FLAŞ HABER
Gündem:
Ebeler Haftası SES tarafından kutlandı

Sağlık Emekçileri Sendikası Bolu Şubesi Ebeler ve Hemşireler haftası nedeni ile sendika lokalinde bir etknlik düzenledi.

   Etkinlikte bir konuşma yapan SES Bolu Şube Eş Başkanı Bircan Öztop üyelere ve sendika dostlarına şu sunumu gerçekleştirdi.

"Kadın, toplumun her alanında olduğu gibi sağlık alanında da emeği ile her noktasında var olmasına rağmen yine görünmez kılınmaktadır. Kadınlar, tarihin ilk zamanlarından bu yana sağaltımın bir parçası olmuştur. Bugün, ebe ve hemşireler, hastanelerin ve diğer tüm sağlık kurumlarının temel direkleri olmalarına rağmen, karar alma süreçleri ve ekonomik haklar bakımından ikincil konuma itilmişlerdir

.

 Sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde ve sürekliliğinin sağlanmasında oldukça önemli bir yeri olan ebe ve hemşireler, sağlık hizmetlerinin ticarileşmesi ve sağlık sisteminin bu dönüşüme paralel olarak yapılandırılması nedeniyle önemli sorunlar yaşamaktadırlar. Türkiye’de halka sunulan sağlık hizmetinin niteliği açısından ebe ve hemşirelerin sorunları artık daha fazla göz ardı edilemeyecek bir noktaya gelmiş bulunmaktadır. Öncelikle, sağlıkta dönüşüm programı ile yaygınlaştırılan güvencesizlik sonucunda aynı okulu bitiren, aynı işi yapan, aynı unvana sahip kişilerin farklı özlük ve mali haklara sahip olması kesinlikle kabul edilir bir durum değildir.

 Ebeler ve hemşireler olarak; birinci basamak, hastaneler ve özel sağlık alanlarında iş ve gelir güvencesizliği, uzun süreli çalışma, yoğun nöbetler, angarya, düşük ücret ve riskli çalışma koşulları, performans, yetersiz dinlenme araları, toplam kalite yönetimi anlayışı, mobbing, çalıştığımız olumsuz koşulların yarattığı hastalıklar ve emekliliğe yansımayan ek ödemeler gibi bir çok sorunlar yumağıyla uğraşırken bunun yanında eşit, nitelikli sağlık hizmeti vermeye çalışıyoruz. Biz ebe ve hemşirelerin sorunlarını görmezden gelen yaklaşım, neoliberal sağlık politikalarının bir sonucudur. Sağlıkta dönüşüm programı ile sağlığı alınır satılır hale getiren, piyasaya açan anlayış emeğimize dönük sömürüyü de kat ve kat arttırmıştır. Tarihsel rolü olan ebelik ve hemşirelik mesleği, neoliberal politikalarla ve sağlıkta dönüşüm programıyla, insanlık tarihi boyunca hakettiği değeri görmemekte, hatta emeği görülmez kılınmaktadır. ASM ve TSM’lerde ebelere aile sağlık elemanı denip mesleği yok sayma, hemşireler için de yardımcı sağlık elemanı denmesi mesleğin özerkliğini ortadan kaldırmaya yönelik bir hamledir. Ekonomik, sosyal ve psikolojik olarak etkilendiğimiz çalışma koşullarımızı düzeltmek için, sendikamızla sesimizi birleştiriyor ve hak temelli mücadelemize devam ediyoruz.

ASM, TSM, özel ve kamu hastanelerinde emek veren biz ebeler hemşireler, iş ve gelir güvencesizliği, yoğun nöbetler,  düşük ücret, riskli çalışma koşulları, performans sistemi, toplam kalite yönetimi anlayışı, emekliliğe yansımayan ek ödemeler ve ek ödemelerin dağılımında adaletsizlik gibi sorunlar ile yüz yüzeyiz. Ayrıca vekil, sözleşmeli veya aile sağlığı merkezlerinde kamu dışı olarak çalışan ebelerin hemşirelerin, kadro ve güvence beklentisi 2018-2019 toplu sözleşmesinde de karşılanmamıştır.

Bunların yanı sıra sağlık alanında şiddetin giderek tırmanması ve yoğun çalışma koşulları sağlık emekçilerindeki yıpranma ve tükenmişliği artırmakta, birçok sağlık çalışanı bu durumdan kaynaklı hayatına son vermektedir. Bütün sağlık emekçilerinde olduğu gibi ebeler ve hemşirelerde de fiili hizmet süresi zammından yani yıpranma payından faydalanamamaktadır. Her seçim döneminde olduğu gibi bu seçim döneminde de AKP tarafından, hakkımız olan yıpranma payımız seçim propagandası malzemesi haline getirilmekte seçim sonrasında ise unutulmaktadır.

Sağlığın ve toplumsal yaşamın en önemli dinamiği olan ebelik ve hemşirelik mesleğinin özlük hakları, bağımsızlığı ve onuru için taleplerimizi bir kez daha hatırlatıyoruz:

1-Doğurgan nüfus başına düşen ebe sayısı Avrupa standartlarına getirilmeli ve personel açığı güvenceli-kadrolu istihdam ile giderilmelidir.

2-Ebelik yasası çıkarılarak iş tanımı muğlaklıktan kurtarılmalı ve ebeler esnek, kuralsız, angarya işlerle daha fazla yüz yüze bırakılmamalıdır.

3- Ebelik hemşirelik mesleği ağır ve tehlikeli işler kapsamına alınmalı ve fiili hizmet süresi zammından faydalandırılmalıdır.

4-Ek ödemeler adil bir biçimde dağıtılmalı ve emekliliğe yansıtılmalıdır.

5- Esnek kuralsız çalışmaya karşı; iş güvencesi, can güvencesi, güvenceli çalışma koşulları sağlanmalıdır.

6-İş yerlerimizde maruz kaldığımız her türden riske karşı güvenceli ve güvenli çalışma koşulları sağlanmalıdır.

7-İşyerlerinde şiddet ve taciz çerçevesinde önleyici uygulamalar yaygınlaşmalı ve hukuki yardımdan kadro durumuna bakılmaksızın istisnasız tüm çalışanlar yararlandırılmalıdır.

8-Her iş yerinde 7 gün 24 saat açık, ücretsiz  kreş hizmeti sunulmalıdır.

9-İşyerlerinde kadrolaşma ve baskıya son verilmelidir.

10- Şiddete karşı önlemler artırılmalıdır.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası olarak haklarımız ve geleceğimiz için mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz.Tüm ebe ve hemşire arkadaşlarımızın Günü’nü kutluyor ve haklı mücadelemizi birlikte daha da büyütmeye davet ediyoruz."

BOLU SES YÖNETİMİ ADINA

         BİRCAN ÖZTOP                                                                                                                                                     

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner123
banner122

FİNLANDİNYA'YA KAÇMIŞ
Bolu Dağındaki 'İsmail’in Yeri' lokantasının sahibi İsmail Çolak teslim oldu. Çolak, itirafçı...

Haberi Oku