Gündem:
HEPİMİZ KÖROĞLU'YUZ!
 Siyasi iktidar, MÜSİAD Müstakil ‘Müslüman’ işadamları derneği ile işbirliği yaparak Bolu Köroğlu Dağlarında Karacasu Termal ile Kartalkaya Kayak Merkezi arasında kalan 51 bin 450 hektarlık inanılmaz büyüklükteki alanı imara açtı.

MÜSİAD’cı işadamları Bolu’ya gelerek bürokrat ve Bolulu Müsiad’çılar ile bölgede etüt yaptı ve “1 Katrilyonluk" yatırım yapacaklarını iddia ettiler.

Bu Bolulular ve Bolu dışındaki hemşehrilerimiz arasında büyük tepki yarattı. Bolu’da sendikalar, demokratik kitle örgütleri, çevre örgütleri aksiyon alarak toplantılar yapmaya başladı.

Bu noktada bir duyarlı oluşum daha, özellikle sarayın “kaçak” olduğuna dair mücadelesi ile bilinen Ankara Mimarlar Odası yürütmenin durdurulması istemi ile Danıştay’a dava açtı.

Yine İzmir Bolulular Derneği’de Danıştay’a aynı istem ile dava açtı.

Bu bağlamda şunu dile getirmekte fayda var. İzmir dışında Ankara ve İstanbul’da da Boluluların dernekleri var, Ankara’daki yüksek bürokratların adı konulmamış bir birlikteliği var. Bu dernek ve bürokratlar Bolulu AKP’li siyasilerle sık sık bir araya geliyor. Suya tirit reklam kokan toplantılar yapıyor, bol yemeli içmeli şölenlerde kameralara poz veriyorlar. Hatta daha komiği bu derneklerden İstanbul’da olanı “geleneksel kaz partisi” düzenliyor, kuran tilaveti dinliyor, Bolu’nun geleceği konusunda ileri geri laf ediyorlar. Bu dernekler artık AKP’nin propagandasının hâkim olduğu yapılar haline dönüşmüş durumda. İşte Bolu’dan daha uzakta yurdumuzun bir başka cennet köşesinde yaşayan İzmir’de yaşayan Bolulular ise Bolu’nun coğrafyasını adeta talan edecek olan AKP’nin dağlarımızı imara açma planından rahatsız oluyor, geceleri uykuları kaçıyor, toplantı üstüne toplantı yapıyor ve Danıştay’a dava açıyor.

İzmir Bolulular Derneği Başkanı Avukat Dost Benli ve değerli yöneticilerine bu hassasiyetlerinden ötürü teşekkür bir borçtur. Yine bu noktadan hareketle Bolu Barosunun 3. Bir dava açmaktansa mevcut davalara müdahil olarak katıldığını belirtmekte fayda var.

Bu bağlamda Ankara Mimarlar Odası ve İzmir Bolulular Derneği’nin Danıştay’da farklı dairelerde konu hakkında açtıkları davalar devam ediyor. şimdilik sonuç olarak Ankara Mimarlar Odası’nın açmış olduğu davada “bilirkişi” heyeti bölgede incelemeler yaptı ve Müsiad’cı çevrenin planlarını bozdu. Bilirkişi bölgeyi 4’e ayırdı ve özellikle ikisinde endemik yaşamın tahrip olacağını tespit ederek yapılaşmaya izin verilmemesini istedi. Bu raporun Müsiad’cıları hayal kırıklığına uğrattığı bir gerçek.

Ancak hukuki sürecin daha henüz başındayız. Netice de bu bilirkişi raporuna ilgili bakanlığın itiraz edeceği açık. Ülkede yaşanan kaotik ortam yasama, yürütme ve yargının tek kişinin elinde toplanması halinde tercihlerinde bilime göre değil, tek kişinin tercihine göre şekilleneceği biliniyor. Bu bir örnek, demokrasinin ve dikta rejiminin arasındaki farkı gösteren somut bir örnek.

Yine bu cümleden olarak demokratik kitle, çevre örgütlerinin ve sendikaların yüreği Bolu’dan yana atanların, yaylasını kaybetmek tehlikesi ile karşı karşıya olan köylülerin, muhtarların bu konuda teyakkuzda olması şart.

İzmir Bolulular Derneği Danıştay’ın bilirkişi raporu üzerine bir açıklama yaptı.

İşte o açıklama

BİLGİLENDİRME

                                                                          10.01.2017

Bilindiği gibi 22.08.2015 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 2015/8011 sayılı Bakanlar Kurulunca “Bolu Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” olarak değiştirilmesi ve Sınırlarının Yeniden Tespitine dair karar alınmıştır.

Karar uyarınca Cumhuriyet Tarihinde eşine az rastlanır bir büyüklükteki Orman Alanı (51.450 hektar) Turizm İmarına açılmıştır.

Bir şehrin kaderinin,  tarihin, geleciğinin İzmir Bolulular Derneği ve Şahsı Adına Dost BENLİ ve Ankara Mimarlar Odasının Danıştay da açmış olduğu YÜRÜTMENİN DURDURULMASI talepli iptal davalarında olduğunu söylemek mümkündür.

İki dava ayrı açılmış birlikte yürütülmekte olup, dosyada alınan bilirkişi raporu ile imar değişikliğinin çevreye ve bolumuza yaratacağı olumsuzluklar konusundaki haklılığımız tespit edilmiştir.

Atalarımızın emaneti, gelecek kuşakların teminatı, yüzyılların getirdiği doğal mirasımız olan ve adını haksızlığa boyun eğmeyen kahraman, yiğit Köroğlu’ndan alan dağlarımız ve ormanlarımızı korumaktan başka bir düşüncemiz yoktur.

Danıştay tarafından “Yürütmenin Durdurulması” talebimizin bir an önce değerlendirilmesini ve davanın tüm Boluluların ve Çevre konusunda duyarlılığı bulunan yurttaşlarımızın lehine sonuçlandırılmasını umutla bekliyoruz.

Davamız idari işlemin açıkça hukuka aykırı olduğu üzerine kuruludur. Karar Eko sistem ve Biyolojik çeşitlilik açısından büyük riskler içermektedir. Başta Anayasamız 4. 169. ve 170 . maddelerine açıkça aykırı dır. Uluslararası Çevre Sözleşmelerine aykırıdır.

(Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesine

Biyogüvenlik Kartegena Protokolüne açıkça aykırıdır.)

Yaylacılık Geleneği tehdit altındadır, sadece Bolu’ya has bitkiler -endemik türler- tehdit altındadır.

Termal kaynaklarımız tehdit altındadır.

Yaban hayatı tehdit altındadır.

Yeşil alanların yok edilmesi tehlikesi vardır. Maalesef ülkemizde ve daha hızlı bir şekilde Boluda da verimli tarım alanları bir bir kat karşılığı beton alanlara dönüştürülmüştür. Sıra Ormanlara da gelirse Bolu’yu eski resimlerine bakıp iç çekeceğimiz bir memleket haline getirme riski vardır.

Davamızın sonuna kadar takipçisi olacağız ve Güzel Bolumuzun, Yeşil Bolumuzun korunması zarar görmemesi için elimizden gelen hukuki mücadeleyi sonuna kadar göstereceğiz. Duyarlı Tüm hemşehrilerimizi, doğa dostlarını desteğe davet ediyoruz. Hepimiz Köroğluyuz!

Bu Dava Hepimizin!

 

İZMİR BOLULULAR DERNEĞİ  

BAŞKAN AV.DOST BENLİ

 

YÖNETİM KURULUMUZ

1-Dost BENLİ(Başkan)

2-Erdoğan YÜKSEL(Başkan Yardımcısı)

3-Sinan AYDOĞAN(Sayman)

4-Erdoğdu ÖZCAN

5-Saip ÖZPENPECİ

6-Emin ÖZPENPECİ

7-Turgut BOZOĞLU

8-Osman SELEN

9-Mehmet ŞAFAK

İzmir Bolulular Derneği’ne şükranlarımızla, Derneğin Danıştay’a açtığı dava ile ilgili dosyayı yeri geldikçe kamuoyu ile paylaşacağız.


İzmir Bolulular Derneği toplu halde

Müsiad'çılar Bolu Valisi ile bölgede keşif gezisinde

İmara açılacak bölgeler


Şimdilik bakir yayla ve dağlarımız                           

 

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

MUTLU BİLGE HASAN KANCA VE AKP’YE SAYDIRDI

Haberi Oku