından, küçük esnaftan, işgaliye vb. ücreti alır iken bankaların yerel yasa niteliğindeki belediye meclis kararına uymaması, en hafif tabirle Bolu halkının iradesine saygısızlıktır” diye konuştu.

“BANKALAR HAYIR KURUMLARI DEĞİLDİR”
Bazı bankaların yapılan mühürleme işlemleri sonucunda faaliyetleri kısıtlanacağı için sorumluluğu belediyeye atmaya çalıştığını vurgulayan Özcan, “Bir anlamda yükümlülüklerini yerine getirememelerinin müsebbibi olarak kurumumuzu halkım ile karşı karşıya getirmeye çalışacakları anlaşılmaktadır.Bankalar hayır kurumları değildir. Yüksek miktarda kar eden, borçlusuna insaf göstermeyen, kar odaklı şirketledir.Dolayısıyla Bolu Belediye Başkanı olarak çok kazanan bankalardan halkın hakkını almak benim görevimdir. Bankalardan belediyenin maddi haklarının alınması, su indirimi, başta olmak üzere daha ucuz ve kaliteli hizmet anlamına gelmektedir” dedi.

“BOLU HALKINDAN SABIR VE TAM DESTEK BEKLİYORUM”
Alınan kararlar ve tesir edilen işlemlerin tamamen Bolu halkının hakkını korumaya çalışmaktan ibaret olduğunu belirten Özcan, “Bankalar işi sürüncemeye bırakmadan bankamatikleri belediye meclis kararına uygun yerlere taşımalı veya mevcut yerlerin krokiye eklenmesi talebinde bulunmalı, belediyemize de bedellerini ödemelidir. Biz bu konuda sonuna kadar kararlıyız. Bankaların hukuk tanımaz tavırlarından dolayı bankacılık işlemlerinde aksama yaşanmasının sorumlusu olmayacağımızı, bütün kusur ve sorumluluğun bankalara ait olacağını şimdiden kamuoyuna duyuyorum” diyerek Bolu halkından sabır ve tam destek beklediğini ifade etti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

DİKKAT!BOLU'DA SAĞANAK YAĞIŞLAR DEVAM...
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan hava durumu tahminlerine göre Bolu çevrelerinin yerel...

Haberi Oku