Gündem:
EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ KURULUŞUNUN 33.ÜNCÜ YILI EMEKLİ SUBAYLAR TARAFINDAN KUTLANDI.
  Atatürk Anıtına önünde yapılan çelenk koyma ve Ata’ya saygı duruşundan sonra Emekli Subaylar Derneği Bolu Şube Başkanı Mehmet Erişmiş bir basın açıklaması yaptı

Açıklama şu şekilde      

Türkiye Emekli Subaylar Derneğinin 33.üncü Kuruluş Yıldönümü nedeni ile  Dernek Günü törenine katılan Tugay Komutanlığı, İl Jandarma Komutanlığı, Askerlik Şube Başkanlığı, Emekli Astsubaylar Derneği, Muharip Gaziler Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfına; Desteklerinden dolayı Valiliğimize, Belediye Başkanlığımıza, Emniyet Müdürlüğümüze, Basınımıza teşekkür ederiz.

 

                Türkiye Emekli Subaylar Derneği 2849 sayılı  yasa ile  05 NİSAN 1984 tarihinde kurulmuş ve bu kanunla kamu yararına çalışan dernekler kapsamına alınmıştır.

                Derneğimizin amacı :

                Cumhuriyetin kazanımlarına, Ulusal Bütünlüğümüze ve Egemenliğimize, Laik, Demokratik ve Sosyal Hukuk Devleti ilkelerine, ATATÜRK İlke ve Devrimlerine, ATATÜRK ’ün Düşünce Sistemine ve Manevi Şahsiyetine içten ve dıştan yapılacak her türlü saldırı ve ihlallere karşı kamuoyunu doğru yönlendirmek için, yasal her türlü reaksiyonu göstermeyi milli bir görev  addetmek ve bu kapsamda gerekli çalışmaları ve faaliyetleri en etkin şekilde göstermek,

                Vatan, Ulus ve Bayrak sevgisini yüceltmek, çalışmalarını ATATÜRK İlke ve Devrimleri doğrultusunda yürütmektir.

                Deneğimizin Temel İlke ve Hedefleri :

                ATATÜRK İlke ve İnkılaplarının uygulayıcısı olan,

                Değiştirilemez kaydı ile Anayasamızın ilk üç maddesinde yer alan temel hükümlerini savunan,

                Gücünü yasalardan, kendi kuruluş kanunu ve tüzükle kendisine verilen görev ve sorumluluklardan alan,

                Güncel olaylarla iç içe, onları takip eden, düşünen, tartışan, değerlendiren,

                Olaylar karşısında yorum ve tepkileri beklenen,

                Toplumun tüm kesimleri ile barışık ve onları birleştirici,

                Bireylerin ve toplumun tam güvenini kazanmış,

                Aynı değerleri paylaşan  birey - grup – gerçek aydın – sivil toplum kuruluşu dernek ve platformlarla – çok yakın işbirliği içinde,

                Etkin bir  “DEMOKRATİK TOPLUM KURULUŞU”  olmaktır.

 

                Peki Derneğimizin amaçları ile Temel İlke ve Hedeflerimizde bahsettiğimiz ATATÜRK kimdir.?

                27 Kasım 1978 Tarihinde Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 152 ülkenin OYBİRLİĞİ ile yapılmış ve dünyaya dağıtılmış ATATÜRK tanımlaması, şöyledir;

                “Uluslar arası anlayış, işbirliği ve barış yolunda çaba göstermiş üstün bir kişi; olağanüstü devrimleri gerçekleştirmiş devrimci;

                Sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder;

                İnsan haklarına saygılı;

                Dünya barışının öncüsü;

              Bütün yaşamı boyunca insanlar arasında;

                Renk, din ırk ayrımı gözetmeyen eşsiz bir devlet adamı;

                Türkiye Cumhuriyeti’ nin kurucusu,

 

                Kurtuluş savaşında sadece işgallerle değil, farklı düşüncelerle de mücadele eden ATATÜRK, 1920’ de Büyük Millet Meclisini açarak “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diyen 1921 Anayasasını kabul ederek “Vicdanımda sakladığım milli sır” dediği Cumhuriyetin temellerini attı.

                1922’ de saltanatı kaldırarak, 1923’ te Cumhuriyeti ilan ederek, 1924’ te halifeliği kaldırarak egemenliği millete verdi. Böylece Cumhuriyet sayesinde halkın çocukları, ülkelerini yönetmeye başladı.

                ATATÜRK DİYOR Kİ

- “Kayıtsız şartsız tabiriyle belirtilen egemenliği millete vermek demek, bu egemenliğin bir zerresini SIFATI, İSMİ NE OLURSA OLSUN HİÇBİR MAKAMA VERMEMEK, VERDİRMEMEK  demektir.”

- “TBMM, yalnız ve yalnız milletindir.  Milletin seçtiği milletvekillerinden oluşur. Bu meclis yalnız ve yalnız milletin emrine boyun eğmek zorundadır. İsmi ve MAKAMI NE OLURSA OLSUN MİLLET BU HAKKINI BİR ŞAHSA VE MAKAMA TESLİM EDEMEZ.”

- “Şimdiye kadar milletimizin başına gelen bütün felaketler, kendi kader  ve alın yazısını BAŞKA BİRİSİNİN ELİNE TERK ETMESİNDEN kaynaklanmıştır.”

- “Vatanımızda HERHANGİ BİR ŞAHSI, istediğinizi sevebilirsiniz; kardeşiniz gibi, arkadaşınız gibi, babanız gibi, evladınız gibi, sevgiliniz gibi sevebilirsiniz. Fakat bu sevgi  sizi, milli varlığınızı bütün sevgilerinize rağmen herhangi bir şahsa herhangi bir sevdiğinize vermeye sebep olmamalıdır. Bunun aksine hareket kadar büyük hata olmaz.”

- “Esas kıymeti kendine veren ve mensup olduğu millet ve memleketi ancak şahsiyeti ile ayakta gören adamlar  milletlerin mutluluğuna hizmet etmiş sayılmazlar. Ancak kendilerinden sonrakileri düşünebilenler,  milletlerini yaşatmak ve ilerlemek imkanlarına eriştirirler. KENDİ GİDİNCE İLERLEME VE HAREKET DURUR ZANNETMEK GAFLETTİR.”

 

                Barışta ve savaşta, Karada, Denizde ve Havada  Her Zaman ve Her Yerde Milletine ve Cumhuriyetine doğruluk ve muhabbetle hizmet ve Kanunlara ve Nizamlara ve Amirlerine itaat edeceğine ve askerliğin namusunu, Türk Sancağının şanını canından  aziz bilip, icabında  Vatan, Cumhuriyet ve vazife uğrunda seve seve  hayatını feda eyleyeceğine namusu üzerine and içen “Subayların” canı pahasına Ülkemizi, Demokrasimizi, Özgürlüğümüzü ve Cumhuriyetimizi koruyacağından kimsenin şüphesi olmasın.

                ŞEREF, NAMUSUM;

DÜRÜSTLÜK KARAKETERİM;

            SEVGİ, İNSANLIĞIM;

VAZİFE, AMACIM;

VATAN, HER ŞEYİMDİR.
 

               

               

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALLERİ RAPORU AÇIKLANDI
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin Mart 2018 ifade ve basın özgürlüğü ihlalleri raporuna ilişkin...

Haberi Oku