Gündem:
CHP İÇİ SORUNLAR
 CHP’nde 1 Kasım 2015 seçimleri sonrası başlayan fırtına dinmek bilmiyor. Merkez ilçede il kongresi için yapılan delege seçimlerinin tüzüğe uygun yapılmadığı nedenden ötürü iptali ile ilgili başlayan tartışmalar, görevden alma, partiden ihraç, tartışmaların adliyeye intikali en son Bolu Sulh Hukuk Mahkemesinin il yönetimine kayyım ataması ve genel merkezin mahkeme kararını temyize götürmesi ile çok farklı bir boyuta sürüklendi.

Süreci yaklaşık 4 yıldır Bolu CHP İl Başkanlığını sürdüren Kazım Karsu ile görüştük.

Kazım Karsu sağlık sorunlarına karşın il başkanlığı görevini maddi manevi bir yığın fedakârlıkta bulunarak 4 yıldır sürdürüyor.

Başkanın faaliyetleri, CHP’li kitlelere önderlik etmesi, babacan tavırları ile aslında CHP tabanında onanıyor. CHP’li üyeler ile il başkanı Kazım Karsu arasında bir uyum sorunu yok.

Karsu 50 yılı geçen CHP’liliği, Atatürk hariç bütün genel başkanlarla çalışmış olması, CHP’nin hemen her dönemine yaptığı tanıklık ile yaşayan bir tarih. Bu yanı ile parti konusunda muhafazakâr, partiyi yaralayacak her türlü aykırı tutum ve davranışa karşı partiyi sonuna kadar savunurken sübjektif, sert, disiplinli kararları ile de tanınıyor.

Kazım Karsu ile CHP Bolu İl örgütünde yaşanan süreci değerlendirdik, Kazım Karsu partide 1 Kasım seçimleri sonrası yaşanan huzursuzluğu bütün boyutları ile anlattı.

 

Karsu :

1 Kasım 2015 seçimleri akşamı idi. Bolu’dan 1 milletvekili çıkardığımız ancak yurt dışı oylarının illere dağıtılması sonucunda, son sandıklardan gelen oylarla belli oldu. Milletvekili adayımız Tanju Özcan’ın seçildiği partide heyecanlı bir bekleyiş sonunda geç saatlerde gerçekleşti. O saatlerde partiye basın mensupları da doluşmuştu. Özcan derhal kameraların önüne geçti, ülke ve Bolu seçimleri konusunda değerlendirme yapmasını beklerken o, bende yanında olduğum halde basın mensuplarına parti içine yönelik sözler söylemeye başladı. Ben ne olduğunu anlayamadım bile. “Böyle bir sonucu beklemediğini, bu sonucun parti içinde kendisinden farklı düşünen insanların yüzünden olduğunu onlarla yarından itibaren hesaplaşacağını” söyledi.

Ben şaşırdım ilk önce bu tavrının seçim gecesi heyecanından kaynaklandığını zannettim.

Hadi olsun dedim. Ancak birkaç gün sonra dönemin Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Yıkılmaz beni telefonla aradı “Kazım Ağabey Tanju Özcan çok sert bir açıklama yapacak bunu engellersen sen engellersin” dedi.

Konuştum kendisi ile. Engelleyemedim.

Yaptı basın toplantısını, eski il başkanlarına, kendisinden farklı düşünenlere kapıyı gösterdi. Bu açıkça partide bir tasfiye planladığının delili idi, zaten bu tavrı sonraki aylarda başlayan kongre sürecinde iyice belli oldu.

Merkez ilçe delege seçimleri Özcan’ın işaret ettiği hava içerisinde gerçekleşti.

Tamamen anti-demokratik bir havada başladı delege seçimleri, kapalı kapılar ardında, önceden hazırlanmış isimlerle. Elbette bu tavır karşı tepkiyi de doğurdu. Sonrasında merkez ilçede hepinizin de bildiği olumsuz süreçler yaşandı.

Tüzüğe uygun merkez ilçe seçimleri çok sonra gerçekleşebildi. Dolayısı ile il kongresinin takvimine yetişemedi merkez ilçe delegeleri.

Bunun sonucunda il kongresini merkez ilçe delegeleri olmadan yaptık.

Bu bir mecburiyetti.

Bu mecburiyeti Özcan “merdiven altı kongre diye” niteledi. Meşru saymadı ve merkez ilçe delegeleri yolu ile il yönetimini devirmeye, yok saymaya çalıştı.

İşte son günlerde yaşanan kayyım meselesi de buradan kaynaklandı. Genel Merkezimizi mahkemeye verdiler. Elbette Genel Merkezde bu hukuki meselede taraf olduğu için hukuktan kaynaklanan bütün haklarını sonuna kadar kullanacak. Bu konuda il olarak bizim inisiyatifimiz yok. Özcan il yönetimini tasfiye konusunda Genel Merkezimizle baş başa. Sonunda mesele genel merkezin meselesi haline geldi. Gitsin orada çözebiliyorsa çözsün.

Bu noktaya nasıl gelindiğini anlattınız, şunu sormak isterim, Özcan neden böyle davranıyor?

Karsu:

Tanju Özcan sadece milletvekili olmak istemiyor, ilçe delegesi de, ilçe başkanı da, il delegesi de, il başkanı da kendisi olsun istiyor. Her şeyi kendisi belirlemek istiyor. BU CHP’de mümkün olmaz, böyle bir kafa yapısını CHP üyesi kabul etmez. Bazen kabul eder gibi gözükse de bu kalıcı olmaz, CHP’nin dokusu ile bağdaşmaz bu anlayışlar. Hem yaşadığı bir çelişkide şu, CHP’de üst düzey politika yapmak istiyor, Yalova milletvekili Muharrem İnce ile. CHP’ye genel başkan yardımcısı olmak istiyor, sonra dönüyor, Bolu’ya belediye başkanı olacağım diyor. Önce bir karar verecek,  Özcan’ı bu parti her yere getirir, onda sıkıntı yok, ama parti vefaya da çok önem verir, sadakatsizliği affetmez. İnsanlar CHP’ye oy veren yurttaşlar Tanju’nun bu son süreçteki davranışlarını izliyor, çokta kızıyorlar ona.  Bakın ben il yönetimine kayyım atandığı haberini televizyonlardan öğrendim. Evde idim rahatsızdım, birden telefonum kitlendi, ülkenin her yerinden telefonlar gelmeye başladı. Muş’tan Trakya’ya kadar... Hemen herkes işin aslını öğrenmeye gayret ediyor, Özcan’ı kınıyordu. Partim adına çok üzüldüğümü söylemeliyim.  Olayları bu noktaya getirmemeli idi.

 

Geçtiğimiz akşam Abant TV’de Mehmet Altun- İmdat Aslan programında Altun ve Aslan vefasızlığı yüzünden Özcan’ı eleştirdi. Hatta Altun “1 Kasım seçim propaganda faaliyetlerinde Özcan’ın Abant TV programlarının finansmanını sizin kendi bütçenizden gerçekleştirdiğini” söyledi ve “Özcan K.Karsu’ya çok ayıp etti” dedi, Abant TV programlarını siz mi finanse ettiniz?

 

Karsu:

O zaman anlatayım. Seçime az bir zaman kalmıştı. Abant TV’ de Tanju Beyi göremiyorduk, Tanju Bey bana bir gün bana geldi ve “Mehmet Altun ile pazarlığı sen yap ağabey” dedi, rica etti. Peki dedim. Altun ile pazarlığı ben yaptım. 5 program için 15 bin liraya anlaştık. Parti de hemen toplantı gerçekleştirdim. Konuyu ileri gelenlere anlattım, diğer seçim çalışmaları içinde para lazımdı sonuçta. Genel Merkezden para gelmesi mümkün değildi. 7 Haziran seçiminden henüz çıkmıştık. O akşam açıkça ifade edeyim partide 2 bin lira toplandı, üstünü ben tamamladım. Ben şimdiye dek babamdan bile para istemeyen adam Tanju için üyelerden para istedim. Öyle oldu, ilk 5 program için bedel bu şekilde ödendi. Bu tabii sadece Abant TV çalışmalarına sağladığım katkı, helali hoş olsun. Mehmet Altun söyledi ise bunu söylemiştir.

 

Son tahlilde CHP’de bu tartışmalar nasıl sonuçlanacak

 

Karsu:

Bakın ben ikinci dönem başkanlığı düşünmüyordum. Beni anlattığım bu koşullar zorladı. Yoksa rahatsızlığım var, yatırımlarım var. Ancak benim hayatımda CHP’nin önemini inkâr edemem. Şimdiye dek partinin hiçbir görevinden kaçmadım. Çoğu faaliyetlerine de gönüllü katıldım. Ömrüm nihayete erene kadar bu böyle devam edecek.

Ancak yaşanılan bunca tecrübeye, gelmişe geçmişe baktığımızda son bir kaç yıldır Bolu’da yaşanan sancılı süreç kesinlikle Tanju’nun partide tek adam olma hırsından kaynaklanıyor, bu olmaz, herhalde Tanju ülkede son yaşanan rüzgârlardan etkilenmiş. Her şeyin yoluna girmesi için, Tanju’nun normalleşmesi gerekir, partide arkadaşları ile iyi geçinmesi gerekir, her kesin hakkına hukukuna riayet etmesi gerekir. Bu böyle olursa o takdirde, bakın görün izleyin CHP’de her şey Tanju’nun normalleşmesi ile normalleşecek. Yoluna girecek.

 

Son olarak şunu sormak istiyorum, CHP il yöneticisi iki üye cep telefonlarında FETÖ’nün gizli haberleşme ağı Bylock çıktığı nedenle gözaltına alındı, Turgut Ekici tutuklandı, Recep Asarkaya serbest bırakıldı, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Karsu:

Ya elbette bu iyi bir şey değil, gerçekten öyle bir şey var ise ama. Çünkü ne olduğunu henüz bilmiyoruz, bunlar genç çocuklar, üniversiteli. Asarkaya ikinci el cep telefonu satış sözleşmesini buldu ve emniyete teslim etti ve serbest bırakıldı, Ekici ise bu evrakları henüz savcılığa teslim edemedi. Şimdi savcılık Bylock denilen haberleşme ağında Ekici’ye ait bir kayıt var mı, konuşma, görüşme var mı onu araştırmak için Ankara’ya yazı çıkardı. Oradan temiz raporu gelirse ki, öyle umuyorum gelecek, o da serbest kalacak.

Burada şunu da söylemeliyim. Tanju Bey konuyu basın toplantısında öylesine bir abarttı ki, rakip partiler bile bu kadar üzerinde durmadı meselenin. Kayyım ile gözaltı kararı aynı güne rastladığı için Türkiye’de beni arayan dostlarım telefonlar da “hayırdır” falan demeye başladı. Alakası yok diyene kadar bir yığın laf anlatmak zorunda kaldım. Sonra Tanju basın toplantısında çocukları yerden yere vurdu. Ancak şunu unuttu, Ekici onun milletvekili seçildiği dönemde CHP il Gençlik Kolları Başkanı idi. Ekici ile Asarkaya’yı nasıl tanımaz, yanlış bu,  seçim çalışmalarında her gün beraberdiler.

 

Sayın Kazım Karsu size çok teşekkür ediyoruz, sağlık diliyoruz, başarılar diliyoruz.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

MUTLU BİLGE HASAN KANCA VE AKP’YE SAYDIRDI

Haberi Oku