Gündem:
DOĞA OLAYLARININ AFETE DÖNÜŞMESİ KADER DEĞİLDİR!

Geçtiğimiz günlerde yapılan temsilcilik seçiminde, TMOOB’ ye bağlı Jeoloji Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilcisi seçilen Atilla Yılmaz 12 Kasım 1999 depreminin 17. Yıldönümünde bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamasında Atilla Yılmaz “Doğa olaylarının afete dönüşmesi kader olmadığına” işaret etti. “Yapı üretim ve denetim süreçleri rantın değil bilimin ve mühendisliğin yol göstericiliğinde yürütülmelidir” dedi.

 

 

Atilla Yılmaz’ın basın açıklaması şu şekilde:

 

12 KASIM 1999 DEPREMİNİN ARDINDAN ON YEDİ YIL GEÇTİ.

 

12 Kasım 1999 tarihinde meydana gelen ve 782  insanımızı kaybettiğimiz,  2.678 kişinin yaralandığı, 15.000 civarında yapının ağır hasar gördüğü 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından bugün 17 yıl geçti.

 

Türkiye, yaklaşık olarak dünyadaki depremlerin 1/5`ini oluşturan Akdeniz-Alp-Himalaya deprem kuşağı üzerinde yer almaktadır. Ülkemizi saran bu deprem kuşağı topraklarımızın %92`sinde deprem tehdidi yaratmaktadır.

 

Ülkemizin bu jeolojik gerçekliği depremlerle tekrar tekrar karışılacağımızın kanıtıdır.

 

Bizler, depremleri engellemenin mümkün olmadığını, ancak insan eliyle afete dönüşen deprem zararlarını azaltmanın mümkün olduğunu biliyoruz.

 

Afet zararlarının önemli ölçüde denetimsizlikten kaynaklandığını ve doğa olaylarının afete dönüşmesinin en önemli nedenlerinden birinin de "Yapı Denetim Sistemi" olduğunu göstermektedir.

 

Mevcut yapı denetim sistemininde, Jeolojik-jeoteknik etüt çalışmalarının “Yapı Denetim Sisteminin” dışında tutularak projeler ekinde sunulan önemsiz belgeler haline dönüştürülmüş olması yapı güvenliğinde ciddi bir zafiyet yaratmıştır.

 

Sağlıklı ve güvenli kentleşmeler için; jeolojik verilere göre doğru yer seçiminden başlayarak, yapı üretim ve denetim süreçleri rantın değil bilimin ve mühendisliğin yol göstericiliğinde yürütülmelidir.

 

Yapı Denetim Sistemi uygulamada olduğu gibi sadece bina inşasının  denetimi ile sınırlı kalmamalı; arsanın imar parseline dönüştüğü aşamadan başlamak üzere etüt-proje ile etüt-projeye uygun yapı üretim süreçlerini de denetleyecek bir kapsama kavuşturulmalıdır.

 

Doğa olaylarının afete dönüşmesi kader değildir ve bu acıların tekrar yaşanmaması bizim elimizdedir.

 

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilciliği olarak depremle iç içe yaşayan ülkemizde, yaşayacağımız depremlerin yıkıcı afetlere dönüşmemesi için akıl, bilim ve mühendislik gerçekleri doğrultusunda hareket edilmesi gerektiğini söylüyor, depremlerde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımızı saygıyla anıyoruz.

 

 

Bilimle, emekle, inatla, umutla.

 

TMMOB JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

       BOLU İL TEMSİLCİLİSİ

ATİLLA YILMAZ

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÖZLEM BU

Haberi Oku