Gündem:
GÖLKÖY SU REZERV ALANI İMARA MI AÇILIYOR?

Bolu halkının yıllardır içme su ihtiyacını karşılayan Gölköy Barajı ve koruma altındaki su havzasının imara açılması talebi ile ilgili olarak su havzası içerisinde arazi sahibi olan grupların Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ile görüşmesi kamuoyunun tepkisine neden oldu.

Bolu’nun içme suyunu sağlayan “Gölköy su havzası rezerv alanı imara mı açılmak isteniyor?” duyumları kamuoyunu endişelendirdi. Bilindiği gibi Gölköy Barajı yıllardan bu yana Bolu ilinin su ihtiyacını karşılıyor.
GÖLKÖY BARAJI, BOLU HALKI İÇİN BÜYÜK ÖNEME SAHİP
Karadere sularının devreye girmesi dahi Gölköy Barajının bu özelliğini ortadan kaldırmıyor. Hesaplamalara göre Karadere sularının devreye girmesi halinde Bolu’nun içme suyu ihtiyacının ancak 1/3 ü nü karşılayabiliyor. Dolayısı ile daha uzun yıllar Gölköy Barajında toplanan su Bolu için çok önemli. Buna göre Gölköy Barajı su havzası Orman ve Su işleri bakanlığının 29.06.2011 tarihinde çıkarmış olduğu yönetmelik vasıtası ile korunuyor.
GÖLKÖY’DE ORGANİK TARIM DIŞINDA YAPILAŞMA YASAK

Bolu ili mücavir alanı içerinde kalan Gölköy barajı yakın çevresi ve rezerv koruma alanında bu sebeplerden ötürü herhangi bir yapılaşmaya kesinlikle izin verilmiyor.Mutlak korunma alanı ve kısa, orta ve uzun mesafeli olarak üç ayrı kategoride tanımlanan su rezerv alanlarında sadece organik tarım yapılamasına izin veriliyor.Bu bağlamda Gölköy Barajı ve su rezerv kalanı da bu yönetmelik vasıtası ile koruma altında.


ARAZİ SAHİPLERİ GÖLKÖY’ÜN İMARA AÇILMASI İÇİN ÖZCAN İLE GÖRÜŞTÜ

Ancak Gölköy su havzasında iki büyük parsel sahibi olan şirket, Kooperatif ve özel kişilerin öteden beri Gölköy korunma alanlarında yapılaşma izni alabilmek için çaba gösterdikleri de biliniyor. Bunlardan biri eski sağlık bakanlarından Cengiz Gökçek ve Ülker grubunun ortak mülkiyeti olan alan, öteki ise AİBÜ eski Rektörü Yaşar Akbıyık döneminde kapatılmaya başlanılan, akademisyen ve bazı Bolulu esnafın ortak olduğu 92 bin metrekare büyüklüğünde olan parsel.


TANJU ÖZCAN, GÖLKÖY’ÜN ‘İMARA AÇILMASINA’ SICAK BAKTI!

Bu iki grup geçmiş yerel yönetimler döneminde de bu parsellerin imara açılması için çaba göstermiş ve istekleri kesin bir dille ret edilmişti.Bu gruplardan 92 bin metrekare büyüklüğünde ki parsel sahiplerinden bir heyetin Bolu Belediye başkanı Tanju Özcan’ı ziyaret ederek bölgede imar izni alabilmek için tekrar müracaatta bulunduğu öğrenildi.


KOLEKTÖR HATTI KURULACAK!

Yapılan ön görüşmede Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın talepleri dikkate aldığı ve konuya olumlu yaklaştığı da duyumları da alındı. Hatta Tanju Özcan’ın yapılaşma izninden sonra bölgeye kolektör hattı kurarak konunun bypass yöntemi ile çözülebileceğini ileri sürdüğü de iddia edildi.Gölköy su rezerv alanında barajda toplanan su sadece yağmur suları ile toplanmıyor, barajı besleyen dereler ve yer altı suları da var.
 

ÖZCAN’IN İMAR TALEBİNE SICAK BAKMASI VATANDAŞI TEDİRGİN ETTİ

Gölköy’ün imara açılması halinde gerek barajı besleyen derelerin ve yeraltı sularının da kirleneceği çok açık.Bu çok önemli sakıncalarına rağmen Gölköy havzasının imara açılması talebinin Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın önüne gelmesi ve ilk görüşmenin olumlu bir havada geçmiş olması Bolu halkını endişelendirecek boyutta. Konunu hassasiyetine binaen belediye başkanının kamuoyuna bu konuda derhal bir açıklama yapması gerekiyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
YAŞAR AKBİYİK 5 ay önce

gölköy rezerv alanında bazı öğretim üyelerinin aldığı arazi ile bir ilgim de yok, hissem de yoktur 2011 de rektör de ben değilim saygılar.

Misafir Avatar
aibülü 5 ay önce @YAŞAR AKBİYİK

haberde sizin döneminizde alındığı yazmıyor. sizin döneminizde o alanın kapatılmaya başlandığı yazıyor. sonraki süreçlerde de bazı şirketler, bolulu esnaf ve akademisyenelr tarafından o alanların satın alınıp imara açılması için uğraşıldığı yazıyor.

-Beğenmedim(0)
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

DİYANET İŞLERİ HER YERDE!
Her konuda söyleyecek sözü olan Diyanet, her gün yeni bir karara imza atıyor. Erbaş sosyal medyadan üniversitelerde,...

Haberi Oku