Gündem:
HER KOŞULDA BİLİMSEL ÖZGÜRLÜĞÜ VE ÖZERKLİĞİ SAVUNACAĞIZ
  Ülkede mevcut siyasi iktidarın üniversitelerdeki bilimsel özerkliği yok eden görevli akademisyenleri kovuşturmalarla yıldıran, işten el çektiren anlayışına karşı aralarında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği’nin de bulunduğu 18 vakıf ve dernek düzenledikleri toplantıda bilimsel ve kurumsal özerkliği her koşulda savunmaya devam edeceklerini açıkladılar. 18 vakıf ve Dernek toplantı sonrası bir sonuç bildirgesi yayınladı

Bildirge şu şekilde

Bilimsel Özgürlük ve Üniversite Özerkliği Toplantısı Sonuç Bildirgesi

Toplumların demokratik değerlerinin oluşumunda, ekonomik, sosyal, kültürel gelişimlerinin sürdürülmesinde bilimsel özgürlüğün ve üniversitelerin sağladığı bilgi ve düşünce birikiminin önemli bir yeri bulunduğuna kuşku yoktur.

Yüzyılların tarihsel gelişiminin de gösterdiği gibi uygarlığın temelinde olan Rönesans’ın ve Aydınlanmanın kökeninde, bilim ve sanatın özgürlük alanlarının sürekli genişlemesinin yadsınamaz etkileri olmuştur. Bilim ve sanatın özgürleşmesi ile karşılıklı etkileşime giren ve dinsel ve siyasal baskılardan kurtuldukça aklın özgürleşmesine ve bilimsel ilerlemeye daha fazla katkı sunan üniversiteler de toplumların ileri yönlü deviniminde daha fazla belirleyici olmuşlardır.

Bugün de bilimsel özgürlüğün kısıtlanmadığı ve siyasal iktidarların uygun maddi destekleri sunmak dışında üniversitelerin kurumsal özerkliğine müdahale etmediği toplumlarda, üniversiteler kendi ülkelerinin bilimsel ve teknolojik gelişmelerinde öncü rolünü oynayabilmekte ve daha yüksek kalitede araştırma ortamı sunarken daha nitelikli mezunlarda vermektedirler.

Bu tarihsel sorumlulukların yerine getirilebilmesi için, düşünce ve ifade özgürlüğü, bilimsel özgürlük ile kurumsal özerklik, yükseköğretim üzerinde yükselmesi gereken üç temek sütundur.

Ne yazık ki ülkemizde yükseköğretimin bu üç temel sütunu da her geçen gün yeni düzenlemeler, uygulamalar ve müdahalelerle yıpratılmaktadır. Akademisyenler düşüncelerini özgürce açıklamak istediklerinde soruşturmalar ve görevden uzaklaştırmalarla baskı altına alınmakta; haklarından her hangi bir soruşturma dahi yapılmadan işlerine son verilmektedir. Birçok üniversite üst yönetimi de bu sorumluluğa ortak olmaktadır. Emeklilik haklarının kısıtlanmasına yönelik tasarruflara gidildiği için bir çok öğretim üyesi yaş haddini beklemeden emekliliğini istemekle  ve daha kapsamlı bir tasfiye süreci işletilmiş olmaktadır. Tüm bunlara ek olarak KHK düzenlemeleriyle yeni sınırlamalar getirilmekte, “ Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı” kapsamındaki araştırma görevlileri Yükseköğretim Yasasının güvencesiz statüdeki 50/d kapsamına geçirilmekte; rektörlerin belirlenmesinde zaten yetersiz olan söz hakkı da öğretim üyelerinin ellerinden alınmaktadır. Böylelikle üniversiteler bilimsel yetkinlik yerine vasatlığın, özerklik yerine siyasi referansların prim yaptığı bir ortama sürüklenmektedir.

Ülkemizde bilim camiası, bilimsel özgürlük konusundaki hak ihlalleri ve üniversitenin kurumsal özerkliğinin ortadan kaldırılmasına karşı sesini yükseltirken yalnızca kendi varoluş koşullarını değil demokrasinin ve ülkemizin geleceğini de savunmaktadırlar.

Bu bağlamda, aşağıda imzası bulunan Dernekler ve Vakıflar olarak, bilimsel özgürlük ve üniversitelerin kurumsal özerkliğini her koşulda kararlılıkla savunmaya devam edeceğimizi açıklarız.

TSBD: Türk Sosyal Bilimler Derneği

Bilim Akademisi

Sosyoloji Derneği

Nüfus Bilim Derneği

Türk Psikologlar Derneği

Tarih Vakfı

Mülkiyeler Birliği

ODTÜ Mezunları Derneği

 İ.Ü İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti Ankara Şubesi

TÜMÖD: Tüm Öğretim Elemanları Derneği

ÜKD: Üniversite Konseyleri Derneği

ÜNİVDER : Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği

ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği

İzzet Baysal Öğretim Elemanları Derneği

EGÖDER: Ege Öğretim Elemanları Derneği

Dokuz Eylül Öğretim Elemanları Derneği

Çukurova Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği

Samsun Öğretim Elemanları Derneği

 

 

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

“16 YILDIR EN FAZLA MÜDAHALE EĞİTİM SİSTEMİNE...

Haberi Oku