Gündem:
HACI BAYRAM VELİ 'HAYIR' DİYOR
 #Hayır diyenleri terörist ilan eden zihniyetin kindarlık salyaları camilere sıçratıldı.

İmamın biri “#hayır diyenler kafirdir” derken, bir başka imam camide bulunan cemaati RTE’in mitingine gitmeye zorluyor. İslam dininde zorlama yoktur. İslam dininin, cami ve namazın, birilerinin kindar siyasetine alenen malzeme yapılmasından derhal vazgeçilmelidir.

İslam’ın sözcük anlamı Barış’tır. Bir diğer anlamı Allaha teslim olmaktır.

Cami cemaatini ‘evet’ ci ve ‘hayır’cı olarak ayrıştırmak yerine, barışa, birliğe ve beraberliğe davet etmesi gereken bu kindar imamlar kime teslim olmuştur? Müslüman, Allaha teslim olmuş kişidir. Kişiye teslimiyet Allaha şirk koşmaktır. Allah’ın evi olan cami, barışın ve Allaha teslim olmanın mekanıdır. Cami, esrarkeş ve haşhaşi İngiliz tarikatçı yobazlığının kindar siyasetineasla alet edilemez.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün “YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ” sözü İSLAM TANIMININ ve TÜRK İSLAMININ en özlü göstergesidir.

Kurtuluş savaşında, İngiliz kölesi olan şeyhülislamın fetvalarına veişgalci düşmana karşı, Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi ve Kahramanmaraşlı Sütçü İmamın halkı birlik olmaya ve ayaklanmaya davet etmeleri, din görevlilerinin ne yapması gerektiğini ve önemini gösteren tarihimizin en önemli örnekleridir.

Hacı anamın, hacı babamın İslam inancı ile hiçbir ilişkisi olmayan ve bu dönemde azgınlaşan esrarkeş ve haşhaşi İngiliz tarikatçı yobazlığını, katı bir dini eğitim aldığım için çok çok iyi tanıyorum. Günümüzün tarikat örgütlenmelerini“ Din kisveli, takva taklacısı, her ne yaparsa Allah için yapar görünümlü, en gerici ekonomik çıkar çetesi” olarak tanımlarım. “Milletin a…sına koyacağız” diyenler, esrarkeş ve haşhaşi İngiliz tarikatçı yobazlığınınekonomik çıkar çeteleridir.

Anıları önünde saygı ile eğilerek andığım Türkiye’de ilk Sanat Felsefesi kitabının yazarı Prof. Dr. İhsan Turgut hocam, Eğitimde Kaos adlı kitabında “Biz İslam’ı İngilizlerden öğreniyoruz” der. Esresi ve ösresi olmayanKureyş Aşiret diliyle yazılan ve geçmişi Hz. Osman dönemine kadar uzananyüzlerce elyazması orjinal Kuran-ı Kerimleri, karma resim sergimin olduğu Dublin’de gördüğüm zaman Prof. Dr. İhsan Turgut hocamın çok haklı olduğunu somut olarak kavradım.

İngilizlerin, İslam literatürünün orijinal metinlerine sahip ve egemen olduklarına ve Osmanlı’ya karşı Arapları ayaklandırmak için Vahhabi ve Ahmedi tarikatlarını kurmalarına vurgu yaparak “ByeBye Türkçe” kitabında özenle dikkat çeken Türk bilim insanı Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu’nu da burada saygıyla anıyorum.   Bugün İngiliz İslam’ı tarikatçı yobazlığının ürettiği, altı yaşında kız çocuğu ile evlenmek, annesinin dizinin üstünü görünce tahrik olmak gibi rezil söylemlerde bulunanları, önüne geleni azarlayan, ona buna laf yetiştirenlerin, niçin laf yetiştirip azarlamadıklarını ve susarak ödüllendirdiklerini, özellikle benim yaptığım tarikat tanımım üzerinden sorgulamak gerekir.

Esrarkeş ve haşhaşi İngiliz tarikatçı yobazlığının, sapkınlığı, ayrıştırmayı, kindarlığı temel aldığını,IŞİD’in, FETÖ’nün, kendini ve dinini bilmez cahil imamlarınyaptıklarıyla somutlaştığını görüyoruz. Oysa,Türk İslamında insanları ayrıştırmaya ve kindarlığa yer yoktur.

Türk İslamı,sevgiyi temel alarak adım atar ve ulaşmak istediği en yüksek hedefi yine sevgidir.

Ahmet Yesevi, Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş-i Veli, Hacı Bayram Veli, Şeyh Bedrettin ve daha niceleri “HERŞEYİ İNSANDA SEVİN”  öğretisini bize miras bırakmışlardır.

Yunus Emre “…Gelin tanış olalım/ İşi kolay kılalım/ Sevelim sevilelim/ Dünya kimseye kalmaz…” der.

Yunus Emre’yi ve Hacı Bektaş-i Veli’yi kendisine örnek alan Hacı Bayram Veli Türkçe yazarak ve yaptığı her işi Türkçe yaparak Türk kimliğine ve kültürüne sahip çıkmış bir Türk milliyetçisidir.

Dünyanın ilk laik lideri Fatih Sultan Mehmet’tir.

Hıristiyan olan annesinin ibadetini rahatça yapabilmesi için Aya İrini Kilisesini Topkapı Sarayının surları içine dahil etmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in bu tavrının oluşmasında hocası Akşemsettin’in katkısı yadsınamaz. Akşemsettin’in hocası Hacı Bayram Veli olmasını da burada özenle vurgulayalım.

Osmanlı, Fatih Sultan Mehmet’ten sonra Müslüman Roma’ya dönüşmeseydi, Türkçe yazan ve yaptığı her işi Türkçe yapan Hacı Bayram Velilerin izinden gidilseydi biz şu anda Türkçe ezan okuyup, Türkçe ibadet ediyor olacaktık.Türkçe ezan ve Türkçe ibadet gerçeğinin tarihsel geçmişini GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK görmüş ve hiç tereddüt etmeden uygulamaya koymuştur.

Hacı Bayram Veli, toplumsal yapı tahlilini ZENGİN- FAKİR çelişkisi(Karl Marks’ın SERMAYE-EMEKantagonist çatışması gibi) üzerine kurmuştur. Bu yaman çelişkiyi ortadan kaldırmak için Ankara’da kurduğu dergahında“imece usulüyle birlikte üretim, birlikte eşit tüketim”uygulamasıyla Anadolu’da ilk sosyalist toplumsal sistemini hayata geçirmiştir.

Hayatı boyunca hakikati sorgulamış,haksızlıkla mücadele etmiş, barışın ve sevginin savunucusu olmuştur.

Esrarkeş ve haşhaşi İngiliz tarikatçı yobazlarına, sapkınlığı, ayrıştırmayı, kindarlığı temel alanlara,dindar ve kindar gençlik yetiştirme amacında olanlara, camiden kindarlık kusan imamlara Hacı Bayram Veli şöyle sesleniyor:

“Kin, gerçekleri gören gözleri bile kör eder”

“Padişah huzurunda dahi olsanız, hakikati söylemekten korkmayınız”

Bugün yaşadığımız hakikatler karşısında Hacı Bayram Veli #HAYIR dememiz gerektiğini bize ısrarla salık veriyor.

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

MUTLU BİLGE HASAN KANCA VE AKP’YE SAYDIRDI

Haberi Oku