Gündem:
EĞİTİM SEN BOLU ŞUBE
 Mart ayında olağan genel kurulunu gerçekleştirecek olan Eğitim Sen Bolu Şube’den yöneticilerle bir söyleşi düzenledik.

Söyleşiye Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, Hukuk Sekreteri Zehra Kulalı Gezici, Kadın Şube Sekreteri Sevcan Altun Bozoğlan, yönetim kurulu üyesi Bilal Soylu ve üye öğretmenler katıldı.

Medya 14: Kongreye gidiyorsunuz, bu grup üç yıldır hep beraber miydi?

Erkan Korkmaz: Ben iki dönemdir yönetimdeyim. Bu yönetimle 3 yıldır çalışıyoruz, çünkü kongrelerimiz tüzük gereği 3 yılda bir yapılıyor. Bu zaman diliminde örgütlenme sekreterimiz il dışına tayin olduğu için onun yerine yedeklerden bir arkadaşımız görev aldı. Başka bir değişiklik yaşanmadı.

Şube Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Korkmaz-  Üye Bilal Soylu

Eğitim Sen üyesi olan bir bilim emekçisini nasıl tanımlarsınız?

Korkmaz: Eğitim Sen’li olmak ayrıcalıklıdır, üye olan bilim emekçisi güç ve onurlu bir mücadelenin parçası olur, Eğitim Sen’li olmak kişiyi özgürleştirir.

Türkiye’nin Cumhuriyetten önce kurulmuş bir sendikasının çeşitli isimler adı altında devamı olan Eğitim Sen’e üye olan bilim emekçisine sendikamız güvence sağlar, gurur verir.

Bunun yanında baskıda var tabii, ama siz sağlam bir duruş sergilediğinizde çok fazlada bir baskı yapamıyorlar. bugün görüştük Tekirdağ şubemizde 31 arkadaşımızı hiç bir gerekçe göstermeden ihraç ettiler, ama arkadaşlarımız dimdik ayakta. Moralleri motivasyonları gayet iyi mücadele azimlerinde değişen bir şey yok. Aynı şekilde maaşlarını yüzde 75 olarak almaya devam ediyorlar. Onurlu yaşamları devam ediyor.

Şuanda açığa alınan ihraç edilen hiç bir üyemizde yorulma bıkma mücadeleden vazgeçme söz konusu değil.

Medya 14: 3 sene önce yönetime geldiniz. Bu zaman diliminde Eğitim Sen Bolu şubesinin üye yapısında bir değişme yaşandı mı?

Korkmaz: Değişim var olumsuz olarak değişim var sayıda azalma var. Bolu özeline baktığımızda il dışına tayin çok fazla var. Ortalama 30-35 arkadaşımız il dışına kendi isteği ile tayin edildi, sürgün vb değil kendi isteği ile gittiler.

Bunun yanında emekli olan üyelerimiz oluyor ve darbe girişiminden sonra Aktif Eğitim Sen'in kapatılmasından sonra kamuoyuna bilinçli bir şekilde yayılan işte sıra bundan sonra Eğitim Sen’de, İşte Eğitim Sen adını bile anmak istemediğimiz terör örgütünü destekliyor vs yalanlarıyla bizim üyelerimizde maalesef korkutuldu, ama darbe girişiminden sonra en az  üye kaybeden Eğitim Sen’dir. Bolu’da ise üye kaybımız % 2 dolayındadır.


Eğitim Sen'liler

Medya 14: KHK lar ile üyeleriniz arasında meslekten atılan yada disipline tabi tutulanlar oldu mu?

 Erkan Korkmaz: Evet oldu bir üyemiz kadın üyemiz eski yöneticimiz çocuğunu Fetö’ye ait okula gönderdiği gerekçesiyle açığa alındı. Milli Eğitim Müdürü ve Vali Yardımcıları ile görüştük bunun bize bir hakaret olduğunu, ne darbeciliğin, ne Fetocülüğün ne de tarikatçılığın bize yakıştırılamayacağını söyledik ve bunun üzerine arkadaşımız görevine iade edildi. Açığa alma süreci devam ediyor bu olanlardan sonra bir kaç defa daha KHK’lar yayınlandı.Ama aralarında meslekten atılan Bolu Eğitim Sen üyesi arkadaşımız yok.

İl bazında sürdürülen kara propagandanın etkili olmadığı görüldü bütün olup bitenlere rağmen en az üye kaybı Eğitim Sen’de olmuştur.

 Medya 14: Türkiye’deki sendikal mücadelede  sizin kullanamadığınız hak nedir?

Erkan Korkmaz: Kamu görevlilerinin patronu Türkiye’de devlet, hükümet.

Ekonomik mücadelede taraf olabilmek için Türkiye bazında yetkili sendika olmak gerekiyor, yetkli sendika olmak için sendikaların Türkiye genelindeki üye sayısı baz alınıyor.

Şu an ülkemizde hemen hemen her iş kolunda bizim yandaş sendika olmakla suçladığımız hatta suçlamada değil gerçek yandaş olduğunu her vesileyle kanıtlayan Memur Sen  ve ona bağlı eğitim kolunda faaliyet gösteren Eğitim Bir Sen bizim eğitim kolumuzda yetkili.

Hükümet ile pazarlığı onlar yürütüyor, sözleşmeyi onlar imzalıyor.  Biz imzalamıyoruz biz üye sayısı bakımından Türkiye’de 3. büyük sendikayız.  Bilim ve Eğitim emekçileri bizi üye olarak en güçlü sendika yapsa o zaman patronla nasıl ücret ve hak pazarlığı nasıl olur, görürler.

Medya 14 : Peki bu üç yıl içersinde Eğitim Sen bir çok etkinliğe imza attı ve Emek ve Demokrasi Platformuyla birlikte hareket etti, bu üç yıl içersinde etkinlik olarak veya eylemsellik olarak en çok taktir topladığınız ve sizlerin de taktir ettiği en başarılı eylemler hangisidir , bunlardan üç tanesini sayabilir misiniz?

Erkan Korkmaz: Her eylemimiz bir emeğin ürünüdür. Her biri başlı başına değerli bizim için ama üç tane sayın derseniz Soma madenlerinde yaşanan iş cinayeti protestosu, İl Milli Eğitim Müdürünün 10. yıl Marşının yasaklaması protestomuz, biz o yasağı salt 10.Yıl Marşı olarak görmedik, biz onu bundan sonraki süreçte atacakları adımların ilk habercisi olarak gördük. O gün alanda gaz yiyenlerin büyük çoğunluğu bizim emekli ve aktif üyelerimizdi. Ama protestolarımız sonucunda Müdür Cengiz böyle bir yasaklama olmadığını söylemek zorunda kaldı.

Ardından Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesinin kapatılması yerine hiç bir ihtiyaç olmamasına rağmen Hafızlık okulunun açılmaya çalışılmasını protesto ettik.

Orada bütün sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve siyasi partiler, öğrenci ve velilerle birlikte yaptığımız protesto eylemi kitlelerle bütünleşme,dayanışma adına önemliydi.

Medya 14: Sendikasız öğretmen sayısı daha çok sanırım, sendikasız olmak nasıl bir şey?

Erkan Korkmaz: Yok şuanda daha az sendikasız bilim emekçisi var. Bana göre sendikasızlık aç, açık, çıplak kalmak gibi bir şey ben hiç yaşamadım.

Ama sendikasız kalsam kendimi aç, açık ve savunmasız hissederdim. Çölde kaderine terk edilmiş gibi hissederdim Hayatım boyunca en son yaşayacağım şey onun olmasını temenni ederim.

Zehra Kulalı Gezici:  Yani üç yıl boyunca aslında bizin yönetim olarak önceliğimiz şuydu.

Bu üç yıl boyunca Türkiye tarihinin en kanlı terör olaylarını yaşadık. Suruç, Ankara, İstanbul ve memleketin her yerinde terörize edilen bir dönem yaşadık, dolayısıyla insanların sokağa çıkması ve eylemle ilgili ciddi endişeleri oldu.

Biz bu dönemde biraz insanları alana çıkma konusunda üyelerimiz de haklı tedirginliklerin ve korkuların olduğunu gördük. Toplumsal travmalar yaşadık,  Ekim Ankara katliamında bizim iki aracımız yolda idi. ı Bir yarım saatlik otobüs arızamız olmasaydı belki Bolu'da biz kitlesel bir cenaze töreni yapabilirdik.. Dolayısıyla insanların haklı korkuları oldu Ankara bizim adımıza hakikatten kalbimize koyulmuş bir bomba oldu aslında.

Bu anlamda farklı etkinlikler yapmayı ve kitap okumayı vb önemsedik. Daha çok Sendika binamız içerisinde çevreyle ilgili, sanat ile ilgili, siyaset ile ilgili farklı etkinlikler yaptık.

Bunu yaparken aslında Bolu'da olan akademisyenleri de Bolu halkıyla buluşturmak adına yaptığımız etkinliklerimizde oldu. Cumhuriyet gazetesine yapılan saldırıları ve Can Dündar’ın "Abim Deniz" adlı kitabını gerici faşist bir saldırıya maruz kalan Kırşehir Gül kitapevinden temin ederek, üyelerimize bir etkinlik sonrası dağıttık.

 

Önümüzde de bir referandum süreci var, bu süreçte tabii ki bizim Eğitim Sen olarak eylem ve etkinliklerimiz var Bolu'da geniş katılımlı bir platformumuz var

Bolu Emek ve Demokrasi Platformuyla birlikte yapacağımız LAİK CUMHURİYET VE REFERANDUM" konulu bir panelimiz var,

12 Mart Pazar günü.

Panelistlerimiz Gökhan Günaydın, Erdoğan Aydın, Deniz Yıldırım. Köroğlu Otelde referandum öncesi değişikliğe sunulan anayasa tasarısını tartışacağız.

Onun dışında daha kamuoyuna ve üyelerimize de duyurmadık siz MEDYA 14 aracılığıyla ilk defa duyuruyoruz

 8 Nisan Cumartesi günü Saat 14.00 Kültür Merkezinde Gazeteci İsmail Saymaz ile iş cinayetlerinin tartışılacağı bir etkinliğimiz olacak. 

Medya 14: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Erkan Korkmaz: Son olarak söylemek istediğim şey ise Eğitim Sen hiç bir siyasi partinin arka bahçesi değildir. Hiç bir siyasi parti ile yan yana getirilemez. Bağımsız. Sadece eğitim ve bilim emekçileri ile beraber, emek ve demokrasi mücadelesin de saf tutar

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

MUTLU BİLGE HASAN KANCA VE AKP’YE SAYDIRDI

Haberi Oku