Gündem:
EKONOMİK KRİZ, OHAL, SİYASALLAŞAN YARGI,FETÖ EN ÇOK HANGİ PARTİDE?
 Kadir Has Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre vatandaşların yüzde 71'i ekonomik kriz olduğunu düşünüyor. Başkanlık sistemine destek ise yüzde 43.

Her yıl gerçekleştirilen "Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması"nın 2016 sonuçlarına göre parlamenter sistemi destekleyenlerin oranı yüzde 52.7 olurken, başkanlık veya partili cumhurbaşkanlığı sistemini destekleyenlerin oranı ise 43'te kaldı.

Araştırmaya katılanların yüzde 55'i cumhurbaşkanının siyasi konularda taraf olmaması gerektiğini belirtti. Araştırma kapsamında yurttaşlara bugün seçim olsa hangi partiye oy verecekleri de soruldu. Buna göre katılımcıların yüzde 44.6'sı AKP'ye, yüzde 23'ü CHP'ye, yüzde 10.1'i MHP'ye, yüzde 5.4'ü de HDP'ye oy vereceğini belirtti. Yurttaşların yüzde 43'ü ‘partili cumhurbaşkanlığı' sistemini desteklediğini belirtti. Ancak, partili cumhurbaşkanlığına ilişkin bugün referandum yapıldığı takdirde yüzde 34.7'si ‘Evet', yüzde 39.7'si ‘Hayır' diyeceğini belirtti. Halkın yüzde 19.6'sı ise kararsız. 

YÜZDE 71 EKONOMİK KRİZ VAR DİYOR

Araştırmada ekonomik kriz tartışmaları da yer buldu. Buna göre yurttaşların yüzde 71'i ekonomik kriz olduğunu düşünürken, yüzde 21.1 bu görüşte değil. AKP seçmenlerinin yüzde 60.2'si, CHP, HDP ve MHP'li seçmenlerin de yüzde 80'den fazlası Türkiye'de ekonomik kriz yaşandığı görüşünde. 

OHAL'İN UZATILMASINI İSTEMEYENLER FAZLA

Yurttaşların yüzde 59.8'i, darbe girişiminin ardından ülkede OHAL ilan edilmesini onaylarken, yüzde 48.5'i OHAL'in uzatılmaması gerektiğini söyledi. OHAL kapsamında basına yönelik yaptırımları onaylayanların oranı yüzde 41.7, onaylamayanların oranı da yüzde 44 çıktı.

'TÜRKİYE DEMOKRATİK BİR ÜLKE' DİYENLER YÜZDE 35

Türkiye'nin demokratik bir ülke olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 35.6 olurken, demokrasinin zayıflamakta olduğunu düşünenler yüzde 28, demokratikleşmekte olduğunu düşünenler yüzde 20.4, ileri demokrasinin yerleştiğini savunanlar yüzde 8.3, demokrasinin olmadığını belirtenler ise yüzde 7.7 oldu.

YÜZDE 50: YARGI SİYASALLAŞTI

Yurttaşların yüzde 50'si yargının siyasallaştığını düşünüyor.

Yurttaşların yüzde 61.7'si ülkede siyasal kutuplaşmanın arttığı görüşüne sahipken, bu kanıya sahip olanların en çok olduğu parti ise yüzde 79.4'le CHP oldu. Kutuplaşmanın ekseninin ise laik-Müslüman olduğu belirtildi. En önemli sorun terörÜlke gündeminin en önemli sorunu yüzde 35'lik oranla ‘terör'. Onu yüzde 25.2'lik oranla "FETÖ" ile mücadele ve yüzde 10.5'lik oranla işsizlik izledi. Hükümetin en başarılı performans gösterdiği alan yüzde 45.8'lik oranla "FETÖ" ile mücadele olarak görülürken, "FETÖ" ile mücadele yöntemlerini toplumun yüzde 71.4'ü onaylıyor. Türkiye'de yeniden bir darbe girişimi olacağını düşünenlerin oranı yüzde 23, aksi görüş belirtenlerin oranıysa yüzde 57.3. 

'FETÖ'NÜN SİYASİ UZANTILARI EN ÇOK AKP'DE' 

Halk, yüzde 37.6 oranla "FETÖ"nün siyasi uzantılarının AKP'de bulunduğunu düşünüyor. Bu oranlar CHP için yüzde 23, HDP için yüzde 7.4, MHP için de yüzde 1.3 oldu. Yurttaşların yüzde 76.1'i IŞİD'in Türkiye için tehdit oluşturduğunu düşünüyor.

AB'Yİ DESTEKLEYENLERİN ORANI YÜZDE 27

Halkın AB'yi destekleme oranı geçen yıl yüzde 65.1'ken bu yıl yüzde 45.7'ye geriledi. Türkiye'nin AB'ye üye olacağını düşünenler de yüzde 38.3'ten yüzde 27'ye düştü.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÖZLEM BU

Haberi Oku