Gündem:
Eğitim Sen YÖK nezdinde de mücadele veriyor
 Eğitim Sen Genel Merkezi’nin Yüksek Öğretim Kurumu nezdinde yaptığı başvurunun sonucunda, YÖK’ün üniversitelerde görev yapan doktor ve araştırma görevlileri ile başlatılan haksız bir uygulamadan geri döndüğü bildirildi.

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz’da konuyu AİBÜ’ deki akademisyen doktor ve araştırma görevlilerine duyurdu.

İşte o duyuru

Başvurumuz Sonuç Verdi, YÖK Hatadan Döndü!

Eğitim Sen Genel Merkezi’nin 23.09.2016 tarihli ve 1335 sayılı yazımızla Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na, 33/ a kapsamında istihdam edilen ve doktor unvanı almış araştırma görevlilerinin üniversiteleri tarafından 50/d kadrosuna geçirilmesinin hukuksuz olduğu, bu nedenle bu uygulamadan derhal vazgeçilmesi gerektiğini belirten bir başvurusu olmuştu.

Bitlis Eren ve İstanbul Üniversitesi’nde yaşanan somut örnekleri YÖK’e taşımamızın ardından Kocaeli Üniversitesi yönetimi de bu hukuksuzlukta ısrarcı olmuş ve doktor unvanı almış ÖYP’li araştırma görevlilerinin kadrosunu 50/d’ye geçirerek işlerine son vermiştir.

YÖK’e yazılan yazıda ise yaşanan bu durumu şu şekilde özetlenmiş ve hukuka uygun hareket edilmesi talep edilmiştir:

“KHK’nın ilgili 49. Maddesi, ÖYP kapsamında lisansüstü öğrenimini tamamlayan ve doktor ünvanını aldıktan sonra 33/a maddesine göre ataması yapılmış olanları kapsamamakta, bu yönde herhangi bir ifade içermemektedir. Aksi halde 2547 sayılı yasanın 33/a kapsamına göre istihdam edilen tüm araştırma görevlilerinin 50/d’ye geçirilmesi gibi bir sonuç çıkacaktır.

Nitekim, ÖYP kapsamında doktorasını tamamlayan ve 33/a kapsamında kadrosunun bulunduğu üniversitede göreve başlayan araştırma görevlilerine ÖYP bütçesi kullanım hakkı gibi ÖYP’nin sağladığı temel haklar da kullandırılmamaktadır. Bu uygulamanın gerekçesi olarak da ilgili araştırma görevlilerinin artık ÖYP’li değil, 33/a’ya göre istihdam edilen araştırma görevlileri olmalarıdır. Bu kişilerin zorunlu hizmet yükümlülükleri ise imzalamış oldukları sözleşmelerden kaynaklanmaktadır.

Hal böyleyken üniversite yönetimlerinin söz konusu hukuksuz uygulamayı sürdürmeleri, binlerce doktor unvanı almış ve 33/a kapsamında görev yapan araştırma görevlilerini ciddi hukuksuzluklarla karşı karşıya bırakacaktır. Bu uygulama kamu yararına ve statü hukukuna açıkça aykırıdır. Bu nedenle, zaten hukuksuzluğu ortada olan KHK düzenlemesinin, bir de üniversite yönetimlerince bu biçimde yürütülmesi kabul edilemezdir. Unutulmamalıdır ki idarenin her türlü eylem ve işlemi hukuka uygun olmak zorundadır.”

YÖK ise yayınladığı karar ile Sendikamızın uyarılarını dikkate almış ve doktor unvanı almış ÖYP’li araştırma görevlilerinin artık ÖYP kapsamından çıktığı sonucuna ulaşmıştır. Bu nedenle 33/a kadrosundan 50/d’ye geçirme işleminin “01.09.2016 tarihinden önce doktora eğitimlerini başarı ile tamamlamak suretiyle artık öğrenci statüsünde olmayanlar açısından uygulanamayacağı” kararını vermiştir.

Eğitim Sen olarak, YÖK’ün bu kararının haksız ve hukuksuz biçimde işten atılan üyelerimiz başta olmak üzere doktor unvanı almış ve işten atılma baskısı altında kalmış araştırma görevlilerini rahatlatan, oldukça önemli bir karar olduğunu belirtmek isteriz.  Ancak hali hazırda yaşanmış olan hukuksuzluğu hızla giderecek ve bu şekilde işten atılanların görevlerine iadelerini sağlayacak bir düzenlemenin de yapılması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Sendikamız, başta üyelerimiz olmak üzere tüm eğitim ve bilim emekçilerinin haklarını korumaktaki kararlılığından bir an olsun vazgeçmeyecektir.

Sosyal medya sendikacılığı yapanlar tarafından kazanımlarımızın hiçbir somut belgeye dayanmaksızın, sanki kendi kazanımlarıymış gibi sunulmasını da kamuoyunun takdirine bırakıyoruz!

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÖZLEM BU

Haberi Oku