Gündem:
İşte Gülenciler sonrası ülkeyi saran tarikat ağları
 15Temmuz Darbe Girişimi sonrası Gülen Cemaati’nin kamudaki tasfiyelerinin ardından onların boşalttığı yerlere AKP’ye yakın cemaat ve tarikat üyelerinin yerleştirildiği kamuoyunun geniş kesimlerince dillendiriliyor. CHP’nin hazırladığı raporlar ve muhabirlerimizin araştırmaları sonrası pek çok tarikatın-cemaatin yeni dönemde güçlendiği gözüküyor.

Menzil’e girdiler

Menzil tarikatı ile ilgili iddialar en güncel olanı. Adıyaman’da bir köyden alan Menzil, Nakşibendiliğin bir kolu. Radyo istasyonları, TV kanalları, dergileri bulunuyor. Menzil’in en fazla etkin olduğu kamu kurumları Sağlık Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK). Menzil Tarikatı’nın sağlık alanında yoğunlaşmasında önde gelen birçok tarikat mensubunun, doktor kökenli olmasından kaynaklandığı ifade ediliyor. Bunların başında, 2013 yılında hayatını kaybeden Menzil Tarikatı’nın önde gelen isimlerinden Dr. Ahmet Çağıl bulunuyor. Menzil Tarikatı’nın lideri Muhammed Raşit Erol ile yakın ilişkileri olan Ahmet Çağıl’ın 2013 yılındaki cenaze törenine şu andaki Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın da katıldığı biliniyor. Recep Akdağ’ın tekrar Sağlık Bakanı olması sonrası yaşanan ‘müsteşar krizi’ninde Menzil Tarikatı çerçevesinde gündeme gelen bir konu olduğu iddialardan bir diğeri

Menzil Tarikatı ile ilgisi bulunmadığı belirtilen Mehmet Müezzinoğlu’nun Sağlık Bakanlığından alınmasının ardından tekrar Sağlık Bakanı olan Recep Akdağ’ın, ilk iş olarak Müsteşar Eyüp Gümüş’ün istifasını istediğini öne sürülüyor. Menzil Tarikatı ile ilişkisi olmayan Eyüp Gümüş’ün yerine kendi dönemindeki müsteşarını getirmek isteyen Recep Akdağ’ın bu isteğini yerine getirmeyen Eyüp Gümüş’ün soluğu Saray’da aldığı ifade ediliyor.

Bir de Kurdoğlu Grubu çıktı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 1996 yılında açıkladığı üzere başlıca Nur cemaatleri şöyle sıralanıyor:

» Kurdoğlu Grubu (Mehmet Kurdoğlu)

» Yeni Asya Grubu (Yeni Asya Gazetesi ve çevresi)

» Meşretev Grubu (Mehmet Kırkıncı)

» İhlas Grubu (Said Özdemir)

» Nesil Grubu (Mehmet Fırıncı)

» Gülen Hareketi (Fethullah Gülen)

Ordu içinde Kurdoğlu grubunun aktif hale geldiği iddia edildi. Pek çok köşe yazarı bu gruba dair bilgiler yazdı. Kurdoğlu grubu katı Nurcu olarak bilinen bir grup. Nur Cemaati içerisinde Saidi Nursi talebeleri arasında çıkan yazıcı-okuyucu gibi ayrımlar sonrası Mehmet Kurdoğlu çevresinde toplanan ekibe deniyor.

Tarikatların hedefinde bu kez de Trakya var

Hürriyet Yazarı Mehmet Y. Yılmaz köşesinde geçen günlerde şunları yazdı: “Öyle görünüyor ki TSK’da bu işleri yapan dairelerde bir başka cemaat etkin Bunlara Kurdoğlu Cemaati ya da grubu deniliyor. (…) Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, kendi dönemlerinde bu gruba bağlı askerlerin MİT raporları doğrultusunda temizlendiğini söylüyordu ama öyle görünüyordu ki bu tam bir temizlik olmamış. (…) İleride yine bir cemaat imamından emir alan komutanlar görmek istemiyorsak bu iddiaların ciddiyetle araştırılması gerekiyor.”

CHP Milletvekili Murat Emir, soru önergeleri ile konuyu gündeme taşıyan bir isim. BirGün’e konuşan Emir şunları belirtti: “AKP, Gülen Cemaati’ni de diğer cemaatleri de büyütmekte hiçbir sorun görmedi uzun süre. Hatta devletin, tarikat ve cemaatlere pay edilmesini bir başarı olarak yansıttılar. FETÖ açısından kırılma noktası, cemaatin iktidara bizzat talip olduğu andır. Bu gerçeği çok iyi bilen Erdoğan’ın devleti diğer tarikat ve cemaatlere tahsis ederken sınırı, kendi iktidarının tehlikeye girmesi olacaktır ve bu fişleme gayreti bu büyüklüğü ölçmeye dönük gibi de görünüyor.”

*****

Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan itiraf

Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu’nda konuşan Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurul Üyesi Prof. Dr. Mustafa Öztürk şunları söylemişti: “Başka yapılar da ağır ağır bu boşluğu doldurmanın hevesi içindeler. Menzil cemaatinin devletle ilişkilerinde senli benli olmaya çalıştığını, hevesli ve talepkâr olduklarını biliyorum. Nurculuğun başka kollarının da aynı hevesleri taşıdığını biliyorum. 'Benim bakış açımla dine bakacaksın' demek faşizanlıktır"

*****

Yeni gözde İsmailağa

Gözde tarikatlardan bir diğeri de İsmailağa. Bu tarikatın ismini yukarıdaki fotoğrafla hatırlayan çoktur. Cumhurbaşkanlığı seçimine bir gün kala dönemin Başbakanı Erdoğan, İsmailağa Cemaati'nin lideri olan Mahmut Ustaosmanoğlu'nu ziyaret etmişti. Erdoğan Köşk'e çıkıp, Davutoğlu Başbakan olduktan sonra bu defa Başbakan Davutoğlu Mahmut Ustaosmanoğlu'nun oğlu ile yan yana fotoğraf verdi. Türkiye'de Nakşi geleneğini temsil noktasında en yaygın cemaat İsmailağa Cemaati. İsmailağa Cemaati'nin Fatih'te Patrikane'ye karşı konumlandığı belirtilir. Milli Görüş'ten bu yana sağ siyaset içerisinde çok ciddi bir ağırlıkları var. İsmailağa Cemaati dışında sağ siyasette etki gücü olan diğer cemaatler hangileri diye sorduğumuzda ise İskenderpaşa, Erenköy, Kayseri Yahyalı ve Adıyaman Menzil cemaati var.

İsmailağa cemaati özellikle darbe girişimi sonrası Erdoğan’ın söylemleriyle uyumlu şekilde aktif pozisyon aldı. Sitesinde şöyle bir yazı yayımladı: Birlik ve beraberliğin tesisi açısından bizler, Allah Te’âlâ’nın: ‘’Ey iman etmiş olan kimseler! Allâh’a itaat edin, o Rasûl’e ve sizden olan (devletin başındaki Müslüman devlet idarecilerine) ülü’l-emre de itaat edin…’’ şeklindeki en-Nisâ Sûresi 59. Âyet-i celîledeki emrin gereği olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve devlet erkânımızın emir ve tavsiyelerine uyacak, aksi emredilmedikçe onlara olan desteğimizi kararlılıkla sürdürecek ve meydanları asla boş bırakmayacağız...”

RedHack’in Enerji Bakanı Berat Albayrak’a ait olduğunu ileri sürdüğü e-postaların içinde Berat Albayrak’ın gözüne girmek için İsmail Ağa cemaatinden olduğunun altını çizen bir kişi, bu mailden 5 gün sonra 13 Ocak 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na atanan 3 müşavirden biri oluyor. Bu durum da maillerin doğru olduğu kanısını güçlendiriyor. Aynı zamanda da İsmailağa’nın devlet kadrolaşmasına dikkat çekiyor.

*****

Okullara TÜGVA çengeli: Medeniyet ve Düşünce Kulübü!

Tüm okulları imam hatipleştirme operasyonlarına bir yenisi eklendi. AKP yandaşı gerici vakıflardan TÜGVA, kimi okullarda Medeniyet ve Düşünce Kulübü adı altında faaliyet göstermeye başladı. Kamuoyunda TÜRGEV'in kardeşi olarak bilinen AKP yandaşı gerici vakıflardan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) okullara "Medeniyet ve Düşünce Kulübü" adı altında girmeye başladı. Bazı milli eğitim müdürlükleriyle protokol imzalayan TÜGVA, okullarda "Medeniyet ve Düşünce Kulübü" adıyla gerici propaganda yapıyor. Medeniye ve Düşünce Kulüpleri müfredatında, "Büyük Doğu fikriyatı ve Necip Fazıl etkisindeki neslin Yeni Türkiye ideali", "Sezai Karakoç'un hayatı ve diriliş neslinin sonsuzluk nöbeti", "Nurettin Topçu'nun ahlak söylemi", "Diriliş neslinin amentüsü", "Mehmet Akif'in Süleymaniye kürsüsünden şiirleri", "Çöle İnen Nur adlı kitabın tahlili" gibi konular yer alıyor. Medeniyet ve Düşünce Kulübü'ne özellikle din dersi ve edebiyat dersi öğretmenlerinden "protokolün ruhuna uygun" olan kişilerin görevlendirilmesi istendi. Birgün Gazetesi

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÖZLEM BU

Haberi Oku