Gündem:
BOLU KÖROĞLU DAĞLARI'NDA DOĞAL DOKUNUN TAHRİBİNE BİLİM GEÇİT VERMİYOR
 2015 kış aylarında Bolu Köroğlu Dağlarında incelemelerde bulunan Müsiad Kurucu başkanı Erol Yarar ve Bolu Müsiad yönetim kurulu üyeleri 2015 Mayıs ayında bu kez ellerinde projelerle bölgeye gelmişler Köroğlu Dağlarının imara açılacağını ve bölgede “1 Katrilyonluk” yatırım yapacaklarını iddia etmişlerdi.

AKP’li siyasilerle işbirliği yapan kendilerine Müslüman işadamları diyen çevrenin talebi üzerine siyasi iktidar, Köroğlu dağlarının eteklerinde bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi ile Karacasu Termal Turizm Merkezi arasında kalan yaklaşık 51 bin 450 hektarlık yeşil alan, 22 Ağustos 2015 tarihinde, 'Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi' ilan edildi. Bolu Merkez, Dörtdivan, Kıbrıscık ve Seben ilçeleri sınırları içinde kalan ve Abant’ın 7 katı büyüklüğünde olan Seben Taşlıyayla Gölü ile Aladağ Göleti ve kamp alanlarını da kapsayan yeşil alan, doğa ve turizm yatırımları için teşvik kapsamına alınarak imara açtı.

Bolu’da sendikalar, odalar, demokratik kitle örgütleri, çevreciler ilgili projeye şiddetle tepki göstermişler, Ankara Mimarlar Odası ise Kültür ve Turizm Bakanlığına karşı yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay 14. Dairede dava açmıştı. Danıştay'ın talebi ile görevlendirilen bilirkişi heyeti, geçen yıl Ekim ayında turizm alanı ilan edilen bölgede yapılan keşif doğrultusunda raporunu hazırladı. Söz konusu alanı 4 bölgeye ayırarak inceleyen bilirkişi heyeti raporunda, 1'nci ve 3'üncü bölgelerin turizm alanı olarak belirlenmesinde bir sakınca görmedi. Bütünlüklü projeleri bilirkişiler tarafından sakıncalı görülen Müslüman İşadamlarının bu karardan sonra ne gibi bir yöntem izleyecekleri ise bilinmiyor.

 

Ankara Mimarlar Odası konu hakkında şu önemli açıklamayı yaptı

 

 

 

BOLU KÖROĞLU DAĞLARI'NDA DOĞAL DOKUNUN TAHRİBİNE BİLİM GEÇİT VERMİYOR

 

"KÖROĞLU DAĞLARI DEVLET ORMANIDIR, HİÇ BİR FAALİYET VE EYLEME MÜSAADE EDİLEMEZ”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Bolu’da çok sayıda endemik bitki türü, doğal değer ve canlının bulunduğu orman alanının  “Bolu Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” ilan edilmesine ilişkin açtığı davada bilirkişiler, dava konusu sınır tespit işlemini, bilimsel ve teknik açılardan yeterli bir inceleme ve araştırmaya dayanmaması, alandaki hassas doğal dengeyi olumsuz etkilemesi nedeniyle uygun bulmadı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin, Bakanlar Kurulu kararıyla  “Bolu Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi”(KTKGB) ilan edilmesine ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığı karşı açtığı davada bilirkişi raporu düzenlendi.

Bilirkişiler, dava konusunun sınır tespit işleminin bilimsel ve teknik açılardan yeterli bir inceleme ve araştırmaya dayanmaması ve alandaki hassas doğal dengeyi olumsuz etkileyeceğinden uygun bulmadı.

 

"ÜLKENİN DOĞAL BEKASI, YÖNETİCİLERİN TEHDİTİ ALTINDA "

Bolu Köroğlu Dağları ile ilgili hazırlanan Bilirkişi Raporu değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Kendi doğal varlıklarının farkında olmayan yöneticilerin bakanlıkların, belediyelerin varlığı ülkenin doğal bekasını tehdit eder duruma geldi" dedi.

Candan şöyle devam etti.

“Bolu Köroğlu dağlarına ilişkin  bilirkişiler alanı 4 farklı alt bölgeye ayırırken, çok sayıda endemik bitki türünün, doğal değerinin ve canlının olduğu 10.000 hektarlık orman alanın kullanım kararına sokulmasını doğru olmadığını ifade ederek, ‘Devlet ormanı sayılan yerlerin yapılaşmasına olanak vererek Anayasanın 169. Maddesindeki 'Ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez' kuralına aykırı hükümler taşıdığı kanısındadır’ görüşüne yer vermiştir.Anayasanın 169. maddesine aykırı olan bu sürecin acilen durdurulması gerekmektedir. "

 Raporda ayrıca tam doluluğa ulaşmamış kış turizm alanı varken büyük bir alanda potansiyel kış turizm alanı değerlendirilmesinin de doğru bulunmadığına dikkat çekildiğini belirten Candan, “Bilirkişiler, ayrıca alana ilişkin sınır tespit işleminin bilimsel ve teknik açıdan yeterli bir inceleme ve araştırmaya dayanmaması ve alandaki hassas doğal dengeyi olumsuz etkileyeceğinden uygun bulmadı. Açılan bu davada bilim insanlarının hazırladığı rapor  sevindiricidir.Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bilimin ışığında işlemler yapmasını öneririz.” dedi.

 ÇOK SAYIDA ENDEMİK BİTKİ TÜRÜ VE CANLI BULUNUYOR

 Candan, raporda alanın dört farklı bölgeye ayrılarak incelendiğini  belirterek, şunları söyledi:

“Raporda 2. Bölge olarak tanımlanan alanda yaşlı ormanlar ve alpin çayırlar olmak üzere bölgede önemli bazı doğal değerler, hassas bölgeler ile endemik canlı türleri olduğu tespit edildiği belirtirken, bu ekolojik değerlerin bakanlığın etüt çalışmaları kapsamında alınmamış olması ve sınır tespitinde dikkate alınmaması ciddi bir eksiklik olarak değerlendirilmiştir. Öte yandan belirlenen sınırlara ilişkin açık ve nesnel bir yanıt verme olanağı bulunmadığına da dikkat çekilmiştir. Alandaki önemli bazı doğal değerler ile hassas bölgelerin olduğu da vurgulanan raporda ‘Binlerce canlı türü doğal değeri artırmaktadır. Bu alan hiçbir şekilde gelişme ve yapılaşmaya izin verilmemesi gereken bir kesimdir’ denilerek, doğal niteliği haiz yaklaşık 10000 hektarlık bu alanının doğa sporları rezerv alanı adı altında KTKGB sınırları içine alınarak kullanım kararı kapsamına sokulması eleştirilmiştir. ”

YENİ KIŞ TURİZM ALANININ TEKNİK DAYANAĞI YOK

Öte yandan 4. alan olarak belirlenen KTKGB sınırları içine alınmış olmasının doyurucu bir gerekçesinin sunulan dokümanlarda bulunmadığının raporda belirtildiğini ifade eden Candan, şunları kaydetti:

 “Coğrafi Bilgi Sistemi kullanılarak en uygun kayak alanlarını saptamak amacıyla modelleme yapan bilirkişiler, 4.alanın kayak pisti oylayarak kullanmaya uygun olmadığına işaret etmektedir. Bilirkişiler, ‘Bölgede halen tam doluluğa ulaşmamış bir kış turizmi alanı olarak değerlendirilmek istenmesinin teknik açıdan haklı bir dayanağı yoktur’ dedi.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
bolulu 1 yıl önce

müsiad değil, aç müsiad......

Misafir Avatar
Refik sapmaztürk 1 yıl önce

İzin verselerdi şaşardım zaten, Bolunun geleceği turizim derler, birileride bunu engeller tipik türkiye gerçeği, kime hizmet ederler onu sorgulamak lazım.

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
Hüseyin Karadağ 1 yıl önce

Değerli arkadaşlarım hazır büyümüş ağaçları kesip turizm yatırımı yapacaginiza açık olan alanları degerlendirmek daha akıllıca olur

Misafir Avatar
Orhan Tüzmen 1 yıl önce

müsiadçıların tepesinde ve köroğlu dağlarında bir hayalet dolaşıyor,sürekli de türküsünü çağırıyor "ben bir köroğlu'yum dağlarimda gezeri̇m"!..

Misafir Avatar
... 6 ay önce

Fakiri bir ekmek doyurur...Ama zenginin gözü doymazmış...

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÖZLEM BU

Haberi Oku