Gündem:
BOLU'DA ÇÖKEN YAPI MEVZUATA AYKIRI!

Bolu’da D-100 Karayolu’nda üzerinde bulunan 14 Burda AVM’de hizmet veren Leman Kültür işletmesinin bir kısmı, yan tarafında yapımı devam eden rezidans çalışmaları nedeniyle çökme meydana geldi.Çökme nedeniyle rezidans çalışmalarını üstlenen Özyaman İnşaat A.Ş, yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamada, inşaata başlamasının ardından sonradan toprak doldurularak inşa edilen kaçak yapının usulsüz olduğu 14 Burda AVM yönetimine iletildiği belirtildi. İnşaat firmasının yaptığı yasal başvurular sonucunda AVM yönetiminin kafeyi boşalttığı ve olası bir facianın önüne geçildiği öğrenildi.

Açıklamada, kafenin çöken kısmının mevzuata aykırı olarak ve kendilerinin noter aracılığı ile ilgililere yasal uyarıları yaptıkları belirtildi.

Özyaman İnşaat A.Ş. tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“Esas Burda 14 AVM sine ek olarak yapılmış olan çıkma ana binaya bağlı değildir. 2018 yılının haziran aylarında yapılmıştır. İmar mevzuatına aykırı olarak yapılan bu eklentinin yasal olarak ruhsatlandırılması mümkün değildir. 30.12.2017 tarihinden sonra imal ve inşa edildiği için İmar Barışından faydalanması da mümkün değildir. Ayrıca bizim taşınmazımıza olan çekme mesafesinde yapıldığından Bolu Belediyesi'nin sundurmalara ilişkin yönetmeliğe de aykırıdır. Başka bir ifade ile yan çekme mesafesinde bu tür bir yapılaşmanın olması mümkün değildir. İnşaata başladığımız günden itibaren, mevzuata aykırı bu çıkmanın kaldırılması için hem AVM yönetimine hem de Leman Kültür yetkililerine defalarca bildirimlerde bulunduğumuz gibi, noter kanalıyla da ihtarnameler gönderdik. Ancak, bu ihtarlarımıza karşın mevzuata aykırı olarak yapılan bu kapalı alan kaldırılmamıştır.

Biz de Bolu Belediyesi'ne ve Bolu Valiliği'ne yasal olarak dayanağı bulunmayan bu yapılaşmanın kaldırılması için başvurularda bulunduk. Bu arada gerekli önlemleri alarak inşaatımıza devam etmemiz gerektiğini açıklamayı gerek yoktur.

İnşaatımız Bolu Belediyesi'nden alınan ruhsata uygun olarak, gerek Bolu Belediyesi'nin ve gerekse Yapı Denetim Firmasının gözetim ve denetiminde devam etmektedir. Yıkılan alan AVM inşaatı yapıldıktan sonra doldurulan toprak üzerine mevzuata aykırı olarak yapıldığından, dolgu toprağın kaymasını engelleyecek teknik bir önlem alınması mümkün değildir. Ayrıca AVM binasının pis sularını ve yağmur sularını taşıyan ve taşınmazımıza tecavüzlü iki adet rögarlar, AVM yönetimi tarafından kaldırılmış, ancak kaldırılan iki adet rögar bir tek rögara eğreti olarak tekniğine aykırı bir şekilde bağlandığından buradan taşan sular dolgu toprağın kaymasına neden olmuştur. Dolgu toprağın kaymasının asıl sebebi budur. Yapılan çalışmalar AVM ana binasına hiçbir şekilde zarar verecek mahiyette değildir.

Kendisini AVM yetkilisi olarak tanıtan Şahsın inşaatımızın durdurulmasına yönelik olarak iki defa durdurma kararı verildiğine ilişkin beyanları doğru değildir. Aksine bu güne kadar verilmiş bir durdurma kararı da yoktur. Göçen kısım imar mevzuatına aykırı olarak imal ve inşa edilen ve hukuken korunması gereken bir alan olmadığı gibi, aksine kaldırılması gereken bir alandır. Bu güne kadar yaptığımız ikazlarımız ve aldığımız tedbirler nedeniyle başkaca bir sonucun oluşmamış olması, gerekli önlemleri aldığımızın en önemli göstergesidir.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

"KESİNTİLERİN FATURASI İŞÇİLERE VE...
Enerjide dışa bağımlılığın faturasının işçilere ve halka kesildiğini belirten EMEK Partisi Bolu Merkez...

Haberi Oku