Gündem:
DİMİCİOĞLU AÇIKLAMA YAPTI

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz giderayak yıkmadan gitmek istemiyor. Görev süresinin bitimine 10 gün kala ilimizin önemli tarihi yapılarından olan Katırcılar Hanı'nı da yıkmak istiyor.

Bolu’nun tarihi mirası üzerinde 15 yıldır uğraşmayı kendine görev kabul eden Alaaddin Yılmaz’ın görevinin sona ermesine 10 gün kaldı kalmasına ama Bolu ile ilgili meselesi bitmedi.

Dünyaca ünlü şairimiz Nazım Hikmet’in de 1921 yılında Bolu’da edebiyat öğretmeni olarak görev yaptığı sırada kısa dönem kaldığı tahmin edilen Katırcılar Hanı da Alaaddin Yılmaz’ın hedefleri arasındaydı. 

Katırcılar Hanında dün keşif yapıldı.

İlimizin önemli kültür varlıklarından olan ve kamuoyu tarafından turizme kazandırılması istenen Katırcılar Hanı görev sürelerinin bitimine 12 gün kalan mevcut Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve yönetimi tarafından ısrarla yıkılmak istenirken, Katırcılar Hanı'na dün keşif yapıldı.

MİMAR SEMİH DİMİCİOĞLU

Katırcılar Hanı'nın yıkılmaması için büyük mücadele veren Sebilci Bolu Kültür Derneği konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Dernek adına yapılan açıklamada; “Bolu ili, Merkez ilçe, Gölyüzü Mahallesi, Şehit Kani Caddesi, 22 pafta 155 ada 7-8 parselde bulunan, Ankara Kültür Varlıkları'nı Koruma Bölge Kurulu'nun 09.09.2009 tarih ve 4424 sayılı kararı ile tescilli tarihi Katırcı Hanı, yol genişletmek amacı ile belediye tarafından yıkılarak 7mt geriye yeniden yapılmak istenmekteydi. Konuyla ilgili olarak belediye Valilik Cimer ve Koruma Kurulu’na resmi yazılarla başvuran Sebilci Bolu Kültür Derneği bir sonuca ulaşamamış ve Bolu’nun tescilli son hanının yıkımdan kurtarmak amacıyla 20/09/2018 tarihinde Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na karşı dava açmıştı” ifadelerine yer verdi.

KEŞİF YAPILDI

Açıklamada Katırcılar Hanı'nda keşif yapıldığı belirtilerek; “Uyuşmazlığın çözümlenebilmesi için taşınmaz başında keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırılmasını isteyen mahkeme kararına göre, bugün katırcılar hanında keşif yapılmıştır. Keşifte Hakim, beş kişiden oluşan bilirkişi heyeti, Sebilci Bolu Kültür Derneği yetkilisi, Bolu Belediyesi İmar Müdürü, teknik elemanları ve Bolu Belediyesi avukatı, koruma kurulu müdürü, teknik elemanları ve Kültür Bakanlığı avukatı, Müze Müdürlüğü yetkilisi katılmıştır. Gerekli incelemelerden sonra heyet Ankara’ya dönmüştür. Bu noktada, bundan sonra Bolu’yu yönetmek için seçime giren bütün adaylar, Katırcılar Hanı’nı yıkmayacaklarını ve yerinde koruyacaklarını açıkladıkları halde belediyenin yakın zamanda davaya müdahil olması ve seçime 12 gün kala yapının yıkılması konusunda bu kadar ısrarcı davranması da düşündürücüdür” denildi.

YOLU GENİŞLETMEK GEREKSİZDİR

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi; “Katırcılar Hanı’nın yıkılması talebinin gerekçesi olan mevcut yolun genişletilerek geliş gidiş haline getirilmesi hakında Bolu’da görüştüğümüz teknik kişiler; oldukça yoğun trafiği olan ve bazı kavşaklarda sıkışan Bolu'nun tek ringine yeni bir arter eklemek, bu noktada trafik ışığı koymak, trafik akışını aksatacak ringin mevcut yoğunluğunu arttıracak ve diğer bölgelerde sıkışmalara neden olacağını, bu nedenle yol genişlemesinin gereksiz olduğunu belirtmişlerdir."

TURİZME KAZANDIRILMALI

"Bununla beraber hiçbir gerekçe Bolu’nun kalan orijinal son han yapısının yıkılmasını gerektirmez. Katırcılar Hanı, Bolu’nun tarihi han mimarisinin ve Katırcı esnaf birliği ‘Mekkare‘ kültürünün son örneğidir. Türkiye’deki ve dünyadaki diğer örnekleri gibi konaklama fonksiyonunda restore edilerek. Bizden sonraki kuşaklara verilmek üzere bize emanet edilen bu yapının yıkmadan yerinde restore edilerek Bolu tarihi ve turizmine kazandırılması gerekmektedir."

YENİ BAŞKAN VE YÖNETİMİ KARAR VERMELİDİR

"12 Günlük yönetim süresi kalmış olan mevcut belediye yönetimi giderayak, ihtiyaçtan ziyade büyük bir inatlaşma içerisine girerek Katırcılar Hanı ile ilgili giriştiği bu eylemden bir an önce vazgeçmelidir. Büyük bir tarihi hataya düşmeden 12 gün sonra seçilecek olan yeni başkana ve yönetime Katırcılar Hanı ile ilgili verilecek nihai karara bırakmalıdır.

Zinhar bu yanlışı yapmamalıdır."

SEMİH DİMİCİOĞLU

Sebilci Kültür Derneği Başkanı Mimar Semih Dimicioğlu AKP Belediye Başkan adayı Fatih Metin’in kontenjan adayları arasında.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner124
banner122

HER GÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ!
Haftaiçi belirli saatlerde, hafta sonu ise gün boyu sokağa çıkma yasağı getirildi.

Haberi Oku