Gündem:
GURBETTEKİ BOLULULARDAN MESAJ VAR
 İzmir Bolulular Derneği adına Başkan Dost Benli bir açıklama yaparak Bolu Belediye Başkanı ve belediye meclis üyelerinin kiracı oldukları Gölcük Tabiat Parkını bir şahsa kiralamasına tepki gösterdi.

Dost Benli açıklamasında doğal mirası beton yığınına dönüştüren talan düzenini şehirleri ve tabiattaki can alıcı güzellikleri betonlaşmasına izin verilmemesi gerektiğini ifade etti.

 

İşte İzmir Bolulular Derneğinin basın açıklaması

 

UYAN BOLU!

 

 Bolu, ayrıcalıklı doğası ile tabiatın kalbinde bir mücevher gibi yer almaktadır. Bu doğal miras yüzyıllardır süre gelen doyumsuz güzelliğin devamı, insanoğlunun doymak bilmez rant ve para hırsı yüzünden ciddi tehdit altındadır.
 Dört yanı saran betonlaşma, tarım arazilerinin bir bir yok olmaya başlayıp, şehrin kat karşılığı beton yığınlarına dönüşmesi ile devam eden talan düzeni, doğayı, para ve rant olarak görmekte, Doların yeşilini Doğanın yeşiline tercih etmektedir. Elbette turizmin gelişmesi, uygun konaklama/otel imkanlarının yaratılması çok önemlidir; fakat “tabiatın kalbinde” otel yaparak turist çekmeye çalışmak vizyonsuz insanların işidir.
Gölcük’te yapılanlar Bolulular ve Bolu’ya hasret yaşayan biz gurbetteki Bolulular olarak içimizi acıtmaktadır. Gölcük’ün büyülü güzelliği ile şehrin silüetinin bir parçası ve en önemli kartpostallık görüntüsü ile adeta Bolunun markası/logosu durumundadır. Gölcük gidildiğinde de, memleket hasreti çekerken de bir huzur ifadesidir. Hakikaten GOOGLE a “HUZUR” yazdığınızda karşınıza GÖLCÜK’ün fotoğrafı çıkmaktadır. Sadece bu bile turizm tanıtımı açısından para ile pulla ölçülemeyecek kadar önemli, değerli ve etkilidir.
Gölcükte ihaleye gösterilen tepki, doğal yapının yapılaşmaya, ranta açılmasına Bolu Kamuoyunun sessiz kalmaması çok önemli ve sevindiricidir; ancak önemli olan başta Bolu Barosu’nun yaktığı ateşle, özellikle sivil toplum örgütlerinin kamuoyunu aydınlatıp hukuki alanda da çevre mücadelesini sürdürmeleri şarttır.

Gölcük meselesi sadece bugün ortaya çıkmış bir mesele değildir. Uzun süredir Bolu Ormanlarının sahiplendirilmesi ile ilgili çalışma yürütülmektedir.
Bir Çok kimse bilmez ama Bolu’nun Ormanları için kader anı 22.08.2015 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 2015/8011 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı “Bolu Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” olarak ilan dilmesi ile başlar. Kararla sessiz sedasız, kamuoyuna bilgilendirme dahi yapılmadan Köroğlu Dağları İmara Açılmıştır. Yoğun Türkiye gündemi arasında Bolu için hayati derecede önemli bir konuda gözler kapanmış, sessiz kalınmıştır. Bolunun en önemli gündemi olması gereken bu karar, kamuoyu tarafından tartışılmamış, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, yerel medya tarafından görmezlikten gelinmiş ve hızlı ülke gündeminin arasında maalesef kaybolup gitmiştir.
 Karar uyarınca Cumhuriyet Tarihinde eşine az rastlanır bir büyüklükteki Orman Alanı (51.450 hektar) Turizm İmarına açılmıştır.

Karar sonrası ilgi gösteren birkaç yerel gazete haberleri ve küçük çaplı imza kampanyaları dışında herhangi bir adım atılmamıştır.
 2015 yılında İzmir Bolulular Derneği ve şahsım Dost BENLİ davacı olarak Bakanlar Kurulu Kararının İptali için Danıştay’a dava açtık. Atalarımızın emaneti, gelecek kuşakların teminatı, yüzyılların getirdiği doğal mirasımız olan ve adını haksızlığa boyun eğmeyen kahraman, yiğit Köroğlu’ndan alan dağlarımız ve ormanlarımızla ilgili sessiz kalamazdık. İzmir’de yaşayan ve memleketimiz, Güzel Bolumuzla bağlarını hiçbir zaman koparmamış olan memleket sevdalıları, Köroğlu torunları olarak bu sessizliğin bozulmasını istedik Yürütmenin Durdurulması Talebi ile DANIŞTAY nezdinde açılan davamız Danıştay 14. Daire 2015/10005E. sayılı dosyası ile görülmektedir. Bolu’da hiçbir kişi, stk, kuruluşun dava açmaması ise düşündürücü ve üzücüdür.
 Güzel Bolumuzun, Yeşil Bolumuzun korunması zarar görmemesi için elimizden gelen hukuki mücadeleyi gösteriyoruz ve göstermeye devam edeceğiz; ancak meselenin çok büyük bir rant, aslında bir şehrin kaderi! olduğunu unutmamak ve çok planlı bir doğa saldırısı ile karşı karşısında Gölcük örneğinde olduğu gibi kamuoyunun bilinçli, duyarlı ve aktif dayanışma içinde olmasını temenni ediyoruz.

Bolu Beylerine inat; hepimiz KÖROĞLUYUZ!
                                         

İZMİR BOLULULAR DERNEĞİ 
       Başkan Dost BENLİ

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner123
banner122

BU HABERİ HAVUZ BASININDA BULAMAZSINIZ!

Haberi Oku