Gündem:
CHP Gençlik Kolları soluksuz çalışıyor
 Medya 14 - Bolu’da uzun bir aradan sonra CHP Gençlik Kollarında örgütlü bir faaliyet göze çarpıyor.

Tahsin Mert Karagöz – Öncelikle ben Medya 14 Ailesine teşekkür ediyorum, biz gençlere değer verip bu röportajı gerçekleştirdikleri için. Bu sorunun cevabına ben söyle vermek istiyorum, ben yaklaşık 4 yıldan bu yana Cumhuriyet Halk Partisinin çeşitli kademelerinde görev yaptım. Yaklaşık 1,5 yıl Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı görevini yerine getirdim. Akabinde yaklaşık 1,5 yıldır da İl Gençlik Kolları Başkanlık görevimi yönetim kurulundaki arkadaşlarımla birlikte yerine getiriyorum. Bizim buradaki örgütlü faaliyetlerimizin başlıca sebeplerinden bir tanesi birbirimize olan güvenimiz ve arkadaşlık bağlantılarımız, burada bizde hiçbir şekilde hiyerarşi yok, sen il gençlik kolları başkanısın, sen ilçe başkanısın, sen yönetimdesin ben değilim bizde asla böyle bir şey yok.

ÇİFTÇİ TAHSİN KARAGÖZ’ÜN, İŞÇİ MUSTAFA KARAGÖZ’ÜN OĞLUYUM

Çünkü CHP Gençlik Örgütleri hiçbir zaman kendilerini parti üyeliklerinin, makamlarının ve mevkilerinin üstünde görmezler. Cumhuriyet Halk Partisinin sade bir üyesi olmaktan her zaman gurur ve onur duymuşlardır, keza bende aynı bilinçle Cumhuriyet Halk Partili bir babanın oğlu olarak çiftçi Tahsin Karagöz’ün torunu, işçi Mustafa Karagöz’ün oğlu olarak Cumhuriyet Halk Partisinde emek veriyorum.  Bu bağlamda arkadaşlarımızla birlikte diyaloglarımız öncelikle bir ağabey, kardeş gibi bir arkadaş dost gibi. Onun dışında siyasi çalışmalarımızı bu ölçüde yürüttüğümüz takdirde hiçbir sorun, sıkıntı yaşamadan gündelik faaliyetlerimize ve toplumsal olaylarda faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Medya 14 - Bolu’da gençlik ve üniversite öğrenci sayısı oldukça fazla, CHP Gençlik Kollarının Bolu gençliği ile diyalogları nasıl, Bolu’da gençler geleceğini çok etkileyen temel konularda ne düşünüyor?

Tahsin Mert Karagöz – Bolu’da Abant İzzet Baysal Üniversitesi başlıca bir faktör, üniversitemizde şuan itibariyle 31 bin 500 tane öğrenci arkadaşımız var. Bizler Bolu’da Cumhuriyet Halk Partisi gençlik örgütlerindeki arkadaşlarımız genellikle üniversite öğrencileri çünkü şu sıkıntıyı yaşıyoruz, Bolulu arkadaşlarımızın Cumhuriyet Halk Partisinde, muhalefet partisinde siyaset yapması oldukça zor oluyor. Özellikle iş olanaklarının yaratılmasında CHP’li olan arkadaşlarımız sıkıntılar yaşıyor. Bu yüzden bize desteklerini gizli bir şekilde veriyorlar. Kısaca toparlayacak olursam şöyle söyleyebilirim; mesela ben Cumhuriyet Halk Partisin Gençlik Kolları Başkanıyım aynı zamanda esnafım ama şöyle bir olay bizim başımıza geldi. Bir arkadaşımız bir hastanede işe girecekti bunu da Cumhuriyet Halk Partisine üyeliği söz konusu olunca arkadaşımız işten çıkartıldı, iş başvurusu kabul edilmedi ve gerekçe olarak da Cumhuriyet Halk Partisin gençlik örgütlerinde yapmış olduğu çalışmalardaki fotoğrafları önüne konuldu.


CHP’Lİ GENÇLER ÜZERİNDE BASKI VAR

Ama bizim kardeşlerimiz bundan korkuyor mu tabi ki korkmuyor, bize çalışmalarımızda elinden geldiğince destek oluyor sadece fotoğraf karelerine girmek istemiyorlar. Onun dışında bizim mücadelemizde omuz omuza, omuzdaş olmaya devam ediyorlar. Bu konuda bir sıkıntı yaşamıyoruz.

AİBÜ ÖRGÜTLENMEMİZ GELİŞİYOR

 Gelelim diyalog konusuna biz yaklaşık 2 yıldır üniversite örgütlenmesinin alt yapısını oluşturmaya çalıştık. Üniversitede topluluklar açarak burada örgütlenmenin daha kolay olacağını düşündük ve yaklaşık 1,5 ay önce yeni bir üniversite komisyonu belirledik bu arada onun seçimini gerçekleştirdik ve şuan 3 fakülte dışında üniversitemizde bütün fakültelerde örgütlenmemizi tamamladık. Kalan 3 fakültemizde de örgütleneceğimizi düşünüyoruz ve çalışmalarımız devam ediyor. Atatürkçü Düşünce Topluluğu üniversitede askıya alınmış bir topluluktu biz bu topluluğu devralmak istedik topluluğa oda tahsil edilmiş ama bu süreçte topluluğu faal hale getiremeyeceğimiz söylendi bu konuyla alakalı gerek topluluk danışman hocamıza gerek genel sekretere bilgiler verdik önümüzdeki süreçte topluluklarımızı faal hale getireceğiz. Arkadaşlarımızla birlikte hiçbir şekilde korkmadan, usanmadan, yılmadan bu örgütlü mücadelenin birer neferi olmaya her zaman devam edeceğiz. Şunu da görüyoruz birçok genç kardeşimiz umudun Cumhuriyet Halk Partisinin gençlik örgütlerinde olduğunun farkında. Yalnız bakın altını çiziyorum bunun Cumhuriyet Halk Partisinde değil Cumhuriyet Halk Partisinin gençlik örgütlerinde olduğunun farkında. Neden şimdi bakıyoruz toplumda sürekli gençlere değer verildiği söyleniyor ama gençlerin belli bir yere gelmesinin maalesef bizim büyüklerimiz istemiyor, hazmedemiyor sürekli kendilerine rakip olarak görüyor ve önünü kesme engelleme olarak görüyor. Ama onun dışında sizin sorduğunuz sorunun cevabı olarak bizim gençlerle temel konularda diyaloglarımız çok iyi durumda sizde biliyorsunuz ki Bolu’da 10 Kasım’da öğretmenin Atatürk’e, paraya tükürmesi meselesi gündeme geldi bu konuda genç kardeşlerimiz hemen beni arayarak konu hakkında bilgiler verdi. Keza yine aynı şekilde İl Milli Eğitim Müdürünün 10.yıl marşını yasakladığında yine genç arkadaşlarımız bu konuya duyarsız kalmayarak bizleri bilgilendirdiler. Bu konuda biz Cumhuriyet Halk Partisin gençliği olarak genç kardeşlerimizle diyalog halindeyiz.

Medya 14 - CHP gençlik Kollarının faaliyetlerine katılan genç sayısı takriben kaç kişi, bunların içerisinde ailesi ve kendisi Bolu’da ikamet eden gençler mi çoğunlukta yoksa üniversiteliler mi?

Tahsin Mert Karagöz – Bolu’da bizim 412 tane genç üyemiz var. En son yaptığımız üye çalışmasından sonra bu sayı 420’yi geçti, aktiflik konusunda az öncede bahsetmiştim arkadaşlarımızın kaygısı var bunun çoğunluğunu üniversiteli genç üyeler oluşturuyor, yalnız genç üyelerimizin birçoğu kendi illerinde örneğin İstanbul, Ankara, İzmir, Van, Diyarbakır vb yerlerden. Arkadaşlarımız orada Cumhuriyet Halk Partisine üye olmuşlar burada bizlerle gönüllülük esasını alarak çalışmalarını sürdürüyorlar. Onun dışında bizler diğer siyası partiler gibi yapmıyoruz, bizde üye olma zorunluluğu yok çünkü bizlerin gelecekte bir koltuk kaygısı olmadığı için diğer siyasiler gibi aman şu kadar üye yapalım yarın bize lazım olur kaygısını taşımıyoruz. Bizde az öncede belirttiğim gibi mevkilerin ve makamların asla ve asla önemi yoktur herkes Cumhuriyet Halk Partisinin sade bir üyesi olmaktan gurur ve onur duyuyor ve bu bilinçle de çalışmalarını sürdürüyor. 

Medya 14 - CHP gençlik Kolları sistemli bir eğitim çalışması sürdürüyor mu?

Tahsin Mert Karagöz –  Şimdi biz ilk defa üye olan arkadaşlarımıza partimizin tüzüğünü ve programını burada gruplar halinde parti eğiticileri olarak dersler veriyoruz. Mesela Cumhuriyet Halk Partisinin ilkeleri nelerdir, zaten buraya gelen insanlar kendi düşüncelerine yakın oldukları için bu siyasi partiyi tercih ediyorlar. Yoksa bizde diğer siyasi partiler gibi para yok, iktidar partisi gibi iş imkânı yok bizim arkadaşlarımız birçok şeyden fedakârlık ederek dedelerinden, babalarından miras almış oldukları, Cumhuriyet rejimini, Atatürk ilke ve inkılâplarını kendine rol model aldıkları için, bunu bir sonraki kuşaklara iletebilmek için bizim aramızda bulunuyorlar. Bu konuda arkadaşlarıma Medya 14 aracılığıyla teşekkürlerimi sunuyorum. 

Medya 14 - Bolu’da gençlik ve özel de CHP gençliği geleceklerini çok etkileyecek olan 16 Nisan referandumu için ne düşünüyor?

Tahsin Mert Karagöz -  Bakın buradan sizin karşınızda açık yüreklilikle referandum sürecinden kısa bir süre önce, iktidar partisinin gençlik örgütü her yere, duvarlara, okullara, sıralara, “gençlik yeni bir anayasa istiyor” “gençlik yenir bir başkanlık istiyor”  diyerek yazılar yazdılar, çalışmalarda bulundular. Ben buradan iktidar partisinin gençlik kollarına bir çağrıda bulunmak istiyorum.

Gelin 15 yıldır inmediğiniz Bolu’nun sokaklarına, hatta yelpazeyi daha fazla açalım sadece Bolu değil Türkiye’nin sokaklarına inelim genç nüfusumuza şunu soralım.

Gençlik ne istiyor?

Gençlik başkanlık mı istiyor yoksa işsizliğe çözüm mü istiyor?

Gençlik ücretsiz eğitim mi istiyor!

Gençlik eğitim sisteminin düzelmesini mi istiyor?

Gençlik özgür, eşit, adil bir Türkiye’mi istiyor?

Bu soruları soralım eğer bir kardeşimiz gençlik başkanlık istiyor diyorsa ben herkesin huzurunda iktidar partisinden özür dileyeceğim.

Eğer bu yürek varsa arkadaşlarımızla inelim Bolu sokaklarına diledikleri mahalleye gidebiliriz, İzzet Baysal caddesine gidebiliriz soralım genç kardeşlerimize bakalım kardeşlerimiz başkanlık mı istiyor yoksa az önce bahsettiğim ücretsiz yurt sorunlarının çözümünü mü istiyor, iş imkânlarının bulunmasını mı istiyor, eşit, özgür bir Türkiye’mi istiyor?

Bunların dışında referandum sürecinde birkaç şeye değinmek istiyorum şimdi önümüze 2 tane seçenek koydular ama buradaki söylemler çok farklı biz gençlik olarak Pazartesi günü Bolu pazarına bildiri dağıtmaya gittik, neden Hayır dememiz gerektiğini anlatıyorduk. Yaşlı bir teyze gördü sarıldı bize “evladım benim çocuğum senin yaşında ama vatan haini değil” dedi. “İnanıyorum ki sizlerde vatan haini değilsiniz”, şaşırdım teyze ne oldu dedim, “evladım biz evde 5 kişiyiz” ismini de verdi ama ben buradan açıklamak istemiyorum. “Eşim ben büyük oğlum, büyük kızım ve küçük kızım. Eşim ben, büyük oğlum büyük kızım biz EVET vereceğiz, küçük kızım HAYIR verecek. Biz küçük kızıma saygı duyduk, onun kararını etkilemeye çalışmadık, o da bizi Hayır vermemiz konusunda ikna etmeye çalıştı.

Yalnız geçenlerde, Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız HAYIR diyecekler için vatan hainidir dedi.

Ben üzüldüm oğlum, ağladım ben bu evladı ne zorluklarla büyüttüm, benim kızım vatanına, milletine, topraklarına saygılıdır. Asla ve asla vatan haini değildir. Ben EVET verecektim sırf bu söylemlerinden sonra HAYIR vereceğim” dedi.

SALDIRIYORLAR

 İstanbul’da Mahmut arkadaşımız hayır propagandası yaparken 9 el kurşun sıkıldı, yine İstanbul’da hayır bildirisi dağıtan arkadaşlarımızı bıçakladılar. Böyle saldırılar asla kabul edilemez.

Devletimiz yönetenler seçilmiş daha doğrusu atanmış Başbakanımız şöyle bir söylem geliştiriyor “FETÖ hayır diyor, PKK hayır dediği için biz evet diyoruz.”  

Böyle saçma bir şey olabilir mi? 

ZANA “EVET” DEDİ

Daha önceki gün Leyla Zana çıktı bu sistemi biz 2007 yılında önermiştik dedi. Keza aynı şekilde Fetullah Gülenin Zaman Gazetesinde bir röportajı var röportaj elimde, dönemin başbakanı “R.Tayyip Erdoğan’a selamlarımı iletin bizler başkanlık konusunda sonuna kadar destekliyoruz” diyor.

Bunları nereye koyacağız? Yanıtlasınlar…

Biz o onu demiş bu bunu demiş yerine 18 maddeyi tartışalım. Bu 18 maddenin içinde hangisi ülkemize katkı sağlayacak, terörü bitirecek,  bu maddeler arasında bir tane terörle ilgili madde varmı? Sürekli idamı geri getireceğiz diyorlar maddeler arasında idamla alakalı bir madde varmı? Ekonomi düzelecek diyorlar bununla alakalı bir tane madde varmı ?

 Bolunun Kızılağıl köyünde bir dağ köylüsünün mazotunu ucuzlatacak, tahılını daha çok değerlendirecek madde varmı?

Asla yok bunlar. Bizim bunları tartışmamız lazım.

Medya 14 - Anayasa referandumuna bir aydan kısa bir süre kaldı, ülkede ve Bolu’da tahmininiz ne? Anayasa referandumunda son bir ayda nasıl bir kampanya örgütleyeceksiniz?

Tahsin Mert Karagöz – Yaklaşık 25 gündür yoğun bir program içindeyiz. Bolu’da girmedik mahalle, ilçe, belde, köy, sokak bırakmadık. Dün Mudurnu ya gittik, önceki gün Kıbrıscık ve Seben’e gittik, bir önceki gün ise Mengen, Gökçesu ve Yeniçağa ya gittik. Bolu’nun dört bir yerine gittik, gitmeye devam ediyoruz.

HOLLANDA ÜZERİNDEN ALGI YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR 

Şunu fark ettik artık insanlarımız kararsız değil, herkes kararını vermiş ancak şu günlerde yaşanan yurt dışı sıkıntılarından ötürü, algı yaratılmaya çalışıyorlar.

Çalışmalarımız arasında Bolu’da yaşayan bütün annelerimiz ve genç kardeşlerimize ,ilk defa oy kullanacak olan kardeşlerimize yazmış olduğumuz mektupları teker, teker evlerine giderek ulaştırıyoruz.

Ben şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim bizim karşılaştığımız seçmenlerden edindiğim intiba ve Türkiye genelinde esen rüzgâr bu referandumda hiçbir şüphem yok “hayır” çıkacağı şeklinde.

 Tabii bu bizim gevşememiz anlamına gelmeyecek Türkiye’den güçlü bir şekilde Hayır çıkacağını düşünüyorum.

Bolu’ya tüm yereli ile değerlendirecek olursak % 45’e %55 olarak görüyorum eğer Bolu’dan eğer %45 Hayır çıkarsa ki bunun ülke genelinde   %55 bandında güçlü bir hayır çıkacağına işaret olacağına inanıyorum

Bizim umudumuz var, bizler Cumhuriyetin kolay kazanılmadığının farkındayız.

Şimdi önceki gün Bolu’nun babası Rahmetli İzzet Baysal’ın yeğeni Ahmet Baysal Bolu Belediye Başkanı A.Yılmaz’a bir mektup yazdı. Mektubunda “A Yılmaz’ın vatandaşların tercihlerine karışmamasını “istedi.

Alaaddin Yılmaz ise”bunu yaşına veriyoruz. bize İzzet Baysal’ın emanetidir ne konuştuğunu bilmiyor” söylemlerinde bulunmuş bu beni derinden üzdü ve gerçekten yara aldım.

Şimdi bakıyoruz Başbakanımız Bolu’ya geldi resmen Boluluların yüzüne baka baka hakaret etti ve ben buna üzülüyorum. “Bolu Beyinin torunları” dedi.Ben bunu sizin aracılığınızla bütün Bolu’lu hemşerilerimize sormak istiyorum.

Şunu da unutmayalım bizler hayır diyoruz ve hayır diyenler her zaman vatansever insanlardır, övgü ile söz ettiğiniz Bolu Beyinin zulmüne KÖROĞLU HAYIR diyerek başkaldırmıştır.

 Ezilen Bolu halkının yanında olmuştur.

ATATÜRK “İŞGALE HAYIR” DEDİ

Mustafa Kemal Atatürk “işgale hayır” demiştir, Cumhuriyeti kurmuştur. Neden hayır demiştir, kime hayır demiştir, İngilizlere, Fransızlara, Yunanlara, düşmanlara hayır demiştir. Biz vatandaşlarımızın bu süreci parti meselesi olmadığının farkında olduğunu biliyoruz.

Bu süreç partisel bir süreç değil, bu süreç A partisi ile B partisi arasındaki bir kavga değil. Bu süreç tamamen memleket meselesidir, bu konuda ben gerek havası sert insanı mert Bolulu hemşerilerimizin elinden geldiğince duyarlı davranarak sandıklara gitmeye davet ediyorum. Sandıklara sahip çıkmaya davet ediyorum. 16 Nisanda sandığa gidip oyumuzu kullanalım. Hava şuan Türkiye’de belki çok karanlık, kara bulutlar geziyor ama 17 Nisan sabahı güneş Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan, Atatürk ilke ve inkılâplarını kendine rol model edinmiş, Cumhuriyetçi, Milliyetçi, Vatansever insanların üstüne doğacak diyorum.

Medya 14 - Medya14’ü takip ediyor musunuz? İnternet sayfasını ve basılı halini nasıl buluyorsunuz?

Tahsin Mert Karagöz – Biz gençlik olarak Medya 14’ü takip ediyoruz, diğer basında haberlerimiz yer almasa da Medya 14 sesimize ses oluyor bütün haberlerimizi yayınlıyor. Sadece bizim değil diğer siyasi partilerin ve demokratik kitle örgütlerinin de haberlerini yer veriliyor, Bolu’da bir eksikliği tamamladığını düşünüyorum. Medya 14’ün yazılı basımının da gerçekten Bolu’da bir değer yarattığını düşünüyorum. Bolu’ya bir katkı olduğunu düşünüyoruz, çünkü insanların doğru bilgilerle aydınlanmalı. Bu bizleri mutlu ediyor.

Bizlerde Medya 14’ün Cumhuriyet Halk Partisinin Gençliği olarak sıkı takipçisiyiz. Bizim ve Bolu halkının sesi olduğu için bir kez daha buradan Medya 14 ailesine teşekkürlerimi iletiyorum.

 Röportaj:Sinan Cantürk
  

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
KÖROĞLU Torunları 1 yıl önce

bize bolu beyinin değil köroğlu 'nun torunları olduğumuzu hatırlatan cumhuriyet halk partisi gençlik kollarına teşekkür eder başarılarının devamını dileriz...

Misafir Avatar
F Nedim 1 yıl önce

ccalismalarinizin devamını dilerim. sizleri daha çok meydanlarda görmek isteriz geleceğin umudu sizlersiniz...

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÖZLEM BU

Haberi Oku