Gündem:
DEVLET OLMAK VE YÖNETMEK
 Osmanlı İmparatorluğunun çöküşünü yaşayarak gören, yapılan yanlışların acısını cephelerde tadarak savaşan bir komutandır, Mustafa Kemal Atatürk. Kuşkusuz, altı yüz yıl dünyaya hükmetmiş bir imparatorluğun nasıl durdurulduğunu, geriletildiğini ve yıkıldığını en iyi bilenlerdendir. Bir avuç vatan toprağında sıkıştırılmış, silahları toplatılmış, yakılmış, yıkılmış, başkenti işgal edilmiş, bir yurdun küllerinden Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasının başkomutanıdır. Emperyalist devletlerin ve onların işbirlikçilerinin her türlü oyunlarına rağmen Türkiye Cumhuriyetini yücelten ve dünyadaki saygın yerine ulaştıran devlet adamıdır.

 Büyük devlet adamı yakın tarihimizin bütün evrelerini, bizlere ‘’NUTUK’’ adlı eserinde ayrıntıları ile anlatmıştır. Başarısızlıkların sebeplerini, başarıların nasıl kazanıldığını teker teker izah etmiştir. Devletimizin bekası, ulusumuzun refahı için önemli tespitler yapmış ve söylemlerde bulunmuştur. Anıtsal bir edebi nitelik taşıyan, Türk Gençliğine Hitabı da bu söylemlerin en önemlilerindendir.

 ABD ve Rusya gibi güçlü ülkelerin ‘’seni ham yaparım ‘’ şovu yaptığı son zamanlarda, Ortadoğu Ülkeleri, Avrupa Ülkeleri ile sorunlar yaşıyoruz. İslam Coğrafyasını bölecek ve zayıf düşürecek tertiplerin başında gelen inanç savaşlarına sürüklenmekteyiz. Dostun düşmanın birbirine karıştığı ‘’Arap Dünyasında’’ boşuna taraf olmaktayız. Katarla dost olunca ve ona asker göndermeye varan destekler verince, daha dün kralı ölünce yas ilan ettiğimiz Suudi Arabistan’la ve diğer altı Arap devleti ile durumumuz ne olacak? Suriye ile gelinen durumun, güneyimizde bir Kürt devleti kurulması zeminini hazırladığı tehlikeli durumu yaşarken, iç işleri konusunda ileri geri konuştuğumuz Mısır ve İran ile ilişkilerimiz pamuk ipliğine bağlı durumda.

Yukarıdaki siyasetin ve mantığın gereği doğru sözler söylenildiğinde, itidalimizi korkaklık, kendi akılsızlıklarını yiğitlik olarak anlayan dar zihinliler var. Türkiye Cumhuriyetinin sevdalıları, demokrat, çağdaş ve laik yurtseverler hiçbir şeyden korkmazlar. Vatan içinse eğer ölüm, gözlerini kırpmadan hoş geldi safa geldi derler. Şehitlik onlara çok yakışır, onlar ruhlarını Allaha gülerek teslim ederler. Çocuklarını bedel parasıyla, çürük raporları ile askerden kaçırmazlar… Saltanat için değil, vatan içinse eğer, özgürlük içinse, bir değil yüz bin kere ölürler…

Bütün bu sözlerin ışığında, Mustafa Kemal Atatürk’ün günümüz siyaseti için büyük önemi olan dört önemli tespiti ile devam edelim. Büyük Atatürk, şöyle diyor;

1-      Komşularınızın iç işlerine karışmayınız.

2-      Başka devletlere, sorulmadan akıl vermeyiniz.

3-      Arap devletleriyle tarihi, sosyal, kültürel ilişkilerinizi geliştiriniz, lakin kendi aralarındaki anlaşmazlıklara karışmayınız.

4-      Batı medeniyetini benimseyiniz, fakat onların emperyalist emellerine alet olmayınız.

 

Ne güzel söylemiş, Mustafa Kemal Atatürk, daha da anlayamayan varsa ne yapsın…

Özer ÖZCAN

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

MUTLU BİLGE HASAN KANCA VE AKP’YE SAYDIRDI

Haberi Oku