Gündem:
HAYIR
 “Neden Hayır” başlığı ile röportaj yaptığımız üçüncü isim Nizamettin Yıldırım.

Nizamettin Yıldırım istatistikçi, AİBÜ Meslek Yüksek Okulunda öğretim görevlisi, ilk gençlik yıllarından beri kendisini ülkücülere yakın hisseden bir isim, bunun yanı sıra, ALP Araştırma şirketinin de ortağı. Önümüzdeki günlerde Bolu’da kapsamlı bir anket çalışması yapacağını duyuran Nizamettin Yıldırım ile referandum öncesi MHP’yi konuştuk.

 Nizamettin Yıldırım

Sayın Bahçeliye kapalı bir zarf geldiğini ve bir hafta sonra da karşı olduğu başkanlık sistemini savunduğunu söylüyorlar.

Yakında ayrıntılar ortaya çıkar. Bizim bilmediğimiz kapalı kapılar ardında pek çok şey oluyor.

 Medya14: MHP Bolu’da son iki seçimde çok farklı iki sonuç aldı.

7 Haziran 2015 29 bin 635 % 16.09

1 Kasım   2015  20 bin 352 % 10.88

Bu iki seçim arasında yalnızca 5 ay var. 5 ayda MHP’de bu kadar oy kaybının sebebi nedir?

Bunun çok farlı sebepleri olabilir. Tabi kesinlikle şunlar denemez ancak kuvvetle muhtemel sebepleri ben şöyle sıralayabilirim. Bir parantez açarak söyleyeyim şirket olarak MHP ile çalıştık ve bu düşüşü o zamanlar seçimden önce tespit ettik. Ancak bizim tahminimizden fazla düşüş oldu. Bir ikinci tespitimiz de HDP seçmeninin davranışıydı. Bu seçmenler kendilerini gizlemeye çalışıyordu. Şöyle ki, 7 Haziranda HDP ye oy verdiğini açıklayan pek çok seçmen 1 Kasımda BBP ye oy vereceğini beyan ediyordu. Ben bunların kendisini gizlemeye çalıştıklarını düşünüyorum.

MHP ye gelince, Tabi en büyük faktör Sayın Genel Başkanın uzlaşmaz görünen imajından kaynakladı. Aslında öyle olmadığı halde… Amacını iyi anlatamadı. Bir ikincisi aynı adaylarla yola devam edildi. Adaylar maddi manevi yorgun yıpranmış, yeterli çalışa da yapılamayınca bu sonuç ortay çıktı.

 

Medya14:Bahçeli birden bire hiç gündemde yokken neden başkanlık meselesini ortaya atmış, Erdoğan’a destek vermiş ve ülkeyi referandum çıkmazına taşımıştır?

Bir defa anayasa değişikliği Sayın Bahçeli’nin ürünü değil, sadece kamuoyuna duyurusudur. Geçtiğimiz günlerde Sayın Başbakan bu konuda bir açıklama yaptı uzun zamandır anayasa değişikliği üzerinde parti olarak çalıştıklarını ve bunu Bahçeliyle görüşerek mutabakata varıldığı şeklinde bir açıklamasını hatırlıyorum. Bundan da anlaşılıyor ki değişiklik hazırlanmış, MHP nin diğer yönetim kademesinin haberi bile olmadan anlaşma yapılmış ve bu teklif Bahçelinin teklifi gibi kamuoyuna sunulduğunu düşünüyorum.

Tabi burada açıklanamayan çok şey var. Hatırlarsınız MHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Atila Kaya bu sebepten yardımcılıktan istifa etti. Değişiklik hakkında partinin hiçbir kademesinde tartışılmadığını ve bilgilerinin olmadığını beyan etti. Dolayısıyla bu tasarruf tamamen Bahçelinin...

Son birkaç gündür de bir sarı zarf meselesi var. Sarı zarf devlet memurları arasında espri konusudur. Sarı zarfta genellikle soruşturmalar, kişiye özel gizli tebligatlar ve cezalar gelir. Sayın Bahçeliye kapalı bir zarf geldiğini ve bir hafta sonra da karşı olduğu başkanlık sistemini savunduğunu söylüyorlar.

Yakında ayrıntılar ortaya çıkar. Bizim bilmediğimiz kapalı kapılar ardında pek çok şey oluyor.

Medya14  Bu kez MHP tabanı ne der, MHP tabanından yüzde kaç “hayır “ çıkacağını düşünüyorsunuz?

Herkesin çevresi ve arkadaş grubu kendi siyasi fikir ve ideolojiye sahip kişilerden oluşur. Ben de yetmişli yıllardan beri Ülkücü görüşe sahibim. Dolayısıyla arkadaş grubumun büyük bir kısmı buna sosyal medya da dâhil Ülkücüler den oluşuyor. Bu açıklamadan sonra samimi olarak söylüyorum, benim arkadaşlarımın arasında MHP yönetimlerinde yer almış 8-10 kişi dışında evet oyu verecek kimse yok. Bu 8-10 kişi de evetin gerekçelerini açıklayamıyor, LİDER DOKTİRİN TEŞKİLAT ezberini tekrarlayıp konuyu kapatıyor. MHP seçmeni değil ama Ülkücü olanların ezici bir çoğunluğu hayır oyu verecek. Bunda genel merkezin değişim isteyenlere takındığı tavır ve teşkilat kapatmaları, ihraçlar gibi parti içi antidemokratik uygulamaların çok büyük etkisi var. Öyle tahmin ediyorum ki %95 leri geçer.

 Medya 14:Neden hayır diyorsunuz.

Birincisi anayasalar parti parti yapılmaz. Böylesine yönetim şeklinin değişeceği bir değişiklik % 50 ler 60 larla kabul edilirse uzun vadede birçok aksaklık çıkacaktır. Diyelim ki % 55 le kabul edildi. %45 i ne yapacağız? Siyasi parti seçimleri olsa millet kararı dersin nasıl olsa 4 yıl sonraki seçimde alaşağı ederiz dersin. Ama bu anayasa değişikliği büyük oranda toplumsal mutabakat gerekli… Beğenmediğiniz 12 Eylül anayasasının kabul oyu %92. Halkın ezici çoğunluğu kabul etmiş.

Diğer taraftan HSK, Rektörler, Danıştay, Anayasa mahkemesinin üyeleri ya Cumhurbaşkanı tarafından doğrudan, ya da fiilen başkanı olduğu partinin çoğunlukta olduğu parlamentodan atanıyor. Bakın şu anda Türkiye’nin başında FETÖ adı verilen büyük bir bela var. Deşildikçe çıkıyor. Asker, polis, savcı, devletin her kademesindeki memurlar hala temizlenemedi. Anayasa değişikliğinden sonra devlet içinde buna benzer yapılanmayı nasıl önleyeceksiniz?

Ülkenin gelecek 10-20 yılını düşünmeyin. Bakın ben Facebook ta bir slogan paylaştım, “Ülkenin 20 yıllık geleceğini düşünüyorsan evet de, 100 yıllık geleceğini düşünüyorsan hayır de, karar senin” dedim. AKP liler bu olaya Tayyip Erdoğan penceresinden bakıyor, ondan sonrası? Muamma.

Bir başka gerekçem bu değişiklik tam da Türk tipi diyeceğimiz bir başkanlık sistemi olacak. Yine facebook a paylaştığım sloganla söyleyeyim, “getirin ABD nin başkanlık sistemini evet demezsem namerdim” dedim. ABD de Trump’ın kararnamesi mahkeme reddetti, acaba Türk tipi başkanlıkta mahkemeler böyle karar verebilir mi, verirse akıbetleri ne olur diye düşünüyorum.

Sözü 16 Nisanda Millet söyleyecek. Ama cumartesi günü Meral Akşener’in konuşma yapacağı otelin elektrikleri kesildi. Hayırcılarda bu referandumun adil olmayacağına dair bir kanaat var. Bu tür uygulamalar bu kanaati güçlendiriyor. Bu uygulamalar devam ederse tıpkı 1947 deki açık oy gizli tasnif seçimleri gibi demokrasi tarihine kara leke olarak geçecektir. Sonuçları ise çok daha tartışmalı olur. Aklıselim yetki sahibi kişiler bu sürece müdahale etmeli referandumu demokratik kurallar içinde geçmesi için uygun ortamı sağlamalıdırlar.

Millet en doğru kararı verecektir.

 

Anahtar Kelimeler
BoluMHPHayırReferandum
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner115

GÖLCÜK’TEN ELİNİ ÇEK!
CHP Merkez İlçe Örgütü ve demokratik kuruluşlar Baroevi’nde Gölcük Tabiat Parkı için toplandı.

Haberi Oku