Gündem:
HAYIRLISI OLMADI

Halk oylaması öncesinde yazdığım üç köşe yazısının başlıkları 
 ‘’Hadi Hayırlısı’’,  ‘’Hayırlısı olsun’’,  ‘’ Hayırlı Olsun, Hayır Olsun’’ şeklindeydi                                                                  
16.Nisan.2017 tarihinde %85’lerde bir katılım ile anayasa değişikliği için yapılan halk oylamasında açıklanan kesin olmayan sonuçlara göre;

Seçmenlerin %51.2’sinin ‘’EVET’’, %48.8’inin ‘’HAYIR’’ dediği sonucu açıklanmıştır. Farklı özellikleri bulunan birkaç vilayetimizi göz ardı edersek, kentsel alanların ‘’HAYIR’’, kırsal alanların ise ‘’EVET’’ dediği gözlenmektedir. ‘’HAYIR’’ çok çıkan iller ülkemiz ekonomisinin %90’ını oluştururken, yine bu illerdeki kitap satışı, ülkemizde satılan kitap sayısının %85’inin üzerindedir. Ankara, İstanbul, İzmir, Çanakkale, Antalya, Mersin, Adana, Diyarbakır, Van gibi vilayetlerde ‘’HAYIR’’ fazla çıkarken, Konya, Bursa, Kocaeli, Samsun, Trabzon, Erzurum, Malatya, Urfa ve Gaziantep gibi illerde ‘’EVET’’ fazla çıkmıştır.                                             

Bu yazının kaleme alındığı 20.04.2017 tarihinde;

‘’EVET’’ i savunanlar anayasa değişikliği için yapılan bu halk oylamasında farkın az olmasının önemli olmadığını sonuçta kazandıklarını savunmaktadırlar. Halk oylamasını futbol maçına benzeterek, sonuç bir gol fark ile de olsa kazanılmıştır demektedirler. Bu fark dillendirildiği gibi 1 milyon 300 bin de değildir. Bu sayı %51.2 ile %48.8 oranının arasındaki fark olan %1.4 oranındaki oyun sayısıdır. Oysa; sonucu değiştirecek olan oy sayısı bu sayının yarısından bir fazlasıdır. Yani, 1 milyon 300 bin oyun içinden, yarısı olan 650 bin oo1 ‘’HAYIR’’ oyunun alınabilmesidir. İptal oylarının 849 bin 447 olması da evet ile hayır arasındaki farkın çok hassas ve değişebilir bir azlıkta olduğunu göstermektedir. 

Ülkemizin yönetim şeklini tümden değiştiren anayasa değişikliğinin halkımızın yarısı tarafından kabul görmemesinin yaratacağı toplumsal sıkıntı göz ardı edilmemelidir. Enseye basa basa kabul ettirmeye çalışmanın bir işe yaramayacağı bilinmelidir…

Bu halk oylamasının sonucunun ‘’Atı alan Üsküdar’ı geçti’’ olarak değerlendirilmesi faydalı bir ifade değildir. Gerilimi düşüren söylemler yapılmasını isteyenlere itibar edilmelidir. Bu referandumun halkımızın düşman kardeşler gibi ikiye bölünmesi tehlikesini söyleyenlere aldırılmadığı gibi, olması muhtemel çetin çatışmalara neden olacağını söyleyenlere baştan kulak tıkanmamalıdır. ‘’Geçti Bor’un pazarı, sür eşeğini Niğde’ye’’ söylemleri ise kesinlikle huzura hizmet etmez…

 

‘’HAYIR’’ ı savunanlar ise açıklanan sonucu kabul etmemektedirler. Devlet gücünün haksız ve hukuksuz bir şekilde tek yanlı kullanıldığını belirtmektedirler. Cumhurbaşkanı  da dahil olmak üzere, tarafsız olması gereken , yasama, yürütme ve yargı gücünün kurallara uymadığını, taraf olduğunu dile getirmekteler. İktidarın kamu yönetimlerinde olağanüstü harcamalar ile yazılı ve görsel basın ve anket şirketlerine hukuki ve ekonomik kazanımlar sağlamak suretiyle ‘’EVET ‘’ lehine haksızlıklar yapıldığını söylemektedirler. Devlet imkanlarının ‘’HAYIR’’ diyenlere kapatılırken, iktidarın devlet imkanları ile yapılan abartılı açılış törenleri ve organizasyonlar ile haksızlık yapıldığı vurgulanmaktadır. Oy devşirebilmek adına, iç ve dış politikada ulusal kayıplara neden olması düşünülmeden, her türlü yolun denendiği, suni gerilim ve kavga alanları oluşturulduğu dile getirilmektedir. Muhalefet tarafından sürecin YSK tarafından iyi yönetilmediği, zarfların mühürlenmemesi ve mühürsüz zarflara rağmen oyların geçerli sayılmasının hukuk ihlali olduğu belirtilmekte ve halkın bu durumda direnme hakkı doğduğundan söz edilmektedir.

Sonuçta; analizini yukarda yapmaya çalıştığım bu halk oylamasını yurttaşlarımızın %50’si kabul etmemektedir. Bu gün itibarıyla YSK, CHP’nin halk oylamasının iptali istemine bir aleyhte oy ile ret kararı vermiştir. ‘’AGİT’’ ‘in halk oylamasının demokratik standartlara uymadığını ifade eden raporu ile beraber, durumun uluslararası boyutlarda savunulabilme sorunu da oluşmuştur. Halkın ‘’EVET’’ sonucunun uygulamaya geçmesine direnci olacağı gözlemlenmektedir.

Kuşkusuz, bu halk oylamasını siyasal ikbal umarak gündeme getiren güç odakları uzun erimde kaybedeceklerdir. Ulusumuzun büyüme ve yükselme enerjisini boşa harcayanlar siyasetten zarar edeceklerdir. Tek parti özleminde olanlar, güç sadece bende olsun diyenler, Ulusumuzun harcının, ülkemizin bekasının, parlamenter demokratik sistemde olduğunu er geç anlayacaklardır.

Oluşan bu sosyal koşullar, geçerli siyasetleri pekiştirecek ve siyasal önderlerini çıkaracaktır…

Bu gün için edilebilecek son söz; bu işler oldu da bitti Maşallah ile olmaz. Bana göre, halk oylamasının gündeme getirilmesi de, hazırlanması da, uygulanış şeklide, sonucu da ‘’Hayırlı Olmadı’’.

 

 

 

Anahtar Kelimeler
HayırAkpşaibeReferandum
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Meral Akşener Bolululara mesaj gönderdi
AKŞENER BOLU'YA GELİYOR

Haberi Oku